niedziela, 31 grudnia 2017

WSBK: Jerez rezerwowym torem w przyszłym sezonie

   Kalendarz Mistrzostw Świata Superbike został ustalony już prawie dwa miesiące temu, ale nadal nie wiadomo, czy organizatorzy rundy na budowanym wciąż obiekcie El Villicum, która ma odbyć się w dniach 12-14 października zdążą na czas. Dorna postanowiła przygotować plan B, dzięki któremu w razie problemów z organizacją wyścigów w Argentynie, wyścigi odbędą się w Jerez, które nie znalazło się w kalendarzu na przyszły sezon. Jeżeli tak się stanie, hiszpański obiekt będzie ponownie gościć ostatnią europejską rundę sezonu, przed wyjazdem do Kataru na rundę finałową.


Źródło: gpone.com

sobota, 30 grudnia 2017

WSBK: Wywiad z Leonem Camier

Dlaczego postanowiłeś przejść z MV Agusty do Hondy?

"   Postanowiłem coś zmienić. Pomimo tego, że zespół Red Bull Ten Kate miał naprawdę trudny sezon, zauważyłem duży potencjał Fireblade SP2. Wiedziałem, że jestem w stanie polepszyć pakiet oferowany przez Hondę i doprowadzić ją do najlepszych pozycji."
Jak opiszesz atmosferę panującą w zespole?

"   Z każdego możliwego punktu widzenia, sezon 2017 był dla nich naprawdę trudny i rozumiem ich, jednak powitano mnie z entuzjastyczną i pozytywną atmosferą, chęć rozpoczęcia wszystkiego na nowo była bardzo silna i natychmiast skupili się na pracy ze mną, aby ostatecznie dać mi konkurencyjny motocykl. Teraz wszyscy w Hondzie mają nową i silną motywację."
W rzeczywistości byłeś szybki w Hiszpanii...

"   Od razu polubiłem Fireblade, czułem się bardzo dobrze, jeżdżąc z podobnymi czasami, co Melandri na Ducati i Lowes na Yamasze. Wiemy, że nadal mamy dużo do zrobienia, szczególnie przy elektronice, w Jerez używałem systemu Cosworth, ale wkrótce otrzymamy do dyspozycji system Magneti Marelli, który jeżeli będzie dobrze dopracowany, może zapewnić nam stałe tempo wyścigowe, w którym wzrosty i spadki naszej przyczepności będą ograniczone."
Jak według ciebie wyglądają rywale?

"   Chyba jest tak samo (śmiech). Byłem lepszy od Alexa Lowesa, ale spojrzałem na czasy Melandriego, który w Jerez mógł nawet wygrać, a podczas testów miał podobne tempo do mojego. W Jerez, Johnny Rea pomimo nowych ograniczeń w regulaminie, był na swoim Kawasaki absolutnie niewiarygodny, zostawiając nas wszystkich w tyle i uzyskując czasy takie jak w MotoGP."
Mimo zmian udało im się utrzymać swoją pozycję...

"   Tak, ale zaszły tam niewielkie zmiany. Rzeczywiście, w tej chwili ZX10RR wydaje się nieco łatwiejszy w prowadzeniu, można znacznie lepiej go wykorzystać dzięki momentowi obrotowemu, który jest dobrze kontrolowany przez elektronikę. Kawasaki Jonathana Rea nadal jest do pokonania."
Jonathan Rea? Czy faktycznie jest człowiekiem, którego da się pokonać?

"   Myślę, że Johnny wykonał fantastyczną robotę, wygrywając trzy kolejne tytuły z rzędu. Rea jest z pewnością świetnym zawodnikiem, jednym z najlepszych w klasie Superbike i zasłużył na wszystkie do tej pory zdobyte tytuły, ale myślę, że jego kluczem do sukcesu jest przede wszystkim motocykl Kawasaki Ninja."
Teraz jesteś zawodnikiem Hondy. Czy planujesz start w wyścigu Suzuka 8 Hours?

"   Już się ze mną skontaktowano, pytając mnie o to. Japoński wyścig wytrzymałościowy jest trudny, ale fascynujący, bardzo ważny dla Hondy i innych japońskich producentów. Jeśli dostanę propozycję jazdy na motocyklu w oficjalnym zespole, pojawię się na Suzuce, także dlatego, że pomimo piekielnego upału, który zawsze tam panuje, lubię się tam ścigać."
Czy otworzy to drogę do bezpośredniego wsparcia z HRC?

"   Prawdopodobnie tak, będzie większa komunikacja pomiędzy zespołem Ten Kate a Japonią, a ja mogę być łącznikiem. Pierwszą misją Hondy jest wyścig Suzuka 8 Hours, a następnie MotoGP. Honda będzie mieć większy udział w Mistrzostwach Świata Superbike, dzięki czemu otrzymamy ważne zmiany w podwoziu i silniku. Teraz komunikacja pomiędzy zespołem Ten Kate a HRC jest silniejsza."
Czy droga do MotoGP może się dla Ciebie otworzyć?

"   Nie wiem, mogę powiedzieć, że jakikolwiek zespół satelicki nie jest w orbicie moich zainteresowań. Chcę dobrze współpracować z Hondą w klasie Superbike, moim celem jest podium już w pierwszych wyścigach sezonu, moje pierwsze wrażenie jest takie, że Honda posiada wiele pozytywnych i mocnych stron. Starannie pracując nad każdym szczegółem technicznym, takimi jak elektronika i silnik, nie jest niczym zaskakującym, że myślę o podium już w Australii. Znalazłem się w Hondzie, ponieważ chcę wygrać Mistrzostwa Świata Superbike, to jest mój prawdziwy cel."

Źródło: gpone.com

piątek, 29 grudnia 2017

Moto3: Wywiad z Eneą Bastianinim

Na początku sezonu miałeś wielkie oczekiwania, jednak z dobrej strony pokazałeś się dopiero w drugiej połowie sezonu...

"   Po raz pierwszy zmieniłem zespół i starałem się przystosować. W miarę upływu czasu, zrozumiałem jak współpracować z zespołem. W pierwszych miesiącach byłem zbyt mało skoncentrowany, a zespół nie chciał mi pomóc. Dopiero od Aragonii byliśmy naprawdę konkurencyjni."

Teraz zaczynasz nową przygodę...

"   Presja jest zawsze i to jest dobre, ponieważ pozwala się poprawić. Zespół Leopard należy do jednego z najlepszych, dlatego będzie to dla mnie korzystne."

Tytuł mistrza świata wywalczony przez Joana Mira nie będzie dla ciebie ciężarem?

"   Każdy sezon to osobna historia, więc nie odczuwam zbyt dużego ciężaru, a żeby powiedzieć prawdę, nie myślę o tym."

Przygoda z nowym zespołem rozpoczęła się miesiąc temu w Walencji, gdzie od razu pokazałeś dużą pewność siebie...

"   Podczas testów nie sprawdzałem żadnych nowych rzeczy. Motocykl był taki sam jak Joana Mira, a drugiego dnia byłem szybszy niż podczas kwalifikacji."

Co przypadło Ci szczególnie do gustu?

"   Widzę, że to dobra grupa, potrafiąca słuchać, ale przede wszystkim stoją twardo na własnych nogach, bo w padoku słyszałem o nich różne opinie. Myślę, że jestem w zespole, w którym mogę zrehabilitować się za poprzedni sezon."

Mimo, że jesteś w najlepszym zespole, może okazać się, że w drodze do mistrzowskiego tytułu ktoś Ci przeszkodzi i być może będzie to ktoś niespodziewany...

"   To prawda. Zdobycie mistrzostwa w sezonie 2018 może być skomplikowane. Z przodu stawki widzę Arona Canet, Jorge Martina i Fabio Di Giannantonio, mimo tego, że jest lekko za ciężki na kategorię Moto3."

Patrzysz w przyszłość na kategorię Moto2?

"   Myślałem o tym od dwóch lat, ale myślę, że jeszcze mam na to czas. Chciałbym przejść do kategorii Moto2 dopiero wtedy, gdy zostanę mistrzem świata w Moto3."

Wśród włoskich zawodników w kategorii Moto3 jesteś tym, który ma najwięcej doświadczenia. Czy czujesz, że możesz mieć ułatwione zadanie?

"   Szczerze mówiąc nie wiem, ale mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie może zrobić różnicę."

Źródło: gpone.com

czwartek, 28 grudnia 2017

WSBK: Przebudowa toru Donington Park rozpoczęta

   Władze toru Donington Park, postanowiły dokonać kilku zmian na swoim obiekcie przed rundą World Superbike, która odbędzie się w dniach 25-27 maja. Zmiany nie obejmą samej nitki toru, a obiektów przylegających do niego. Wybudowana zostanie nowa restauracja, bar i kawiarnia, a także nowy budynek biurowy. Poza tym wzniesiona zostanie nowa trybuna oferująca widok od zakrętu Hollywood do zakrętów Starkeys i Schwantz. Zmodyfikowane zostaną także drogi dla kibiców kierujących się na swoje trybuny oraz toalety.


Źródło: gpone.com


środa, 27 grudnia 2017

Moto3: Juanfran Guevara kończy karierę!

   Juanfran Guevara podjął zaskakującą decyzję o zakończeniu kariery. Jako przyczyny, Hiszpan wymienia powody osobiste, jakimi jest m.in. chęć rozwoju osobistego na innych polach. Chcę również spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Zespół RBA-BOE Racing Team będzie musiał znaleźć nowego partnera dla Gabriela Rodrigo, który pozostaje w tym zespole na kolejny sezon.


Źródło: motogp.com

MotoGP: Jorge Martinez Aspar zmienia nazwę zespołu

   Jorge Martinez Aspar, postanowił oddać hołd 13-krotnemu mistrzowi świata, Angelowi Nieto i nazwać na jego cześć swój zespół, który od tej pory będzie nosić nazwę Angel Nieto Team. Do projektu dołączy najstarszy syn Nieto, Gelete, który wraca do padoku MotoGP po wielu latach nieobecności. Wraca także do zespołu Aspara, w którym startował jako kierowca w latach 1993-1997, występując w 28 wyścigach grand prix, w kategorii 125cc.


