środa, 30 listopada 2016

MotoGP: Marc Marquez był pod dużą presją

Marc Marquez:

"   Nie powiem, że nie wiem, czym jest presja, ale do tej pory, nigdy w moim życiu nie była ona tak silna. To trudne do wyjaśnienia, to coś sprawia, że jest bardziej niebezpiecznie i pojawiają się wątpliwości. Wpływa to na ciebie, zarówno fizycznie jak i psychicznie, a to sprawia, że na koniec weekendu czujesz się całkowicie wykończony. Jestem szczęśliwy, że w padoku otacza mnie wielka rodzina. Zespół mi bardzo pomaga, abym był w stanie się wyłączyć. Gdy nie rozmawiamy o wyścigach, mogę się zrelaksować."


Źródło: motorsport.com


WSBK: Marco Melandri przeszedł operację łąkotki

   Marco Melandri przeszedł udaną operację łąkotki. Włoch, który wraca do ścigania w Mistrzostwach Świata Superbike w przyszłym sezonie, doznał kontuzji podczas charytatywnego meczu piłki nożnej na stadionie w mieście Cattolica. Operacja odbyła się w klinice w Modenie, zawodnik w najbliższych dniach rozpocznie rehabilitację, aby być gotowym na testy, które odbędą się w dniach 24-25 stycznia na torze Jerez de la Frontera. 

Marco Melandri:

"   Całe szczęście, że ta kontuzja przytrafiła mi się właśnie teraz, kiedy mamy przerwę zimową, a nie wtedy, kiedy mamy testy, albo co gorsza wyścigi. Lepiej mieć pecha teraz, żeby mieć czas, aby wrócić do zdrowia. Po prostu poczułem ból podczas chodzenia. Od razu rozpocznę rehabilitację, a już za jakieś 8-10 dni, powinienem być w stanie chodzić bez kul. Nie mogę doczekać się powrotu na Ducati Panigale."


Źródło: gpone.com

WSBK: Wywiad z Alexem de Angelisem

Twoja przyszłość jest niepewna...

"   Na razie ja, jak i Giampiero szukamy budżetu na kolejny sezon. Chodzi o to, by móc dalej współpracować z Aprilią, po wielu latach, w których co rok zmieniałem motocykl i zachować w końcu jakąś ciągłość."

Zegar tyka...

"   Wiem, że jest z tym problem, bo Aprilia z pewnością będzie potrzebowała odpowiednią ilość czasu, żeby przygotować motocykle, a także części. Chciałbym, żeby wszystko było jasne przed świętami."

Zespół techników na was czeka?

"   Oni bardzo chcą kontynuować z nami współpracę, jednak każdy kolejny dzień niepewności przybliża nas do tego, że zakończą współpracę. Oni muszą z czegoś żyć."

Czy jesteś optymistą?

"   Nie wiem, bo wiem, że to może się nie udać, ale nie jestem pesymistyczny, będziemy walczyć do końca. Oczywiście mam przygotowany plan B i C. Celem jest pozostać w klasie Superbike, jeżeli nie będzie takiej możliwości, to rozejrzę się za czymś innym. Nie jestem spokojny, bo wiem, że już praktycznie grudzień i w razie czego, nie będzie łatwo znaleźć inne miejsce w mistrzostwach świata, więc na pewno biorę pod uwagę inne mistrzostwa. Ale na pewno się nie poddam.

Dlaczego zespół przeszedł do klasy Superbike?

"   To był pomysł zespołu, który stwierdził, że nie ma sensu jeździć w MotoGP, kiedy nie mamy szans na dobre wyniki, więc zamiana była dla mnie jak najbardziej w porządku."

Co myślisz o WSBK?

"   Bardzo podoba mi się to środowisko, wiele fabryk jest w to mocno zaangażowanych, a zainteresowanie jest duże. To równie profesjonalne mistrzostwa jak MotoGP. Niestety nie mamy budżetu na testy i rozwój motocykla, a ciągle trzeba testować nowe opony i dostosowywać motocykl, dlatego nie jest łatwo."

