niedziela, 23 kwietnia 2017

MotoGP: Marc Marquez wygrywa GP Ameryk!

Marc Marquez po raz piąty z rzędu zwyciężył w wyścigu rozgrywanym na torze Circuit of the Americas w Austin. Dzięki wywrotce lidera klasyfikacji generalnej, Mavericka Vinalesa, Hiszpan z zespołu Repsol Honda Team wrócił do gry w klasyfikacji generalnej. Na początku wyścigu nie miał jednak łatwo, ponieważ wyprzedził go Dani Pedrosa. Po wywrotce Vinalesa kontrolował jednak sytuację, czekając na to, aż Pedrosa zacznie mieć problem z oponami i wtedy go zaatakował. Wygrał z bezpieczną, ponad trzy sekundową przewagą nad Valentino Rossim, który został ukarany przez sędziów kontrowersyjną karą 0.3 sek. po tym, jak zderzył się z Johannem Zarco i wyleciał poza tor, odrobinę skracając sobie drogę, zbliżając się w ten sposób do Marca Marqueza. Ostatecznie nie miało to jednak żadnego znaczenia, ponieważ w końcówce wyścigu Rossi poradził sobie z Dani Pedrosą, a potem natychmiast od niego odjechał na ponad dwie sekundy i zajął drugą pozycję. Trzeci był Pedrosa, czwarty był Cal Crutchlow, który w końcówce wyścigu uporał się z Johannem Zarco, który w drugiej połowie wyścigu miał znacznie wolniejsze tempo. Kolejne miejsca zajęli Andrea Dovizioso, Andrea Iannone, Danilo Petrucci, Jorge Lorenzo, Jack Miller, Jonas Folger, Scott Redding, Tito Rabat, Hector Barbera i Alvaro Bautista, który wywrócił się podczas wyścigu. Poza punktami wyścig ukończył Bradley Smith i Aleix Espargaro, który po problemach technicznych z motocyklem, ukończył wyścig z dwoma okrążeniami straty. Oprócz Mavericka Vinalesa wyścigu nie ukończyli: Sam Lowes, Pol Espargaro, Loris Baz i Karel Abraham.

Wobec nieukończenia wyścigu przez Mavericka Vinalesa, jego kolega z zespołu, Valentino Rossi objął pozycję lidera klasyfikacji generalnej. Włoch zgromadził do tej pory 56 punktów, o sześć więcej od Hiszpana. Na trzecie miejsce awansował Marc Marquez, który traci do Rossiego 18 punktów. Na kolejnych miejscach znajdują się: Andrea Dovizioso, Cal Crutchlow i Dani Pedrosa.

Franco Morbidelli zdominował rywalizację w sezonie 2017 w klasie Moto2. Włoch wygrał trzeci wyścig z rzędu. Ostatnim zawodnikiem, który w pośredniej klasie triumfował trzy razy z rzędu, był Dajiro Kato w sezonie 2001. Włoch kontrolował cały wyścig i mimo tego, że Szwajcar Thomas Luthi w pewnym momencie znajdował się bardzo blisko niego, nie był w stanie zrobić, ponieważ Włoch podkręcił tempo w odpowiednim momencie i dojechał z prawie trzy sekundową przewagą nad Szwajcarem. Podium uzupełnił Takaaki Nakagami, który w drugiej połowie wyścigu odjechał Alexowi Marquezowi. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Dominique Aegerter, Miguel Oliveira, Simone Corsi, Marcel Schrotter, Xavi Vierge, Luca Marini, Hafizh Syahrin, Fabio Quartararo, Xavier Simeon, Ricard Cardus i Jorge Navarro.

Morbidelli ma przewagę 19 punktów w klasyfikacji generalnej nad Thomasem Luthim. Trzeci jest Miguel Oliveira, który traci już 32 punkty, a czwarty Takaaki Nakagami aż 43!

Romano Fenati wygrywa po raz pierwszy w tym sezonie. Wyścig został przerwany na trzecim okrążeniu z powodu upadku Kaito Toby. Przed upadkiem najlepiej prezentowali się Aron Canet i Joan Mir. Po restarcie wyścigu, który liczył 12 okrążeń, na czele znaleźli się Aron Canet i Romano Fenati. Niestety, Hiszpan upadł podczas czwartego okrążenia i wypadł z rywalizacji. Szkoda tym bardziej, że przez cały weekend prezentował świetne tempo. Fenati nie zagrożony przez nikogo dojechał do mety z 4.5 sek. przewagą nad grupą czterech zawodników, w której najlepszy okazał się Jorge Martin, a podium uzupełnił Fabio Di Giannantonio. W końcu niezły wyścig zaliczyli Enea Bastianini i Nicolo Bulega, którzy zajęli odpowiednio czwartą i piątą pozycję. Kolejne miejsca zajęli: John McPhee, Joan Mir, który jest liderem klasyfikacji generalnej, Philipp Oettl, Darryn Binder, Gabriel Rodrigo, Andrea Migno, Jules Danilo, Niccolo Antonelli i Livio Loi.

W klasyfikacji generalnej Joan Mir ma sześć punktów przewagi nad Jorge Martinem i dziewięć nad Johnem McPhee. Czwarty jest zwycięzca dzisiejszego wyścigu, Romano Fenati, który traci trzynaście punktów do Mira.

Czwarta runda Motocyklowych Mistrzostw Świata odbędzie się w dniach 5-7 maja na hiszpańskim torze w Jerez de la Frontera, gdzie po raz pierwszy w tym sezonie, zawodnicy będą rywalizować w Europie. Po wyścigu w Jerez odbędą się pierwsze w trakcie tego sezonu testy kategorii MotoGP.