Źródło: motogp.com

wtorek, 26 grudnia 2017

WSBK: Wywiad z Marco Melandrim

Jak podsumujesz sezon 2017?

"   Myślę, że był to fantastyczny sezon. Po roku przerwy od wyścigów, udało mi się wrócić do klasy Superbike i byłem na podium 13 razy na 26 wyścigów, wygrałem raz, a za drugim razem byłem tego bardzo bliski. Myślę, że niewielu ludzi miałoby tak dużo zaufania do mnie, oprócz mojego zespołu, który chętnie mnie tu widział, ponieważ członkowie zespołu zdawali sobie sprawę, że nie wrócę tylko po to, żeby sobie pojeździć, ale żeby ostro walczyć i w każdym wyścigu walczyć o wygraną."
Czy uważasz, że konkurencja stoi na wyższym poziomie?

"   Tak, poziom najlepszych zawodników jest naprawdę wysoki, na początku sezonu była dość duża dziura pomiędzy czwórką najlepszych zawodników a środkiem stawki, różnica zmniejszała się z wyścigu na wyścig, a dwie Yamahy R1 zawsze znajdowały się wśród czołowych motocykli. W każdym wyścigu musisz być szybki, w każdych warunkach, wysokie tempo wyścigowe nie pozwala na obranie żadnej taktyki, z wyjątkiem tego, że zawsze musisz dawać z siebie wszystko."
Dlaczego motocykle Superbike, pomimo tego, że są znacznie tańsze od motocykli MotoGP, są równie szybkie na niektórych torach?

"   Mimo, że w MotoGP mamy do dyspozycji znacznie więcej koni niż w motocyklach Superbike, na niektórych torach moc motocykla MotoGP nie może być w pełni wykorzystana, a różnica w stosunku do naszej klasy polega wtedy nie na osiągach motocykla, a poziomie danego zawodnika. Na niektórych torach, zwłaszcza przy specyficznych warunkach atmosferycznych, opony Pirelli są bardziej przystępne od prototypowych opon Michelin, dzieje się tak w Jerez podczas zimowych testów i w Assen, kiedy jest zimno, a temperatura powietrza i asfaltu jest niska."

Czy w teście w Jerez otrzymaliście jakąś pomoc od Ducati?

"   Mieliśmy sporo nowości w Jerez, ale to niezbyt dobre, ponieważ zostały narzucone przez nowe regulacje techniczne, a dla nas, korzystających z dwucylindrowego silnika Ducati jest to znacznie większy krok wstecz, niż w przypadku motocykli czterocylindrowych. Redukcja obrotów silnika wymaga poświęcenia momentu obrotowego, a to powoduje to, że wykonuje on ok. 2000 obrotów mniej niż czterocylindrowy silnik. Potrzebujemy większego momentu obrotowego przy niskich obrotach i musimy poprawić niektóre szczegóły, aby zwiększyć naszą przyczepność."

Kawasaki Jonathana Rea również uległo modyfikacjom, ale...

"   Ale Rea nadal jest bardzo mocny. W ZX10RR liczba obrotów silnika zmniejszyła się o 900, ale zawodnicy Kawasaki mogą liczyć na szybką jazdę w zakrętach, będąc w zakresie 7000-14100 obr./min, natomiast my możemy liczyć na najwyżej 12400 obr./min. Kawasaki ma znacznie szerszy zakres zastosowań i mogą lepiej dobierać przełożenia skrzyni biegów."

Czego oczekujesz od sezonu 2018?

"    Teraz mam już rok doświadczenia w fabrycznym zespole Ducati. Potrzeba czasu, aby zrozumieć motocykl i wszystko, czego doświadczyłem w 2017 roku, będzie pomocne podczas przyszłorocznych zmagań. Myślę, że Rea i Kawasaki wciąż są parą do pokonania. Moim celem jest pożegnanie z dwucylindrowym motocyklem w jak najlepszy sposób. Czuję się bardzo dobrze w pracy z tym zespołem, zarówno w boksie jak i poza nim. Chcę dać ciągłość temu projektowi, mamy bardzo kompetentny zespół, więc postaram się, żeby rok 2018 był dla nas znakomity, aby pozostać tutaj w kolejnym sezonie."

Źródło: gpone.com

poniedziałek, 25 grudnia 2017

MotoGP: Mika Kallio rozczarowany swoją sytuacją w MotoGP

Mika Kallio:

"   Było dużo dyskusji, plotek, a teraz wszyscy wiedzą, jak ostatecznie się stało. Zasadniczo będę kontynuować tę samą pracę, którą wykonywałem przez ostatnie dwa lata, jako kierowca testowy. W tym czasie ponownie pokaże się kilka razy podczas wyścigów. Myślę, że wszyscy wiedzieli jaki jest mój cel, wiele razy w ciągu roku mówiłem, że chciałbym wykazać się moimi umiejętnościami i szybkością i chciałbym powrócić do walki, jako kierowca wyścigowy. Teraz tak się nie stanie, więc oczywiście jestem rozczarowany, ale jednocześnie cieszę się, że mogłem zostać z KTM-em. Czuję się tu naprawdę dobrze, znam fabrykę, znam zespół i dobrze, że znaleźliśmy sposób, aby pozostać razem. Myślę, że jest to coś, co chciałbym robić w przyszłości. Nie wiesz co się wydarzy, a przynajmniej będę mógł brać udział w wyścigach podczas przyszłorocznego sezonu, więc jest ok."


Źródło: motorsport.com

WSBK: Wywiad z Michaelem Rubenem Rinaldi

   Przed kilkoma dniami Ducati ogłosiło, że Michael Ruben Rinaldi będzie trzecim zawodnikiem zespołu Aruba.it Ducati w sezonie 2018. Nie wystartuje jednak we wszystkich rundach, prawdopodobnie będą to tylko zmagania w Europie. Mistrz Superstock 1000 z tego sezonu na pewno nie pozostanie w tej klasie, co kierownictwo Ducati uznało za zbyt demotywujący krok.

Twój najlepszy i najtrudniejszy moment w minionym sezonie?

"   Weekend w portugalskim Portimao zapamiętam najgorzej, ponieważ na torze Algarve miałem tak duże trudności, że ukończyłem wyścig dopiero na dziewiątym miejscu. Zapamiętam jednak kilka miłych chwil, takich jak zwycięstwo na Imoli, oraz dublet Ducati na Lausitzringu. Jednak uniesienie trofeum dla zwycięzcy mistrzostw w Jerez, było dla mnie największą radością, odetchnąłem z ulgą, mistrzostwo było moim celem, tak jak dla mojego zespołu, dzięki czemu moje doświadczenie z klasą Superstock zakończyło się w najlepszy możliwy sposób."
Teraz czekasz na jazdę w klasie Superbike, czy będzie to niesamowity przeskok?

"   Bardzo niezwykły, różnice pomiędzy klasą Superstock a Superbike są ogromne z każdego punktu widzenia, rozmawiając o motocyklach, mogę powiedzieć, że motocykle Superstock są znacznie łatwiejsze w prowadzeniu i ich rozwoju, w klasie Superbike motocykle są wyposażone w większą ilość elektroniki, mają większy maksymalny moment obrotowy i moc. Dodatkowo mamy dużo większą możliwość wyboru ram i zawieszeń, więc łatwo jest pójść niewłaściwą drogą. Poza tym na oponach Pirelli można łatwo jechać na limicie, ale najpierw trzeba je dobrze poznać. Będę miał świetny zespół, który pomoże mi w pracy i moim rozwoju jako kierowcy. W tym roku będę ścigać się tylko w europejskich rundach i zrobię wszystko, co w mojej mocy. Mam świadomość, że mogę liczyć na silny i dobrze zorganizowany zespół, a dzięki niemu postaram się być szybki i równy, biorąc pod uwagę fakt, że na każdy weekend zaplanowane są dwa wyścigi."

W Jerez odbyłeś swój pierwszy test, co zrobiło na Tobie wrażenie?

"   Zawodnicy. W porównaniu do średniego poziomu w klasie Superstock. W kategorii Superbike mamy bardzo dobrych i doświadczonych zawodników, dbają o każdy szczegół, od taktyki wyścigowej po zużycie opon. W klasie Superstock zawodnicy jeżdżą mniej instynktownie, a w klasie Superbike kierowcy są w stanie jeździć bardzo szybko."

Wystartujesz przynajmniej w ośmiu wyścigach i będziesz dzielić boks z Daviesem i Melandrim...

"   Bardzo cenię sobie Melandriego, zdobył mistrzostwo w klasie 250cc i stawał na podium w MotoGP, jeździłem z nim na minimoto. Doświadczenie Melandriego jest ogromne, ponieważ przez wiele lat kariery zdobył mocną pozycję w każdej kategorii, także w klasie Superbike. Chaz Davies prowadzi Ducati przez tak wiele sezonów, że zna każdą tajemnicę motocykla Ducati Panigale R. Marco i Chaz są zawodnikami na wysokim poziomie i chcę dowiedzieć się jak najwięcej od nich, korzystając z ich obecności w jednym boksie, starając się przekuć to na moja korzyść, chcąc być coraz bardziej szybkim."

Myślisz, że Rea nadal będzie człowiekiem nie do pokonania?

"   Johnny jest teraz najbardziej konkurencyjnym i najszybszym zawodnikiem klasy Superbike, również dlatego, że jego pakiet techniczny pozwala mu na bycie w miejscu, w którym jest. Na pewno nadal będzie człowiekiem do pokonania, jednak wygrał trzy tytuły i spróbuję zwyciężyć po raz czwarty. Moim celem będzie nauka tego, jak po torze porusza się Jonathan Rea."