Czy myślisz, że można zrobić coś lepiej?

"   Jestem przekonany, że stać nas na więcej i chciałbym wykorzystać doświadczenie, które zdobyłem w tym roku. Jestem trochę rozczarowany, bo nie ode mnie zależy, czy uda nam się zebrać odpowiedni budżet."

Jak się czujesz?

"   Tej zimy nie muszę przejść żadnej operacji, a to sprawia, że jestem szczęśliwy, bo mogę trenować, tak jak chcę. Moja sytuacja poprawia się, choć z niektórymi rzeczami mam jeszcze problemy."

Czy to przeszkadza podczas jazdy?

"   Prawe ramię ma o 5 cm mniejszy obwód niż lewe, ale ciężko nad tym pracowałem i pod koniec sezonu było coraz lepiej. Myślę, że dzięki treningowi w zimie będzie jeszcze lepiej. W tej chwili jest w porządku, ale chciałbym, żeby było jeszcze lepiej."


Źródło: gpone.com



 



EWC: Szef zespołu SERT rozczarowany kalendarzem

   Szef zespołu SERT, startującego w Mistrzostwach Świata Endurance i obecnego mistrza świata, Dominique Meliand przyznał, że jest rozczarowany kalendarzem na ten sezon. Sezon 2016/2017 rozpoczął się wyścigiem Bol d'Or, ale drugi wyścig w kalendarzu, który miał się odbyć w Portimao został odwołany, więc druga runda odbędzie się dopiero podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans w połowie kwietnia! W związku z tym, pomiędzy pierwszym i drugim wyścigiem sezonu mamy aż siedem miesięcy przerwy. 

Dominique Meliand:

"   Kalendarz jest katastrofą. Nie wiem, czy zespoły udostępnią mi zawodników, bo chcę przejeździć z nimi cały sezon. Dla kierowców to za wcześnie, bo często nie wiedzą na początku sezonu, co będą robić, bo inne serie w których się ścigają, często nie mają ustalonych kalendarzy, ani zawodników którzy będą się w nich ścigać. A jak mam przekonać nowych sponsorów? Kiedy nie mogę przedstawić im nic konkretnego?"

   W rzeczywistości, dopiero teraz zespoły rozmawiają z zawodnikami, w kwestii jazdy w Mistrzostwach Świata Endurance w sezonie 2017.  


Źródło: speedweek.com

WSBK: Niepewna przyszłość zespołu IodaRacing

   Zespół IodaRacing nie jest w tej chwili pewny swojej przyszłości. Nie wiadomo, kto miałby jeździć w przyszłym sezonie w tym zespole, a także tego z jakich motocykli zespół będzie korzystać. Szef zespołu, Giampiero Sacchi zapewniał, że w przyszłym sezonie, zespół nadal będzie korzystać z motocykli Aprilii, oraz że zatrudni Sylvaina Guintoliego, jednak jak już wiemy, Francuz przechodzi do BSB, gdzie będzie się ścigał na Suzuki w zespole Hawk Racing. Aprilia natomiast żąda dużej ilości pieniędzy za możliwość wyleasingowania ich motocykli. W dodatku rozmowy z jedną z dużych chińskich firm, która zainteresowana była sponsorowaniem zespołu, prawdopodobnie się z tego wycofała. Możliwe, że zespół IodaRacing będzie korzystać z motocykli BMW, ale nic nie jest przesądzone. Kierowcami, którzy mają największe szanse na angaż w zespole, są Leandro Mercado i Alex de Angelis.