Źródło: gpone.com

niedziela, 24 grudnia 2017

Loris Baz podsumował swoją trzyletnią przygodę z MotoGP

Loris Baz:

"    Najbardziej jestem dumny z tego, że udowodniłem, że mogę jeździć w MotoGP i jestem na takim poziomie, żeby być w tym miejscu. Trzy lata temu mówiono mi, że to się nie uda, że nie skończę nawet pierwszego sezonu, ponieważ jestem zbyt wysoki. W końcu udowodniłem, że wysoka osoba może jeździć w MotoGP bez modyfikacji motocykla, można jechać szybko i uzyskiwać dobre wyniki, jest w stanie wejść do Q2, zakończyć wyścig w pierwszej dziesiątce, albo nawet piątce. Z tego jestem najbardziej dumny, bo nie sądzę, że ktoś byłby w stanie to powiedzieć trzy lata temu. Najbardziej żałuję tego, że nie miałem okazji sprawdzić się na najnowszym motocyklu. GP15 jest dwuletnim motocyklem i miał problemy już dwa lata temu. Nie wygrywał wyścigów, a nawet najlepsi zawodnicy mieli problem z walką o podium. To trudny motocykl. Mogę powiedzieć, że gdybym został, otrzymałbym w przyszłym roku lepszy motocykl, ponieważ Avintii zaproponowano dwa motocykle GP17. To mój największy żal, że nie przejechałem żadnego sezonu na dobrym motocyklu, aby sprawdzić, na co tak naprawdę mnie stać."


Źródło: motorsport.com

WSS: Wywiad z Raffaele De Rosą

Dużym przeskokiem będzie dla Ciebie przejście z klasy Superbike do kategorii Supersport...

"   Dokładnie. W zeszłym tygodniu odbyłem pierwsze testy na motocyklu MV Agusta, testując go na torze Cartagena, a już na pierwszym okrążeniu zauważyłem dziwną różnicę w stosunku do motocykla Superbike. To nowa przygoda i cieszę się, że mogę rozpocząć rywalizację w tej kategorii." 
MV Agusta jest jak prezent pod choinkę na Święta?

"   Z MV Agustą mogę powiedzieć, że znalazłem dobre stosunki. Myślę, że to prawdziwy motocykl wyścigowy, bardzo szybki na torze, nawet mimo bardzo sztywnego przodu."
Jak otrzymałeś szansę jazdy od MV Agusty?

"   Po raz pierwszy rozmawiali ze mną podczas rundy na torze Magny-Cours. Miałem inne oferty, ale to była najciekawsza propozycja. Motocykl jest włoski, zawodnik także (śmiech), więc myślę, że to fajna kombinacja."
Będziesz w jednym boksie z Ayrtonem Badovini...

"   To prawda, z Ayrtonem będziemy mieć dobre relacje w trakcie trwania całego sezonu i jestem przekonany, że on również będzie chciał udowodnić, że jest szybki."
Mówiłeś o debiucie na torze Cartagena. Jakie były twoje pierwsze wrażenia?

"   Przejechałem około 80 okrążeń i dobrze się przy tym bawiłem. To wywarło na mnie największe wrażenie. Oczywiście różnica w silniku Supersport jest dziwna, ale zauważyłem, że mogę sprawnie poruszać się na tym motocyklu i jestem przekonany, że ma potencjał na to, aby dobrze się spisywać."
Po zdobyciu tytułu w klasie Superstock i przygodzie w klasie Superbike, cel może być tylko jeden?

"   Celem są dobre wyścigi i rywalizacja w każdy weekend o podium. Bez wątpienia jest to priorytet."

Będziesz mieć kilku konkurentów. Mahias jest aktualnym mistrzem, ale Kenan pragnie odebrać mu tytuł. 

"   Mam wielki szacunek do Sofuoglu, ale nie boję się go. Spodziewam się, że będzie z przodu tak jak i Mahias, a nawet kilku innych kierowców, takich jak Krummenacher. To będzie dobra walka."

W zeszłym roku klasa Superbike potrafiła być bardzo nudna, natomiast Supersporty dostarczały ekscytujące wyścigi. Czy ta klasa może być bardziej atrakcyjna?

"   Tak myślę. Uważam, że zmiany których dokonano w klasie Superbike nie przyniosą żadnych efektów. Nie widzę miejsca na jakieś spektakularne przetasowanie stawki. W naszej kategorii jest równowaga i wielu kierowców walczących o zwycięstwo."

Czego brakuje ci w klasie Supersport?

"   Doświadczenie z BMW było ważne dla mojego rozwoju, w rzeczywistości zawsze będę wdzięczny szefowi zespołu, Genesio Bevilacqua, za wsparcie otrzymywane od niego z biegiem czasu. Będę tęsknił za wieloma ludźmi, którzy mnie otaczali i dobrze o tym wiedzą. Ale jestem szczęśliwy ponieważ w MV od razu znalazłem zdolnych i przygotowanych chłopaków."

Dlaczego podczas zeszłego weekendu nie byłeś na ranczu?

"   Valentino mnie zaprosił, ale byłem zajęty testami i nie mogłem znaleźć czasu, żeby się zorganizować. Przykro mi, ale wkrótce zobaczymy się na treningu."

Ostatnie pytanie, jak wyglądają twoje treningi z Kentem?

"   Ja i Danny ostatnio razem trenujemy. Jest bardzo miły, uwielbia żartować, zatrzymał się w Neapolu do Wigilii, a potem wróci tutaj w styczniu. On także ma wielką ochotę zrehabilitować się w przyszłym sezonie. Czy mogę coś dodać?"

Oczywiście!

"   Naprawdę chcę podziękować mojej rodzinie za wszystko, co było mi bliskie przez te wszystkie lata, a także mojemu trenerowi Arturo Di Mezza, który z wielką konsekwencją podąża za mną podczas treningów. Chciałbym spłacić w sezonie 2018 dług, za to, co dla mnie zrobili."

Źródło: gpone.com

sobota, 23 grudnia 2017

STK: Alessandro Delbianco w zespole Althea BMW

   Alessandro Delbianco postanowił podjąć odważny krok i przenieść się z Mistrzostw Włoch w klasie Moto3, w której ścigał się w zespole Maxa Biaggiego, do Mistrzostw Europy Superstock 1000, gdzie podpisał kontrakt na sezon 2018 z zespołem Althea BMW. Włoch miał już okazję przetestować motocykl S1000RR, podczas pierwszych testów na torze Cartagena, które odbyły się w tym miesiącu.

Alessandro Delbianco:

"   Jestem bardzo szczęśliwy, że rozpoczynam nową przygodę z zespołem Althea BMW. To moje pierwsze zetknięcie się z takim motocyklem i BMW, a także po raz pierwszy zaprezentuję się podczas międzynarodowych zmagań. W efekcie jestem bardzo dumny, że zostałem wybrany przez szefa zespołu do tej nowej przygody."

Genesio Bevilacqua, szef zespołu Althea BMW:

"   Wierzę w tego chłopaka, dlatego daje mu możliwość uczestnictwa w konkurencyjnej serii, co daje mi i zespołowi właściwą motywację, aby pomóc w uzyskaniu bardzo dobrego wyniku. Wiele osób zastanawia się, co z tego będzie, ale jestem przekonany, że jego postawa będzie dla nas wszystkich wielkim zaskoczeniem. Witam więc Alessandro, pokazując jak ważne dla zespołu Althea jest stawianie na młodych zawodników i szkolenie ich, aby mogli startować w klasie Superbike, w przyszłości."


Źródło: gpone.com  

WSBK: Trwają pracę nad torem w Villicum

   Już za 10 miesięcy odbędzie się pierwsza runda Mistrzostw Świata Superbike na argentyńskim torze Villicum. Tor nadal znajduje się w fazie budowy, co powoduje, że organizatorzy muszą przyspieszyć jej tempo, ponieważ przed oddaniem do użytku, obiekt będą musieli odwiedzić przedstawiciele FIM, którzy wydadzą odpowiednią licencję. 



Źródło: gpone.com

piątek, 22 grudnia 2017

MotoGP: Testy Hondy w Jerez

   Mimo, że przepisy nie pozwalają etatowym zawodnikom na testy motocykli w grudniu, Honda postanowiła skorzystać usług swoich kierowców testowych, aby pracować nad odpowiednim przygotowaniem w Jerez. Hiroshi Aoyama i Takumi Takahashi zdołali przejechać wiele okrążeń podczas trzydniowych testów, korzystając z bardzo dobrej pogody.


Źródło: gpone.com

czwartek, 21 grudnia 2017

EWC: HRC wraca do wyścigu Suzuka 8 Hours!

   Honda ogłosiła, że jej fabryczny zespół powróci do rywalizacji w wyścigu Suzuka 8 Hours po dziesięciu latach przerwy. Oficjalny zespół HRC wystartował po raz ostatni w 2008 r., kiedy odniósł zwycięstwo w składzie Carlos Checa - Ryuichi Kiyonari. Honda chcę przerwać trwającą od trzech lat dominację fabrycznego zespołu Yamahy oferując zawodnikom podobne wsparcie. Wiadomo, że jednym z kierowców tego zespołu będzie Takumi Takahashi, natomiast pozostali kierowcy nie zostali jeszcze wybrani, ale można podejrzewać, że będą to zawodnicy Hondy z MotoGP bądź serii World Superbike. Honda poinformowała także o oficjalnym powrocie do Mistrzostw Japonii w klasie Superbike, a wspomniany wcześniej Takahashi będzie jednym z jej zawodników.


Źródło: gpone.com

środa, 20 grudnia 2017

Riccardo Russo szuka miejsca na przyszły sezon

   Riccardo Russo nadal nie znalazł zespołu, w którego barwach mógłby ścigać się w sezonie 2018. W tym sezonie włoski zawodnik, podczas kilku pierwszych rund był zawodnikiem Guandalini Yamaha, natomiast później jeździł w zespole Pedercini Kawasaki, jednak nie udało mu się zdobyć tam miejsca na pełny etat. Wszystko wskazuje na to, że Russo powróci do klasy Superstock 1000. Włoch postanowił wykorzystać wolny czas na usunięcie 30-centymetrowej płytki, którą miał w swoim organizmie po wypadku na torze w Assen, w ubiegłym roku.


Źródło: gpone.com

wtorek, 19 grudnia 2017

Moto2: Wywiad z Francesco Bagnaią

Nie masz co narzekać w tym roku...

"   To był wspaniały sezon, z którego jestem bardzo zadowolony. Od połowy sezonu byłem dość równy, z niewielkimi wyjątkami, zawsze byłem w pierwszej dziesiątce, a często w pierwszej piątce. Ja i zespół, rozwijaliśmy się coraz bardziej, rozumieliśmy coraz więcej rzeczy i wykonaliśmy dobrą pracę."
To był podwójny debiut, ponieważ zespół Sky debiutował w Moto2...

"   Tak, ale mimo wszystko moim celem było zostanie najlepszym debiutantem i pozostanie w pierwszej dziesiątce. Rywalizowałem z tak mocnymi zawodnikami jak Brad Binder, dlatego ważne było ukończenie sezonu wyżej niż oni."
Byłeś cztery razy na podium, ale nie zwyciężyłeś w żadnym wyścigu. Czy było to możliwe?

"   Myślę, że w co najmniej kilku wyścigach miałem na to okazję, ale nieco zaprzepaściliśmy te okazje. To nie ma wielkiego znaczenia, jednak fakt jest taki, że w pierwszym sezonie jazda bez błędów byłaby zbyt idealna (śmiech)."
Co jest dla ciebie największym problemem w Moto2?

"   Motocykl jest inny, musisz znaleźć balans, nauczyć się jeździć z pełnym zbiornikiem. W Moto3 byłem jednym z tych zawodników, którzy byli najszybsi na pierwszych okrążeniach, natomiast w Moto2 jest odwrotnie, jestem szybszy w drugiej części wyścigu."
Czy to jest rzecz, nad którą będziesz pracować?

"   Na pewno wciąż mam pewien margines, ale już nie tak duży jak na początku. Teraz dobrze znam motocykl, a ostatnie testy poszły dobrze, ale muszę poprawić się na początku wyścigu i móc lepiej wykorzystać świeże opony."
Również dlatego, że KTM świetnie prezentował się w ostatnich wyścigach sezonu?

"   Będą szybcy, ich przyczepność jest lepsza od Kalexa, co czyni ich tak mocnymi. My także pracujemy z Kalexem pod tym kątem i na testach zobaczyłem, że jesteśmy krok naprzód."
Jak myślisz, kto będzie najlepszym debiutantem w przyszłym sezonie?

"   Mir będzie bardzo silny, a w dodatku będzie jeździć w zespole mistrzów świata. Myślę, że wystarczy mu odrobina treningu i będzie szybki w przynajmniej kilku wyścigach."
W 2016 r. byliście outsiderami w Moto3 wraz z Mahindrą, a w tym roku byłeś debiutantem. Czy czujesz się faworytem przed nadchodzącym sezonem?

"   Prawdę mówiąc, czytałem w gazetach i na portalach społecznościowych, że jestem jednym z faworytów na przyszły rok (śmiech). Istnieje wiele zmiennych, które mogą zmienić się jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, będziemy musieli poczekać do końca testów, aby lepiej zrozumieć sytuację. Tak więc, na razie chcę pozostać w roli outsidera (śmiech)."
Czy nie jesteś trochę zbyt dyplomatyczny?

"   Moim zdaniem faworytami do tytułu będą: Alex Marquez, Miguel Oliveira i Mattia Pasini, ale myślę, że będę miał okazję do rywalizacji z nimi. Szczerze mówiąc wiem, że to dla mnie pierwszy sezon, w którym będę chciał wygrać wszystko co się da i chcę skorzystać z tej możliwości."
W przeszłości, tak jak podczas pracy z Mahindrą, nie zawsze miałeś do dyspozycji najlepsze środki...

"   Tak, ale bycie w takiej sytuacji pozwoliło zdobyć mi świadomość tego, że zawsze muszę dawać z siebie wszystko. Muszę podziękować Mahindrze i zespołowi Aspar, ponieważ dzięki nim stałem się kolejnym kierowcą, dzięki czemu zrozumiałem, że musimy pracować nieustannie, aby dać z siebie wszystko. Bardzo mi to pomogło podczas mojego pierwszego sezonu w Moto2."
Dzięki Asparowi miałeś okazję wypróbować motocykl MotoGP Ducati...

"   Te siedem okrążeń zapisały się już na trwałe w mojej pamięci i nie mogę się doczekać, aby otrzymać taką szansę ponownie."
Czy masz na myśli to, że twoim celem na sezon 2019 jest klasa królewska?

"   Z pewnością, ale musimy zobaczyć, jak sprawy się potoczą. Moim pragnieniem jest mieć dobry sezon, aby zasłużyć na awans do MotoGP, w przeciwnym razie źle bym się z tym czuł."
Czy czujesz się gotowy na taki przeskok?

"   Myślę, że byłbym gotowy na sezon 2019, w tym sezonie myślę, że to za dużo, żeby poradzić sobie z taką sytuacją. Ale za rok myślę, że tak."

Źródło: gpone.com

poniedziałek, 18 grudnia 2017

WSS: Anthony West będzie jeździł w swoim własnym zespole

    W sezonie 2018, australijski kierowca, Anthony West będzie ścigać się w swoim własnym zespole, pod nazwą EAB antwest Racing, w zmaganiach Mistrzostw Świata Supersport. Po raz pierwszy od dłuższego czasu, West ma zapewnione miejsce na cały sezon. Pod względem logistycznym będzie pomagać mu Ferry Schoenmakers, który pomagał mu także podczas tegorocznego sezonu, a Manuel Puccetti przygotuje motocykl Kawasaki do przyszłorocznych zmagań. 


Źródło: gpone.com


niedziela, 17 grudnia 2017

WSBK: Wypowiedzi zawodników Grillini Suzuki podczas prezentacji zespołu

Roberto Rolfo:

"   Jestem gotowy na kolejny sezon. Trenuję ciężko, aby przygotować się na Phillip Island. Niedługo będę miał 38 lat i powrót do jazdy w klasie Superbike jest dla mnie świetny, bo brakowało mi jazdy w wyścigach na litrowych motocyklach. Myślę, że wykorzystam moje doświadczenie, które zdobyłem będąc kierowcą testowym, wiem że projekt jest nowy, ale zespół choć prywatny, ma wszystko, żeby było dobrze. GSX-R ma świetne parametry, postaramy się wydobyć z tego motocykla wszystko, co najlepsze. Wiem, że nie będę mieć już zbyt wielu okazji. Dlatego dziękuję zespołowi Grillini za danie tej szansy i postaram się wykorzystać ją, tak jak jest to tylko możliwe. To będzie trudny sezon, bo poziom w klasie Superbike jest naprawdę wysoki, a Rea jest najlepszy ze wszystkich, bez wątpienia jest lepszy."

Christian Gamarino:

"   Bardzo się cieszę, że jestem częścią zespołu Grillini Suzuki. Rolfo z pewnością będzie dobrym nauczycielem, znam go dobrze i postaram się wykorzystać każdą jego sugestię."

Gabriele Ruiu:

"   Jestem gotowy na mój pierwszy start na torze Donington Park, gdzie zadebiutuję. Jeżdżę na motocyklu Suzuki w mistrzostwach Włoch i zobowiązuję się do zostania najlepszym debiutantem w sezonie 2018."


Źródło: gpone.com

sobota, 16 grudnia 2017

BSB: Gino Rea zadebiutuje w BSB

   Gino Rea podpisał umowę na starty w sezonie 2018 z zespołem OMG Racing, startującym w serii British Superbike. Szefem mechaników Brytyjczyka będzie Ray Stringer, z którym w zeszłym sezonie współpracował Sylvain Guintoli. Rea będzie jeździć na motocyklu Suzuki GSXR-1000.


Źródło: motorcyclenews.com

piątek, 15 grudnia 2017

WSBK: Christian Gamarino zastąpi Gabriele Ruiu

   Christian Gamarino zastąpi swojego rodaka, Gabriele Ruiu, w zespole Grillini Suzuki podczas pierwszych pięciu rund Mistrzostw Świata Superbike w sezonie 2018. Ruiu nie może pojawić się na początku sezonu w wyścigach, ponieważ nie ma skończonych 18 lat, a taki wiek uprawnia do startów w klasie Superbike.


Źródło: gpone.com

czwartek, 14 grudnia 2017

Moto-e: Michelin dostawcą opon do Moto-e

   Dwa dni temu poznaliśmy dostawcę motocykli do serii motocykli elektrycznych FIM Moto-e World Cup, którym została włoska firma Energica, a dziś dowiedzieliśmy się kto będzie dostarczać opony. Dostawcą będzie firma Michelin, która od 2016 r. jest obecna w MotoGP.

Pascal Couasnon, dyrektor działu ds. sportów motorowych w firmie Michelin:

"    Tak długo, jak Michelin istnieje, firma inwestowała w projekty, które starały się rozwijać mobilność, czyniąc ją bezpieczniejszą, bardziej ekonomiczną i szanującą naszą planetę. Wszyscy chcą wprowadzać innowacje, nie tylko pod względem technologicznym, ale także pod kątem nowych wizji. Poprzez stworzenie pierwszej na świecie serii motocykli elektrycznych FIM Moto-e World Cup przez firmę Dorna Sports i FIM, jest znaczącym ruchem w kierunku przyszłości, dla firmy Michelin będzie to bezcenne laboratorium do opracowywania innowacji, które następnie pojawią się w drogowych oponach, dlatego cieszymy się, że znaleźliśmy się na samym początku tej drogi i zaczniemy nowe mistrzostwa jako partner technologiczny."