Źródło: speedweek.com

MotoGP: Valentino Rossi o motocrossie

Valentino Rossi:

"   Kocham jazdę na motocrossie. Ale kierowcy, którzy ścigają się po asfaltowych torach, często mają problemy z nim, bo jest to dla nas bardzo niebezpieczne. Trzeba się urodzić do tego, żeby na nim jeździć i korzystać z nich, dorastając bo nie jest łatwo kontrolować motocykl podczas skoków. Motocross to dobry trening, ale bardzo niebezpieczny, bo często prowadzi do kontuzji. Kiedyś odniosłem kontuzję barku. Dlatego zdecydowałem się zaprzestać treningów na motocrossie. Mamy na moim ranczo tor motocrossowy, który jest mniej niebezpieczny i czasami na nim trenuje. Ale w sezonie, trenowałem zawsze na profesjonalnych torach motocrossowych. Fizycznie, prowadzenie jest bardzo trudne. To dobry trening dla zawodników MotoGP. Jednak dla zawodnika, który ściga się na asfaltowych torach, lepiej, żeby w młodym wieku, miał jak największą styczność z torami asfaltowymi. Jeśli chcesz być lepiej przygotowany fizycznie, motocross na pewno jest dobrą, dodatkową opcją treningu. Będąc u siebie na ranczu, jeżdżę dużo MX. Jednak jazda wygląda inaczej. W MotoGP trzeba jeździć bardzo dokładnie, powtarzalnie. Natomiast w motocrossie możesz być dokładny, ale gdy będziesz lekko wyjeżdżać poza linię wyścigową, to nic się nie stanie. W MotoGP trzeba być o wiele bardziej precyzyjnym. To sprawia, że jest się bardzo zmęczonym. A w motocrossie powoduje to wysiłek fizyczny. Dlatego, że co chwilę trzeba na motocyklu skakać, co jest bardzo męczące. Ważne jest, żeby znaleźć odpowiednią kombinację."


Źródło: speedweek.com

WSBK: Jonathan Rea przeszedł zabieg w Barcelonie

   Jonathan Rea postanowił przejść operację przedramienia, aby wyeliminować problemy, które dokuczają wielu zawodnikom, z pompującym się przedramieniem. Operacja odbyła się we wtorek, a wykonał ją dr Jordi Font. Jonathan wróci do domu na wyspie Man, aby rozpocząć rehabilitację, a potem rozpocznie przygotowania do sezonu 2017.

Jonathan Rea:

"   Jestem bardzo zadowolony z tego zabiegu, ponieważ zmagałem się z tym problemem od dłuższego czasu. Często ból fizyczny powodował, że nie mogłem się dostatecznie skoncentrować. Na niektórych torach w kalendarzu, jest większy problem, niż na innych, więc jestem podekscytowany tym, że w końcu pozbywam się tego problemu. Jestem jeszcze bardziej zmotywowany do tego, aby wygrać trzeci z rzędu tytuł mistrza świata Superbike. Chcę podziękować mojemu menedżerowi i zespołowi za wsparcie dla mnie, a lekarzom ze szpitala w Barcelonie za dobrą opiekę."

Dr Jordi Font:

"   Operacja pana Rea się powiodła. Stwierdziliśmy silne ciśnienie w mięśniach przedramienia. Do tej pory, miał przez to problemy, z utrzymywaniem dobrego tempa przez cały wyścig. Operacja przebiegła pomyślnie i Jonathan rozpocznie w przyszłym tygodniu rehabilitację, która przygotuje go w 100% do nadchodzącego sezonu."


Źródło: worldsbk.com

BSB: John Hopkins w zespole MotoRapido Ducati

   John Hopkins zmienia zespół i przechodzi do teamu MotoRapido Ducati z nadzieją ponownej możliwości walki o tytuł mistrzowski po trudnym sezonie 2016. W tym sezonie, były zawodnik MotoGP jeździł w zespole Tommy Hilla, na Yamasze R1. Choć Amerykanin pokazywał pewne przebłyski, to kontuzja w środku sezonu spowodowała, że wszystkie postępy zostały zniweczone. Dodatkowo, po wycofaniu się sponsora tytularnego ePayMe, Hopkins stwierdził, że szansa na poprawę wyników w przyszłym sezonie jest niewielka, dlatego wybrał ofertę zespołu MotoRapido.