Pau Serracanta, menedżer ds. marketingu w firmie Dorna Sports:

"   Cieszymy się, że możemy wzmocnić i rozszerzyć naszą współpracę z firmą Michelin i zobaczyć, jak odnajdzie się w tej serii. FIM Moto-e World Cup będzie synonimem innowacji i jesteśmy pewni tego, że Michelin będzie naszym doskonałym współpracownikiem, który należycie zaangażuje się w ten projekt. Wspólnie zobowiązaliśmy się do tego, aby dokonać kroku ku przyszłości w zrównoważony sposób, ale jednocześnie dostarczając wielkie emocje."


Źródło: motogp.com

środa, 13 grudnia 2017

Troy Bayliss wraca do ścigania!

   Trzykrotny mistrz świata Superbike, Troy Bayliss postanowił wrócić do wyścigów motocyklowych. Australijczyk będzie jeździć w krajowych mistrzostwach Superbike, ścigając się w prowadzonym przez siebie zespole DesmoSport, na motocyklu Ducati Panigale 1299 R Final Edition. Pomysł na powrót pojawił się w momencie odniesienia kontuzji przez jego kierowcę, Calluma Spriggsa. Bayliss planuje przejechać cały sezon ASBK i wywalczyć mistrzowski tytuł.

Troy Bayliss:

"   Na początku chciałem zobaczyć innego zawodnika na tym motocyklu, ale po przejechaniu się na nim poczułem, że potrzebuję wyścigów i spróbuje wywalczyć tytuł mistrzowski. Testowałem motocykl i przejechałem wiele kilometrów. Czuję, że mam jeszcze sporo pracy do wykonania."


Źródło: gpone.com

WSBK: Listy startowe na sezon 2018

wtorek, 12 grudnia 2017

Moto-e: Energica dostawcą motocykli do Moto-e

   W 2019 r. Puchar Świata Moto-e stanie się rzeczywistością. W serii, w której zawodnicy wzorem Formuły E będą ścigać się na motocyklach elektrycznych, wykorzystywane będą motocykle włoskiej marki Energica. Motocykl, który będą używać zespoły, będzie zmodyfikowaną wersją modelu Ego. 

Vito Ippolito:

"   FIM z przyjemnością wspiera rozwój nowych technologii, czego przykładem jest nowy Puchar Świata Moto-e. Energica wydaje się być niezawodnym ekspertem i liderem w tym sektorze, a dzięki wysoko wykwalifikowanemu wsparciu Dorny jesteśmy pewni, że zmierzamy ku sukcesowi."

Livia Cevolini, prezes firmy Energica:

"   Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wybrani przez Dornę i jesteśmy już zaangażowani w ten projekt. Pasja do motoryzacji jest tym, co nas tutaj przyciągnęło, budujemy nowe motocykle w samym sercu włoskiej motoryzacji, w Modenie. Wznieśliśmy wykorzystywanie prądu elektrycznego na nowy poziom. Każdy motocykl Energica poddawany jest kontroli jakości i testom wydajności a nasz dział R&D zawsze koncentruje się na nowych technologiach i ich praktycznym zastosowaniu. Wyścigi są częścią naszej historii, nasza pasja do tego sektora nigdy nie wyblakła. Moto-e to doskonały projekt. To jest coś, co chcieliśmy osiągnąć od samego początku rywalizacji w wyścigach, teraz wszystko będzie mogło być profesjonalnie zarządzane przez Dornę i jej wyjątkowemu i wieloletniemu doświadczeniu."

Carmelo Ezpeleta:

"   Puchar Świata Moto-e to nowy i ekscytujący projekt dla Dorny. Z dumą ogłaszamy, że Energica będzie naszym dostawcą w tym przedsięwzięciu. Wierzymy w ich doskonałą jakość, wydajność i nie możemy marzyć o lepszym współpracowniku, z którym rozpoczniemy Puchar Świata Moto-e. Energica to wiodąca w branży innowacyjna firma i z niecierpliwością oczekujemy niesamowitego spektaklu, jakim będą wyścigi motocykli z napędem elektrycznym."


Źródło: motogp.com

MotoGP: Jonas Folger będzie gotowy na testy w Malezji

   Szef zespołu Monster Yamaha Tech3, Herve Poncharal uważa, że Jonas Folger będzie gotowy na pierwsze przyszłoroczne testy w Malezji. Niemiec z powodu wirusa Epstein-Barra musiał opuścić cztery ostatnie wyścigi sezonu, a także testy po sezonie w Walencji i Malezji. 

Herve Poncharal:

"   Kiedy zawodnik łamie kość, dokładnie wiesz jaki jest czas powrotu do zdrowia, ale w takich przypadkach jak ten wszystko jest trudniejsze. Jesteśmy w stałym kontakcie z lekarzami i informują nas, że powrót do zdrowia wygląda dobrze i w okolicy Bożego Narodzenia powinien być już w pełni sił. Jego obecność w Malezji jest pewna, ale dopiero pod koniec pierwszego dnia testów będziemy w stanie zrozumieć, jak wygląda jego kondycja. Był poza treningiem przez długi czas, musimy zobaczyć, jak szybko będzie w stanie jechać i jak długo będzie w stanie prowadzić motocykl. Jonas będzie naszym zawodnikiem w 2018 r. Myślę, że ma wielki potencjał na sukcesy w MotoGP. To co zrobił w Niemczech, wchodząc na podium i będąc bardzo trudnym rywalem dla Marqueza na tak skomplikowanym torze jak Sachsenring, nie było przypadkiem."


Źródło: gpone.com

poniedziałek, 11 grudnia 2017

STK: Roberto Tamburini przechodzi do zespołu Berclaz Racing

   Po przygodzie z zespołem Pata Yamaha w klasie Superstock 1000, Roberto Tamburini postanowił przenieść się do zespołu Berclaz Racing. Włoch będzie jeździć na motocyklu BMW S1000RR, a jego zespołowym kolegą będzie Luca Salvadori. Celem Tamburiniego, który w obecnym sezonie wywalczył czwartą pozycję, będzie tytuł Mistrza Europy Superstock 1000.


Źródło: gpone.com

niedziela, 10 grudnia 2017

WSBK: Chaz Davies i Marco Melandri o zmianach regulaminu

Chaz Davies:

"   Twierdzę, że Ducati nie zdominowało tak mistrzostw jak Kawasaki. Oni zdominowali tą serię w ostatnich pięciu latach. Nie wygrywali mistrzostwa w każdym sezonie, ale w tym okresie zawsze mieli bardzo silny pakiet. My w Ducati dwukrotnie ukończyliśmy mistrzostwa na drugim miejscu w ciągu trzech ostatnich lat. Ale Marco Melandri w tym sezonie wygrał tylko jeden wyścig. Tak więc mimo, że ludzie umieszczają nas na tej samej półce co Kawasaki, sytuacja jest całkiem inna. Wygrywałem wyścigi, jestem facetem, który chciał podjąć dodatkowe ryzyko, więc dlaczego mam być za to karany?"

Marco Melandri:

"   Teraz przy standardowej skrzyni biegów będziemy walczyć z obniżonymi obrotami silnika. Dla nas to duży cios, ponieważ brakuje nam mocy przy niskich obrotach. 2000 obrotów mniej niż w motocyklach czterocylindrowych powoduje, że mamy dużo pracy do wykonania. Musimy znacznie częściej zmieniać koła zębate niż nasi rywale, więc będziemy musieli mieć bardziej zbalansowany silnik."


Źródło: motorsport.com

MotoGP: Andrea Dovizioso wierzy w mistrzowski tytuł

Andrea Dovizioso:

"   Wiem, jak trudno jest wygrać mistrzostwa świata, ale wiemy jak doszliśmy do tego, co dokonaliśmy w tym sezonie. Nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że w przyszłym roku znów będę walczyć o mistrzowski tytuł, jednak pomiędzy walką o tytuł a wygraną jest duża różnica."

"   Pokazaliśmy nawet z innymi zawodnikami, że nasz motocykl ma dobrą bazę, ale nie wyróżniamy się, ponieważ nasi rywale również są bardzo silni, mówię zarówno o kierowcach jak i motocyklach. Z tą bazą, jeżeli dobrze znasz wszystkie wady i zalety zespołu, jazdy na motocyklu, możesz zrobić różnicę. Wierzę, że będziemy walczyć o mistrzostwo w przyszłym roku. Wciąż czegoś nam brakuje, ale nawet nasi rywale nie zawsze są w idealnej formie."

"   Wyniki w tym roku pokazały, gdzie chcieliśmy się znaleźć. Każdy kierowca stawia sobie inne cele, w zależności od sytuacji w której się znajduje, czyli od poziomu motocykla, zespołu, ale przede wszystkim zależy to od tego jaki wynik jest w stanie osiągnąć dany zawodnik, patrząc na jego talent."

"   Nigdy nie byłem w zbytniej przyjaźni z Valentino, nie dlatego, że pomiędzy nami wystąpiły jakieś problemy, ale dlatego, że jest wielką postacią, przez co musiał stworzyć barierę, w przeciwnym razie jego życie byłoby niemożliwe. Myślę, że moglibyśmy zostać przyjaciółmi, ponieważ obaj mamy prawdziwą pasję do rywalizacji, a także do motocykli. Różnimy się pod pewnymi cechami, ale w niektórych aspektach nie tak bardzo, jak niektórym ludziom się wydaje."

"   Najbardziej sympatycznym kierowcą jest Cal Crutchlow, jest wielu, których raczej nie lubię, ale ich nazwiska zachowam dla siebie."


Źródło: gpone.com

sobota, 9 grudnia 2017

Moto2: Wywiad z Andreą Locatellim

Jak wrażenia po Monza Rally Show?

"   Bez wątpienia było to wspaniałe doświadczenie z Monzy. Muszę powiedzieć, że Fiesta, którą startowałem w zeszłym roku była trochę łatwiejsza do opanowania niż Skoda. Było bardzo ciężko, ale jestem zadowolony, ponieważ bardzo lubię rajdy."
Rywalizowałeś z Lucą Marini, z którym udało ci się wygrać...

"   Byłem bardziej uprzywilejowany w stosunku do niego, biorąc pod uwagę doświadczenie. Być może Luca miał samochód, który pozwala na lepsze osiągi, nie zapominając o tym, że miał w boksie Valentino, który zawsze mógł mu udzielić cennej porady."
W jakich stosunkach pozostajecie z Lucą?

"   Pomiędzy nami zawsze istniała dobra więź, choć może nie jest aż tak silna, skoro nie jestem częścią akademii, nie mówiąc już o życiu w Tavulii."
W zeszłym roku Rossi powiedział, że chciałby mieć cię w akademii...

"   Mieszkając w Bergamo można byłoby pomyśleć o tym. W przeszłości rozmawialiśmy o tym, ale w Selvino mam kilku przyjaciół i sponsorów, którzy mi pomogli. Pochodzę z Bergamo, to moja ziemia, którą bardzo kocham. Pozostawienie tego miejsca byłoby dla mnie jak porzucenie rodziny."
Tymczasem nadszedł czas, żeby pomyśleć o sezonie 2018...

"   Z pewnością będzie to kolejny trudny rok, pomimo tego, że zdobyłem doświadczenie w tym sezonie. W Moto2 trzeba zrozumieć, że potrzeba dużo cierpliwości, ponieważ każdy weekend może być zupełnie odmienny. Z pewnością początek w zespole Italtrans jest pozytywny, ponieważ znam zespół i otoczenie, które nas otacza."

Podczas rywalizacji w Monza Rally Show był obecny także twój zespołowy kolega...

"   Na Monzy byliśmy rywalami, do Mattii mam wielki szacunek, szczególnie ze względu na jego styl jazdy i metodyczne podejście do pracy. To jedna z tych rzeczy, która powoduje, że jest tak dobrym zawodnikiem."

Jaką więź masz ze swoim kolegą z boksu?

"   Muszę przyznać, że jest bardzo otwarty. Poświęcił część swojego czasu, aby dać mi wskazówki i poprawiać niektóre moje błędy. Byłoby miło, gdybym mógł zbliżyć się do niego w następnym sezonie."

Czy to jest twój cel?

"   Chciałbym znaleźć się w pierwszej dziesiątce, ale przede wszystkim zdobywać punkty w każdą niedzielę."

Ostatnie pytanie, co byś robił, gdybyś nie był motocyklistą?

"   Na szczęście skończyłem szkołę średnią, uzyskując dyplom mechanika. Prawdopodobnie mógłbym zainteresować się lekkoatletyką, ponieważ to dyscyplina, która zawsze mnie fascynowała. Bardzo lubię jazdę na rowerze, żeby powiedzieć prawdę, spędzam na nim bardzo dużo czasu."


Źródło: gpone.com

MotoGP: Maverick Vinales podsumował sezon 2017

Maverick Vinales:

"   To co najbardziej zaskoczyło mnie w tym sezonie, to nasza dyspozycja w pierwszej fazie sezonu, podczas gdy w drugiej zostaliśmy kompletnie z tyłu. To był najbardziej wymagający dla mnie sezon. Wydawało mi się, że rozpocząłem go z wysoką formą fizyczną jak i mentalną. Wiedziałem, że inni będą walczyć, żeby mnie pokonać. Zdominowałem wszystkie testy, byłem bardzo mocny w Austin, tylko ja byłem w stanie walczyć z Marquezem w wyścigu, pomimo problemów z przednimi oponami. Czułem się bardzo silny i wydawało mi się, że ciężko jest mnie pokonać. Potem rozpoczęły się problemy z oponami i motocyklem. To był najtrudniejszy sezon z psychicznego punktu widzenia, pod koniec sezonu byłem bardzo zmęczony. Ponieważ mamy takie same opony, musimy wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Opony są bardzo ważne, naszemu motocyklowi bardziej odpowiadają miękkie mieszanki, a po zmianach opon nie byliśmy w stanie wybrać właściwych mieszanek na wyścigi. Nie sądzę, że do problemów z motocyklem doprowadził Valentino. Kiedy jesteś częścią takiej firmy jak Yamaha, widzisz ich sukcesy, nie sądzę, że nie chcieli wygrać, wykonali świetną robotę i zawsze starali się dać mi i Valentino, wszystko co najlepsze. Zawsze mogłem wybrać ramę, na której chcę jeździć, motocykl na którym chcę jeździć. Jednak z trudem przychodziło nam ustalenie, który kierunek wybrać. Valentino jest kierowcą, który wiele wniósł do mistrzostw świata jak i całej branży motocyklowej i ważne jest, aby pozostał w dobrej formie. On wciąż jest na niewiarygodnym poziomie, pomaga w poprawie naszego motocykla, ma duży wpływ na to, co się dzieje i byłoby to ważne, gdyby mógł kontynuować karierę jeszcze przez długi czas. Myślę, że w przyszłym roku wszystko pójdzie perfekcyjnie i będziemy mieć wspaniały sezon. Mamy świetny zespół, jasne jest, że chciałbym kontynuować współpracę z nim i zawsze być w czołówce."


Źródło: gpone.com

piątek, 8 grudnia 2017

WSBK: Jake Gagne zawodnikiem zespołu Red Bull Honda

   Jake Gagne będzie zespołowym kolegą Leona Camiera w zespole Red Bull Honda podczas przyszłorocznego sezonu World Superbike. Amerykanin pokazał się w tym sezonie, podczas kilku rund WSBK, zastępując właśnie na Hondzie, tragicznie zmarłego Nicky'ego Haydena. Obok Patricka Jacobsena będzie jednym z dwóch amerykańskich kierowców w przyszłym sezonie. 

Jake Gagne:

"   Podczas trzech tegorocznych rund z zespołem Red Bull Honda dowiedziałem się bardzo dużo, a nasza współpraca układała się od samego początku. Jazda w pełnym cyklu mistrzostw świata będzie dla mnie jak spełnienie marzeń, a zawdzięczam to sponsorom, Hondzie i zespołowi Ten Kate."

Marco Chini:

"   Jake to młody i utalentowany kierowca. Od razu zapoznał się w dobrym stopniu z motocyklem, mimo że jeździł na torach, których nie zna, a ma tylko 24 lata. To będzie dla nas przyjemność mieć go ponownie w zespole i cieszymy się, że będzie wspierać Leona Camiera, nie możemy doczekać się rozpoczęcia sezonu."


Źródło: gpone.com

czwartek, 7 grudnia 2017

WSS: Jaimie van Sikkelerus zawodnikiem Lorini Honda

   Holenderski zawodnik, Jamie van Sikkelerus uzupełni skład zespołu Lorini Honda w serii World Supersport na sezon 2018. Zawodnik, który w tym roku brał udział w Pucharze Europy Supersport, jeżdżąc na motocyklu Yamaha, dołączy do Brytyjczyka, Kyle'a Smitha. Jego najlepszym wynikiem w tym sezonie było 18 miejsce w Portugalii. 


Źródło: gpone.com

środa, 6 grudnia 2017

WSBK: Zmiany w przepisach na sezon 2018

Regulamin sportowy:

  Godziny rozpoczęcia sesji treningowych i rozgrzewkowych ulegną modyfikacji, zmianie podlegać będzie także długość sesji. Wprowadzono niewielkie zmiany mające jednoznacznie wyjaśnić zasady w treningach, a także procedurę startową.

   Każdy zawodnik, który wziął udział w treningach kwalifikacyjnych klas Superbike i Supersport, lecz nie uzyska 107% najlepszego czasu w danej klasie, może wystartować do wyścigu z końca stawki.

   Od tej pory podczas procedury szybkiego restartu będzie można wprowadzić opóźnienia.

   Biorąc pod uwagę fakt wycofania punktów karnych, regulamin będzie precyzować zachowania podlegające karze jak i ich definicje, łącznie z karami grożącymi za dane przewinienie.

Regulamin techniczny:

   Komisja Superbike postanowiła wprowadzić szereg wyjaśnień dotyczących ograniczenia obrotów silnika, a także kwestie ceny tzw. części koncesyjnych, których cena będzie kontrolowana w celu zapewnienia możliwości ich kupna przez wszystkie zespoły.

   Zastosowanie elementów aerodynamicznych (np. skrzydeł) będzie możliwe tylko wtedy, jeżeli będą one znajdowały się w homologowanym modelu sprzedawanym w Europie, Japonii i Ameryce Północnej.

   Ponadto ustalono, że nie będzie można stosować elektronicznie sterowanego zawieszenia, nawet jeśli jest obecne w homologowanym modelu. 

Regulamin medyczny:

   Ustalono różne przepisy, które poprawiają regulamin medyczny. W tym celu wykorzystywany będzie system SCAT5, który służy do oceny stanu zdrowia.

   Zatwierdzono procedurę testów na obecność alkoholu w organizmie, zgodnie z procedurą przyjętą w wyścigach Grand Prix.


Źródło: worldsbk.com



wtorek, 5 grudnia 2017

WSBK: Gabriele Ruiu zadebiutuje w MŚ Superbike!

   17-latek z Włoch, Gabriele Ruiu podpisał kontrakt na starty w zespole Grillini Suzuki na sezon 2018. Ruiu nie będzie mógł jednak zadebiutować w serii World Superbike do rundy na torze Donington Park, ponieważ dopiero wtedy będzie mieć ukończone 18 lat, a więc minimalny wiek pozwalający na uczestnictwo w mistrzostwach. W tym roku próbował swoich sił w Mistrzostwach Włoch, a także w Mistrzostwach Europy Superstock 1000. Ma za sobą starty w Mistrzostwach Europy Moto2. Dołączy w zespole Grillini do Roberto Rolfo. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie zastępować Ruiu w pierwszych rundach przyszłorocznego sezonu.


Źródło: gpone.com

MotoGP: Pięć startów Miki Kallio w przyszłym sezonie

   Kierowca testowy KTM-a, Mika Kallio, także w przyszłym roku będzie mieć okazję jazdy w wyścigach MotoGP. Fin aż pięciokrotnie wystąpi w przyszłym sezonie dzięki dzikim kartom. Będą to wyścigi o Grand Prix Hiszpanii, Katalonii, Niemiec, Austrii i Aragonii. Ponieważ regulamin zezwala na sześć dzikich kart dla jednego zawodnika podczas sezonu, wielce prawdopodobne jest, że zobaczymy go także w Walencji.