John Hopkins:

"   Jestem podekscytowany, że wracam do zespołu MotoRapido oraz na Ducati. Podobało mi się w poprzednim sezonie na Yamasze, ale nigdy nie czułem się tak komfortowo jak na Ducati w 2015 r. To świetny motocykl, który pasuje do mojego stylu jazdy. Na pewno nigdy w życiu, nie miałem tyle zabawy na motocyklu, do momentu pierwszej przejażdżki Ducati w sezonie 2015. Kocham ten zespół, on zawsze był jednym z najważniejszych dla mnie w kontekście nowego sezonu. Finiszowaliśmy na podium w sezonie 2015 i wiem, że rozwinęli się od tego czasu. W czasie mojej wcześniejszej pracy z tym zespołem, straciliśmy kilka miejsc na podium z powodu drobnych problemów technicznych, ponieważ wszystko było dla nas nowe, ale teraz zespół jest lepiej przygotowany. Moje nadzieje na przyszły sezon są bardzo duże i czuję, że będę bardziej konkurencyjny niż kiedykolwiek wcześniej. Mówimy tak każdego roku, ale w następnym sezonie, dojdzie do nas kilku zawodników z Mistrzostw Świata, a niektórzy z nich na pewno z miejsca będą faworytami do tytułu. Naszym celem jest przejść testy i być w czołówce od samego początku."

Steve Moore, właściciel zespołu:

"   Tym razem nie chcieliśmy przegapić możliwości zatrudnienia Johna, więc rozpoczęliśmy rozmowy zaraz po ostatnim wyścigu sezonu 2016. Kiedy był w naszym zespole wcześniej, miał świetne czasy okrążeń, a nawet wywalczył podium. Co ważne, dla Johna, motocykl Ducati jak i zespół był doskonały. John ma bardzo agresywny styl jazdy, co na Ducati jest bardzo ważne, tak więc będę oczekiwał najlepszych wyników. BSB w sezonie 2017 będzie jedną z najtrudniejszych serii wyścigowych na świecie, ponieważ wszystkie pozycje punktowane będą zajmować zawodnicy, którzy są rozpoznawalni na arenie międzynarodowej. W tej klasie, ułamek sekundy wolniejszy przejazd, może spowodować znaczny spadek w klasyfikacji. Wiem, że będziemy mieć do dyspozycji motocykl Ducati na sezon 2017 i bardzo dobry zespół techniczny, więc jest nam potrzebny szybki zawodnik, który jest zaznajomiony z presją mistrzostw i kocha Ducati. John był moim oczywistym wyborem. Ja, zespół i sponsorzy jesteśmy bardzo zadowoleni i myślę, że fani również mogą się cieszyć. Mieliśmy słaby sezon 2016, ale udowodniliśmy, że mamy bardzo dobrą prędkość i niezawodność oraz przetestowaliśmy wiele nowych części. Naprawdę nie mogę się już doczekać pierwszych testów, by zobaczyć Johna na Ducati w specyfikacji na sezon 2017."


Źródło: motorcyclenews.com

wtorek, 29 listopada 2016

WSS: Roberto Rolfo w zespole Team Factory Vamag

   Roberto Rolfo będzie kontynuować współpracę z zespołem Team Factory Vamag także w przyszłym sezonie. Podobnie jak w tym roku, Włoch będzie jeździć na motocyklu MV Agusta. Zespół otrzyma pakiet nowych części zamiennych do motocykla, dzięki czemu częste do tej pory awarie mają już się nie powtarzać. 

Roberto Rolfo:

"   Jestem bardzo szczęśliwy, że będę kontynuować współpracę z zespołem Team Factory Vamag. Chcę wszystkim za to podziękować i dołożę wszelkich starań, aby skupić się na realizacji celów, których nie byliśmy w stanie osiągnąć z powodu wielu problemów technicznych w sezonie 2016. Już nie mogę się doczekać pierwszych testów zaplanowanych na styczeń, a następnie nowego sezonu."

Gian Franco Crosta, właściciel zespołu:

"   Musieliśmy wyciągnąć poważne wnioski z poprzedniego sezonu. Dokonaliśmy przeglądu niektórych spraw, aby umożliwić naszym zawodnikom, prezentować się jak najlepiej. Odnowiona współpraca z MV Reparto Corse, powinna gwarantować lepsze osiągi."