Źródło: gpone.com

MotoGP: Jorge Lorenzo z nowym trenerem

   Jorge Lorenzo, postanowił pójść śladem innych zawodników w MotoGP i znalazł dla siebie trenera, którym będzie Alex Debon. Do czasu rozstania z Yamahą był wspierany przez Wilco Zeelemberga, w tym roku pomagał mu Michele Pirro, ale podczas testów w Jerez towarzyszył mu Hiszpan. Lorenzo i Debon są przyjaciółmi i postanowili kontynuować współpracę.


Źródło: gpone.com

poniedziałek, 4 grudnia 2017

Valentino Rossi o swoim występie w Monza Rally Show

Valentino Rossi:

"   Ten sukces mocno mi przypomina wyścig z Phillip Island w 2003 r. Tak jak wtedy, gdy dostałem dziesięć sekund kary za wyprzedzanie na żółtej fladze i udało mi się wygrać. Myślę, że to był bardzo prosty błąd zespołu. Zespół pomylił się, ponieważ zważył samochód w inny sposób. Początkowo nie chciałem w to wierzyć, ale musiałem to zaakceptować. Muszę powiedzieć, że w tamtym momencie pomyślałem, że przegrałem, ale potem dałem z siebie wszystko, a przedostatnia próba była najbardziej ekscytująca. Bonanomi popełnił błąd i wygrałem. Niestety nie byłem bardzo szybki podczas Masters Show, starałem się wprowadzić pewne zmiany w samochodzie, ale nie zmieniło to za bardzo mojej sytuacji."


Źródło: gpone.com

niedziela, 3 grudnia 2017

Valentino Rossi po raz szósty w karierze wygrywa Monza Rally Show!

   Valentino Rossi po raz kolejny nie zawiódł swoich fanów podczas Monza Rally Show. Włoch odniósł swoje szóste zwycięstwo w karierze. Włoch wraz ze swoim pilotem, Carlo Cassiną, wyprzedził załogę Mikkelsen-Neuville, startującą na co dzień w WRC, a trzeci był kierowca wyścigowy Marco Bonanomi wraz z Luigi Pirollo. Na czwartym miejscu znalazł się 9-krotny mistrz świata w motocrossie, Tony Cairoli. W pierwszej dziesiątce zmagania ukończył Mattia Pasini, sklasyfikowany na dziewiątym miejscu. Trzynaste miejsce zajął Alessio Salucci, na 25 miejscu do mety dojechał Andrea Locatelli, a pozycję niżej Luca Marini.


sobota, 2 grudnia 2017

WSBK: Jonathan Rea o przyszłorocznym motocyklu Kawasaki

Jonathan Rea:

"   To satysfakcjonujące, że zaraz po przybyciu na tor byliśmy tacy szybcy. Jestem bardzo dumny z Kawasaki. Cenią mistrzostwa, w których startujemy, dlatego włożyli w nie wszelkie możliwe zasoby. Wprowadzono nowe regulacje, aby nieco wyrównać poziom i zwiększyć emocje, ale celem Kawasaki jest wygrywanie w każdym sezonie. Byliśmy na tyle sprytni, żeby pojawić się z czymś innym, mniejsze obroty silnika nie są jedyną różnicą, zmieniła się również specyfika motocykla i naprawdę go lubię, czuję się na nim lepiej. Nasz najlepszy czas ustanowiliśmy na oponach kwalifikacyjnych, miło było zobaczyć nasz prawdziwy potencjał na jednym okrążeniu, ale byłem zadowolony z tempa także na oponach wyścigowych. Udało nam się przetestować wiele elementów podwozia, współpracowaliśmy z Shową, a także przetestowaliśmy kilka nowych opon dla Pirelli. Nawet w poniedziałek nie byłem zbytnio odległy od czasów, jakie robiłem w zeszłym sezonie podczas kwalifikacji, więc pokazuje to, jak daleko doszliśmy. Nowa nawierzchnia również nam pomaga."


Źródło: motorcyclenews.com


piątek, 1 grudnia 2017

Moto2: Suter pozostaje w Moto2!

   Mimo, że niedawno Eskil Suter ogłosił wycofanie się z mistrzostw świata Moto2 ze skutkiem natychmiastowym, szybko okazało się, że zmienił zdanie. Suter podpisał wieloletnią umowę z zespołem Forward Racing. Projekt rozpoczął się od testów na torze Jerez de la Frontera, gdzie różnice pomiędzy Kalexem a Suterem MMX2 porównywali Eric Granado i Stefano Manzi. Obaj kierowcy byli konkurencyjni i odkryli ogromny potencjał szwajcarskiego producenta, co spowodowało wybranie go na sezon 2018. W tej chwili zespół oczekuje na nową ramę przygotowaną na kolejny sezon, aby rozpocząć przygotowania do przyszłorocznych zmagań.


Źródło: gpone.com

czwartek, 30 listopada 2017

WSBK: Roberto Rolfo znalazł zatrudnienie na przyszły sezon

   Weteran włoskich wyścigów motocyklowych, Roberto Rolfo, powraca do stawki zawodników Mistrzostw Świata Superbike. Włoch podpisał umowę na starty z zespołem Grillini w sezonie 2018. Będzie dosiadać motocykla Suzuki GSX-R1000, ponieważ zespół prowadzony przez Andreę Grilliniego postanowił zrezygnować z usług firmy Kawasaki.


Źródło: gpone.com

WSBK: Ondrej Jezek przechodzi do zespołu Guandalini Yamaha

   Ondrej Jezek pomimo braku angażu w zespole Grillini na przyszły sezon, podpisał umowę z zespołem Guandalini Yamaha na starty w sezonie 2018, więc zobaczymy go na starcie w przyszłorocznym sezonie WSBK. Pierwsze oficjalne testy z udziałem czeskiego zawodnika odbędą się pod koniec stycznia w hiszpańskim Jerez.


Źródło: gpone.com

WSBK: Patrick Jacobsen w zespole Triple M Honda

   Potwierdziły się przypuszczenia dotyczące amerykańskiego kierowcy, Patricka Jacobsen. PJ będzie jeździć w zespole Triple M Honda, w klasie Superbike. 

Patrick Jacobsen:

"   Dla mnie to świetna okazja, ponieważ Mistrzostwa Świata Superbike zawsze były moim marzeniem. Dlatego dziękuję firmie Honda i zespołowi Triple M, choć wiem, że ja i mój zespół mamy sporo rzeczy do nauki. Nie mogę się doczekać, aby zasiąść na motocyklu i dobrze bawić się z Fireblade SP2."

   Być może Jacobsen nie będzie jedynym zawodnikiem z USA, który będzie startować w przyszłorocznych zmaganiach. Jake Gagne, po kilku otrzymanych od fabrycznego zespołu Hondy, ma szansę zagościć w tym zespole na pełen etat obok Leona Camiera.


Źródło: gpone.com

środa, 29 listopada 2017

Moto2/Moto3: Dunlop podpisał nową umowę z Dorną

   Brytyjska firma Dunlop, podobnie jak francuski Michelin, przedłużyła swój kontrakt z Dorną i co najmniej do 2020 r., będzie jedynym dostawcą opon dla klas Moto2 i Moto3. 

Xavier Frainpont, dyrektor zarządzający firmą Dunlop:

"   Jesteśmy dumni z kontynuacji naszej bogatej i udanej współpracy z Dorną w klasach Moto2 i Moto3. Cały czas staramy się rozwijać i wprowadzać nowe technologie do tego sportu. Podczas ostatniego wyścigu w Walencji, wprowadziliśmy nową oponę w Moto2, a dzięki niej w wyścigu najlepszy okazał się Miguel Oliveira. Działając na najwyższym poziomie, możemy próbować rozwijać nowe mieszanki, a następnie przenosić to czego się nauczyliśmy do naszych standardowych produktów."


Źródło: gpone.com

MotoGP: Takaaki Nakagami przeszedł operację

   Takaaki Nakagami postanowił wykorzystać przerwę zimową na operację prawej ręki. Japończyk, który w przyszłym roku zadebiutuje w klasie MotoGP, jeżdżąc w zespole LCR Honda przeszedł zabieg w Barcelonie. Operacja pod kierownictwem dr Xaviera Mira zakończyła się sukcesem. Celem Japończyka jest szybka rehabilitacja i bycie w 100% sprawnym podczas kolejnych testów MotoGP, które odbędą się na torze Sepang pod koniec stycznia.


Źródło: gpone.com

wtorek, 28 listopada 2017

WSS: Canducci i Epis w zespole Go Eleven Kawasaki

   Michael Canducci i Lachlan Epis będą kierowcami zespołu Go Eleven Kawasaki w klasie Supersport, podczas przyszłorocznych zmagań. 

Michael Canducci:

"   Jestem bardzo szczęśliwy z powodu podpisania tej umowy, wiele się nauczyłem odkąd zadebiutowałem w mistrzostwach świata i postaram się zastosować wszystko co umiem, aby być konkurencyjnym w każdy weekend."

Lachlan Epis:

"   Jestem podekscytowany, że rozpoczynam nowy rozdział w mojej karierze z zespołem Go Eleven Kawasaki. Będę pracować w profesjonalnym środowisku, więc mam szansę na wspaniałe rezultaty, co jest dla mnie niezwykle motywujące."


Źródło: gpone.com

poniedziałek, 27 listopada 2017

MotoGP: Włoscy zawodnicy w Monza Rally Show

   Jak co roku, rajd rozgrywany na torze Monza, pod nazwą Monza Rally Show przyciąga wiele nazwisk z padoku MotoGP. Obok wielokrotnego zwycięzcy tego rajdu, którym jest Valentino Rossi na starcie pojawi się także jego przyrodni brat, Luca Marini, a także zawodnicy zespołu Italtrans Racing Team, czyli Mattia Pasini i Andrea Locatelli. Rajd odbędzie się w dniach 1-3 grudnia.


Źródło: gpone.com

niedziela, 26 listopada 2017

MotoGP: Simon Crafar w nowej roli

   Simon Crafar, zwycięzca wyścigów w klasie 500cc, a także w Mistrzostwach Świata Superbike zostanie komentatorem oficjalnego kanału MotoGP. Nowozelandczyk będzie relacjonował przebieg wydarzeń podczas każdej sesji przyszłorocznych zmagań. Uzupełni ekipę komentatorską, w której znajdą się także Steve Day i Matthew Birt.


Źródło: motogp.com

sobota, 25 listopada 2017

Moto2: Suter wycofuje się z kategorii Moto2!

   Suter po rocznym powrocie do klasy Moto2, postanowił ostatecznie wycofać się z tej klasy. Szwajcarski producent ram w tym sezonie zapewniał je dwóm zespołom: Kiefer Racing i Dynavolt Intact GP. Wobec rezygnacji przez zespół Kiefer z ram Sutera, Eskil Suter uznał, że dalsza rywalizacja w klasie Moto2 nie jest opłacalna, ze względu na tworzenie zaplecza wyłącznie dla dwóch zawodników. Zespół Dynavolt  tej sytuacji przesiądzie się na Kalexa. 


Źródło: gpone.com

MotoGP/WSBK: Wyniki piątkowych testów w Jerez

MotoGP:

1. Andrea Iannone 1'38.030
2. Pol Espargaro 1'38.230
3. Alex Rins 1'38.307
4. Danilo Petrucci 1'38.607
5. Bradley Smith 1'38.688
6. Scott Redding 1'38.778
7. Jack Miller 1'38.998
8. Sylvain Guintoli 1'39.510
9. Eugene Laverty 1'39.537

WSBK:

1. Jonathan Rea 1'37.986
2. Tom Sykes 1'38.326
3. Alex Lowes 1'38.622
4. Leon Camier 1'39.333
5. Xavi Fores 1'39.384
6. Marco Melandri 1'39.577
7. Michael van der Mark 1'39.577
8. Niccolo Canepa 1'39.855
9. Michael Rinaldi 1'40.223
10. Dan Linfoot 1'40.790
11. Jason O'Halloran 1'40.950

piątek, 24 listopada 2017

WSBK: Chaz Davies o testach w Jerez

Chaz Davies:

"   Niestety, upadek w pierwszym dniu testów uniemożliwił nam przeprowadzenie większej części naszego programu. Teraz muszę udać się na całkowity odpoczynek celu zmniejszenia stanu zapalnego, a w poniedziałek odwiedzi mnie fizjoterapeuta, który wdroży odpowiednią rehabilitację. To pierwszy raz, kiedy odniosłem kontuzję kolana. Musimy po prostu uzbroić się w cierpliwość, ale mam nadzieję i wierzę w to, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będę mógł wznowić treningi."


Źródło: gpone.com

MotoGP: Cal Crutchlow podsumowuje testy w Jerez

Cal Crutchlow:

"   To były ciężkie i męczące dni, ale mamy mnóstwo informacji przydatnych dla Hondy na temat nowego prototypu. Teraz zobaczymy, na jakie rozwiązania zdecydują się w przyszłym sezonie, ale cieszę się, że udało mi się wszystko zrealizować i uważam, że to bardzo ważne. Mieliśmy dużą pomoc od Hondy i HRC w tych testach, zespół wykonał świetną robotę i zrobiliśmy tak wiele w ciągu tych dwóch dni. Jestem zadowolony z tempa, które udało mi się trzymać na obu motocyklach, z czego jeden używałem już w tym sezonie, a drugi jest przygotowany na sezon 2018. Teraz musimy nadal pracować razem w zimie, choć teraz nadszedł czas na trochę odpoczynku, będziemy starali się przygotować możliwie najlepszy motocykl na następny rok."


Źródło: gpone.com

MotoGP: Franco Morbidelli i Alex Marquez o testach w Jerez

Franco Morbidelli:

"   Dziś zauważyłem poprawę w czasach okrążeń, kiedy pod koniec dnia używałem miękkie opony, ale zauważyłem także duży postęp na pośredniej mieszance i jest to coś, z czego jestem zadowolony. Wczoraj próbowaliśmy jechać szybciej w środku zakrętu i wygląda na to, że dzisiaj się to udało, jeżeli byłem szybszy, to głównie dzięki temu. Stało się to dzięki mnie, a także dzięki mojemu motocyklowi. Wygląda to tak: jestem coraz lepszy na tym motocyklu, a także sam motocykl jest lepszy. Nadal muszę się wiele uczyć i proces ten będzie kontynuowany podczas przyszłorocznych testów w Sepang, ale na razie jestem zadowolony z postępów dokonanych tutaj i w Walencji. Szczerze powiedziawszy nie mogę się już doczekać bycia na tak szybkim i szerokim torze, jak ten w Malezji, gdzie można wykorzystać całą moc."

Alex Marquez:

"   Wczoraj miałem pierwszą okazję, żeby wypróbować motocykl i poznać zespół, a dzisiaj mieliśmy prawdziwy test. Bardzo podoba mi się ten motocykl i zrobiliśmy duży krok naprzód, z wyjazdu na wyjazd było coraz lepiej, z czym wczoraj był problem. W zakrętach szło mi o wiele lepiej, choć miałem kilka prostych problemów, ponieważ jechałem jak na motocyklu Moto2. Jeśli spojrzycie na mojego brata, czy Daniego, albo na wszystkich innych zawodników MotoGP, jeżdżą oni w zupełnie inny sposób. Podobały mi się te dwa dni spędzone w Jerez i cieszę się, że zdobyłem takie doświadczenie. Mam nadzieję, że pomogłem zespołowi i Tom lepiej odnajdzie się na motocyklu, kiedy usiądzie na nim w Sepang. Teraz skupiam się nad Moto2 i przygotuję się w sezonie zimowym na sezon 2018."


Źródło: gpone.com

czwartek, 23 listopada 2017

MotoGP/WSBK: Wyniki testów w Jerez - czwartek

MotoGP:

1. Andrea Dovizioso 1'37.663
2. Cal Crutchlow 1'37.818
3. Jorge Lorenzo 1'37.921
4. Andrea Iannone 1'38.067
5. Pol Espargaro 1'38.314
6. Alex Rins 1'38.360
7. Tito Rabat 1'38.387
8. Danilo Petrucci 1'38.688
9. Jack Miller 1'38.876
10. Bradley Smith 1'38.900
11. Franco Morbidelli 1'38.923
12. Takaaki Nakagami 1'38.992
13. Scott Redding 1'39.295
14. Eugene Laverty 1'39.485
15. Alex Marquez 1'39.782
16. Xavier Simeon 1'40.332

WSBK:

1. Marco Melandri 1'39.663
2. Alex Lowes 1'39.770
3. Leon Camier 1'39.797
4. Xavi Fores 1'40.002
5. Michael van der Mark 1'40.199
6. Niccolo Canepa 1'40.593
7. Michael Rinaldi 1'40.606
8. Dan Linfoot 1'41.018
9. Jason O'Halloran 1'41.526

WSS: Niki Tuuli w zespole CIA Landlord Insurance Honda

   Niki Tuuli rozstaje się z zespołem Kallio Racing i w sezonie 2018 będzie zawodnikiem zespołu CIA Landlord Insurance Honda. W tym sezonie, odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w karierze, na torze Magny-Cours, a w przyszłym roku będzie chciał powalczyć o tytuł mistrzowski. Kolegą zespołowym fińskiego zawodnika będzie Andrew Irwin, który w zakończonym niedawno sezonie, został wicemistrzem Wielkiej Brytanii w klasie Supersport.


Źródło: worldsbk.com

BSB: Kyle Ryde przenosi się do BSB

   Kyle Ryde w przyszłym sezonie będzie zawodnikiem ekipy CF Motorsport w BSB. Brytyjczyk rywalizował w tym sezonie, w serii World Supersport, gdzie ścigał się dla zespołu Pucetti Kawasaki, jednak wskutek słabych wyników wyleciał z zespołu przed rundą w Jerez.

Kyle Ryde:

"   Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę rywalizować w BSB z zespołem CF Motorsport. W przeszłości byłem konkurencyjny i jestem pewien, że w 2018 r. wiele się nauczymy. Wykorzystamy cały dostępny czas na testy i jak najlepsze przygotowanie do sezonu. Nie mogę się już doczekać rozpoczęcia pracy, ponieważ znam zespół i będzie łatwiej."


Źródło: gpone.com

środa, 22 listopada 2017

MotoGP/WSBK: Wyniki testów w Jerez - środa

MotoGP:

1. Andrea Iannone 1'38.280
2. Cal Crutchlow 1'38.337
3. Andrea Dovizioso 1'38.398
4. Jorge Lorenzo 1'38.418
5. Pol Espargaro 1'38.642
6. Tito Rabat 1'38.854
7. Bradley Smith 1'39.353
8. Scott Redding 1'39.372
9. Takaaki Nakagami 1'39.584
10. Franco Morbidelli 1'39.740
11. Sylvain Guintoli 1'39.763
12. Eugene Laverty 1'39.995
13. Xavier Simeon 1'40.891
14. Takumi Takahashi 1'41.089
15. Alex Marquez 1'41.750

WSBK:

1. Tom Sykes 1'38.735
2. Jonathan Rea 1'39.050
3. Marco Melandri 1'39.715
4. Alex Lowes 1'39.715
5. Xavi Fores 1'40.542
6. Michael van der Mark 1'40.573
7. Chaz Davies 1'40.630
8. Leon Camier 1'40.856
9. Niccolo Canepa 1'41.294
10. Michael Rinaldi 1'41.374
11. Dan Linfoot 1'41.955
12. Jason O'Halloran 1'42.816