Źródło: gpone.com

MotoGP: Jorge Lorenzo otworzy Muzeum Mistrzów

   Jutro o godzinie 16:00, w Andorze, Jorge Lorenzo otworzy Muzeum Mistrzów. W muzeum będzie można zobaczyć ponad 100 eksponatów, z których wiele pochodzi z wymiany pomiędzy kierowcami, jak choćby kask Sebastiana Vettela, czy Valentino Rossiego. Oprócz tego, będzie można zobaczyć pamiątki po Nikim Laudzie, Michaelu Schumacherze, Ayrtonie Sennie, a także kierowców motocyklowych: Barry Sheena, Wayne'a Rainey czy Micka Doohana. Oprócz tego, będzie można skorzystać z symulatorów F1 i MotoGP. Otwarcie muzeum odbędzie się przy obecności najważniejszych władz lokalnych, ale swoje przybycie zapowiedzieli również: kierowca rajdowy Dani Sordo, Paolo Ciabatti, a także Carmelo Ezpeleta.


Źródło: gpone.com

MotoGP: Jonas Folger po testach na torze w Sepang

Jonas Folger:

"   Wszystko poszło dobrze. Kontynuowaliśmy dobrą pracę, którą rozpoczęliśmy w Walencji. Warunki pozwoliły na to, żeby dużo pojeździć, bo tor schnął bardzo szybko. Byliśmy w stanie popracować nad ustawieniami i poszliśmy w dobrym kierunku. Byłem bardzo szybki na zużytych oponach. To bardzo ważne, bo miałem z tym problemy w Walencji. W motocyklu MotoGP można zmienić bardzo wiele. Dlatego udało się rozwiązać problemy z oponami. Jestem bardzo zadowolony. W godzinach porannych było mokro, ale potem deszcz przestał padać i zrobiło się sucho. Przejechałem po ok. 50 okrążeń każdego dnia. Było gorąco, ale musieliśmy dużo pracować. Mam wrażenie, że silnik Moto2 emituje więcej ciepła niż motocykl MotoGP. Z drugiej strony, na prostych jest znacznie mniej czasu do odpoczynku, więc to było męczące. Wszyscy mówią, że opony są największą różnicą pomiędzy MotoGP a mniejszymi klasami, ale te opony są tutaj zdecydowanie lepsze. Nie miałem z nimi żadnych problemów. W niektórych miejscach byłem równie szybki jak Vale i Maverick, w niektórych byłem szybszy, w innych wolniejszy. Ale moje najszybsze okrążenia, nie odstają bardzo mocno od nich. Są na tym torze 2-3 zakręty, na których muszę popracować nad stylem jazdy. Ale poza tym było świetnie. Nie straciłem dużo czasu do Valentino i Mavericka, więc było dobrze. Motocykl MotoGP sprawia wiele przyjemności dzięki temu, że jest znacznie więcej opcji konfiguracji. Zespół na podstawie danych, może mi dokładnie powiedzieć, co robię źle. Mogę dość szybko poprawiać swoje błędy. W związku z tym, jestem w stanie dokonać dużych postępów w krótkim czasie. W klasie Moto2 nigdy nie wiesz, czy twoje problemy wynikają z motocykla czy twoich umiejętności. W klasie MotoGP jest inaczej. Możesz mi powiedzieć, co robię nie tak, nie zmieniam wtedy nic w motocyklu, tylko staram się rozwiązać mój problem. Ponadto, można dostosować motocykl do każdego zakrętu oddzielnie, inaczej hamować silnikiem, hamulcem. Tak więc, prawie zawsze udaje się nam znaleźć jakieś szybkie rozwiązanie. W niektórych zakrętach jeżdżę z mniejszą ilością elektroniki, to sprawia, że nie jestem tak szybki w tych zakrętach, ale robię to po to, żeby mieć jakieś porównawcze dane. Nie widziałem się z Valentino poza torem. Wszyscy byliśmy bardzo zajęci. Tylko z Maverickiem jechałem kilka razy na jednym skuterze, dogaduje się z nim całkiem dobrze. Jest zadowolony ze swojej zmiany. Ale na nic więcej nie było czasu."


Źródło: speedweek.com

Moto3: Max Biaggi o projekcie Mahindry

Max Biaggi:

"   To dość duże wyzwanie. Myślałem nad tym kilka miesięcy i ostatecznie udało się dopiąć wszystko w całość. Będę ambasadorem Mahindry i twarzą tej marki, czasami będę zjawiać się na padoku mistrzostw świata, ale nie zawsze. Stawiamy na klasę Moto3 w krajowych mistrzostwach, aby wspierać młode talenty z Włoch. Nie chodzi o to, żeby konkurować z akademią VR46. Nie koncentrujemy się w tej chwili nad tym. Mamy dwóch zawodników i chcemy dać im jak najlepsze warunki. Zorganizujemy wiele testów, ponieważ w mistrzostwach Włoch nie ma okazji do zbyt częstego testowania, co najwyżej dwa dni przed rozpoczęciem sezonu. Chcemy, żeby chłopaki testowali przynajmniej raz w miesiącu. Może pewnego dnia zastąpimy akademię Valentino Rossiego, ale to nie jest nasz cel. To, że uruchamiamy ten program nie oznacza również, że mamy w planach starty w mistrzostwach świata. Oczywiście dołożymy wszelkich starań, ale akademia Rossiego jest sporo przed nami, mają dobre wyniki. Ja wolę zacząć na niższym poziomie i powoli się rozwijać. Oczywiście to jest drogie. W mistrzostwach Włoch będzie dwanaście wyścigów w sześciu rundach. Ale oprócz tego, planujemy starty w niektórych wyścigach w serii FIM CEV Repsol. Nie jest łatwo wrócić do tego sportu, ale w zasadzie nie mam nic do stracenia. To dobre dla sportu jak i dla Mahindry. W tym roku wygrali kilka wyścigów. Jednak naszym celem na przyszły sezon są mistrzostwa Włoch i wybrane rundy mistrzostw świata juniorów. W 2018 r., chcielibyśmy mieć do dyspozycji dwóch kierowców, którzy będą startować w mistrzostwach świata, mam nadzieję, że co najmniej jednym z nich będzie ktoś z naszego obecnego zespołu."


Źródło: speedweek.com

EWC: Zmiany w kalendarzu EWC

   FIM ogłosił, że 12-godzinny wyścig w Portimao nie odbędzie się. W związku z tym, postanowiono zmienić kalendarz. W nim pojawiła się nowa runda na torze Slovakia Ring, gdzie odbędzie się 8-godzinny wyścig.

Kalendarz EWC 2016/2017:

17-18.09 Bol d'Or 24h
15-16.04 Le Mans 24h
20.05 Oschersleben 8h
24.06 Slovakia Ring 8h
30.07 Suzuka 8h


Źródło: motorcyclenews.com

WSBK: Marco Melandri kontuzjowany

   Marco Melandri odniósł kontuzję podczas memoriału Rombo del Cuore, poświęconemu pamięci Doriano Romboniego. Włoch uszkodził sobie kolano... chodząc. Melandri przejdzie badania w Modenie, które wykażą, czy potrzebna jest operacja.


Źródło: gpone.com

EWC: Ben Spies rozważa start w ośmiogodzinnym wyścigu na Suzuce!

   Ben Spies rozważa powrót do wyścigów motocyklowych! Jak Amerykanin przyznał, rozważa start w przyszłorocznym wyścigu Suzuka 8 Hours. Ben Spies zakończył karierę w trakcie sezonu 2013, po serii wielu kontuzji, które w końcu mogły doprowadzić go do amputacji. Jeżeli mistrz świata klasy Superbike z 2009 r. rozważa powrót do ścigania, to musi znajdować się w wyraźnie lepszej kondycji fizycznej.


Źródło: gpone.com

poniedziałek, 28 listopada 2016

MotoGP: Wywiad z Tito Rabatem

Jaka jest twoja ocena debiutanckiego sezonu w MotoGP?

"   To był bardzo trudny sezon, ale nauczyłem się bardzo dużo o tym, jak zachowuje się motocykl MotoGP, lepiej się na nim czuje i zrozumiałem, jak to wszystko działa. Musimy myśleć pozytywnie, a najbardziej pozytywną rzeczą jest to, że w przyszłym sezonie będę mieć jeszcze jedną szansę i mam dobrą bazę z tego sezonu."

Ile zmieniłeś się od pierwszych testów na motocyklu MotoGP do dzisiaj?

"   Zmieniłem się w każdym calu. Sposób jazdy, myślenia, sposób ułożenia na motocyklu, to nad czym się skupiam podczas jazdy i wiele innych rzeczy. Najważniejszą rzeczą, której się nauczyłem, jest cierpliwość. Wiem, gdzie jest moje miejsce, i wiem ile czasu trzeba spędzić na motocyklu, aby osiągnąć cel, który sobie wyznaczyliśmy."

Musiałeś rozwinąć się również mentalnie?

"   Tak, dużo się zmieniło od początku sezonu. Dojrzałem, zarówno jako zawodnik, jak i w życiu. Na początku tego sezonu, wszystko toczyło się bardzo szybko, więc było to dla mnie bardzo trudne. Teraz jest znacznie lepiej, mam więcej czasu na podejmowanie decyzji."

Który moment w tym sezonie był najlepszy, a który najgorszy?

"   Oczywiście, najlepszym momentem była moja pierwsza jazda na motocyklu MotoGP. To było niesamowite uczucie. Będę pamiętać również wyścig w Misano. Pomimo upadku, to był mój najlepszy wyścig w tym sezonie. To był dzień, w którym czułem się najlepiej. Z drugiej strony, Mugello było dla mnie najgorszym wyścigiem, bo wywróciłem się i złamałem obojczyk."

Jaka jest twoja ocena dwóch dni testów w Walencji?

"   W pierwszym dniu staraliśmy się przetestować nowe opony i byliśmy bardzo zadowoleni z wyników. W drugim dniu, skupiliśmy się nad tym, aby ograniczyć działanie wheelie. Byłem bardzo zmęczony po południu, ale miałem dobre czasy. Oczywiście nie mogę być zadowolony z osiemnastego miejsca na koniec testów, ale czułem się bardzo dobrze, a najważniejsze było to, że nie miałem żadnych awarii, nie mogę się już doczekać, żeby rozpocząć pracę w przyszłym sezonie, bo ten rok zakończył się bardzo dobrze."

Jakie są dobre punkty pierwszych przedsezonowych testów?

"   Jestem bardzo zadowolony z trzech powodów. Po pierwsze i najważniejsze, nowa rama. Daję mi dobre czucie przodu motocykla i mam więcej miejsca do zmiany ustawień, jeżeli brakuje mi odpowiedniej przyczepności lub szybkiej jazdy w zakrętach. To daje mi wiele nadziej przed przyszłym sezonem. Po drugie, jestem bardzo zadowolony z mojej ekipy. Zapewnia dobrą atmosferę i rozumiemy się bardzo dobrze. A kolejnym powodem jest Julian, który stał się dla mnie impulsem."

Czy sądzisz, że Julian Simon ci pomoże?

"   Trening z kimś kogo się zna i jest wymagający, jest czymś pozytywnym, bo musisz dać z siebie wszystko. Będę trenować na torze Almeria, razem z nim, przez 2-3 dni w tygodniu. To dla mnie bardzo dobre. On pracuje razem z moim zespołem i obserwuje linię przejazdu, a potem mówi mi, co robię źle, a potem staram się to poprawić. To bardzo fajna osoba i świetnie jest spędzać z nim czas."

Co planujesz w zimę?

"   Miałem operację tydzień temu, musiałem wyjąć wszystkie płytki z obojczyka i nadgarstka. Teraz muszę trochę odpocząć, żeby potem móc nabrać trochę siły, a potem zacznę trening i przygotowania do nowego sezonu."

Zmienisz coś w swoich przygotowaniach?

"   Myślę, że powinienem trenować na motocyklu z większą grupą ludzi, to dodaje pewności siebie. Myślę, że do tej pory za mało trenowałem na siłowni. Chcę poświęcić dużo czasu jeździe na rowerze, ale oczywiście nie mogę zapomnieć o odpoczynku."

Jakie są twoje cele na następny sezon?

"   Chciałbym zakończyć sezon w czołowej dziesiątce, przejeżdżać dobre wyścigi, być konkurencyjny i rozwijać się."

Polub fanpage na Facebooku

Źródło: motogp.com

WSS: Koniec klasy Supersport?

   Dorna planuje likwidacje Mistrzostw Świata Supersport na rzecz stworzenia klasy motocykli naked. Ma to być związane, z załamaniem sprzedaży motocykli tej klasy, podczas gdy na motocykle naked rośnie popyt. Klasa miałaby nawiązywać do początków wyścigów klasy Superbike z początków lat 80,, kiedy używano takich motocykli. 

Javier Alonso:

"   Nie mogę powiedzieć kiedy, ale wiem na pewno, że w przyszłości, klasę Supersport zastąpi klasa motocykl naked. Przyczyną jest spadek sprzedaży motocykli klasy Superbike i Supersport. Mistrzostwa Świata są dobrym miejscem dla producentów na wypromowanie swoich produktów, dlatego musimy im to ułatwić. Jesteśmy tutaj po to, aby organizować wyścigi, ale musimy słuchać producentów, więc jeżeli będą chcieli stworzyć klasę naked, skuterów, czy cokolwiek innego, jesteśmy w stanie porozmawiać o tym z nimi. Wszystko jest możliwe."


Źródło: motorcyclenews.com

MotoGP: Wypowiedź Nicolasa Gouberta

Nicolas Goubert:

"   Jestem bardzo zadowolony z pierwszego sezonu, po siedmiu latach nieobecności w MotoGP. To było ogromne wyzwanie, ale możemy ogłosić wielki sukces. Rok temu, to był skok w nieznane, praca z wieloma innymi zawodnikami, innymi motocyklami, od tamtego czasu zmienił się styl jazdy, elektronika. dy mieliśmy problemy, potrafiliśmy wyprodukować w ekspresowym tempie opony, przykładem jest to, jak po weekendzie w Argentynie, stworzyliśmy nowe opony, w ciągu zaledwie trzech dni. Przez rok pracy w MotoGP, rozwinęliśmy się bardziej, niż przez siedem ostatnich lat w innych seriach motocyklowych. Przetestowaliśmy nowe profile opon, użyliśmy nowych rozwiązań. W Walencji daliśmy zawodnikom prototyp opon na sezon 2017, 75% z nich zostało wykorzystanych. To pozwala nam potwierdzić, że idziemy w dobrym kierunku. Lorenzo zanotował nowy rekord okrążenia zarówno kwalifikacji jak i wyścigu. Muszę podziękować wszystkim, dzięki którym nasza praca mogła być tak udana, czyli zawodnikom, zespołom, producentom oraz IRTA i Dornie."


Źródło: gpone.com

STK: Kevin Calia na Suzuki

   W przyszłym sezonie Mistrzostw Europy Superstock 1000, w zespole Phoenix Racing, na motocyklu Suzuki GSX-R 1000, zobaczymy Kevina Calię. Włoski zespół zdecydował się na motocykle japońskiej marki, zauważając potencjał nowego motocykla, a także ma nadzieję, że w przyszłości znajdzie się w klasie Superbike. Zespół Phoenix Racing jest bardzo dużym zespołem, który bierze udział także w Mistrzostwach Włoch. Drugim kierowcą zespołu w klasie Superstock 1000 będzie Emanuele Pusceddu. 


Źródło: speedweek.com

Moto3: Składy zespołów na sezon 2017

Moto3:

Saxoprint MC Peugeot - Peugeot

4 Patrik Pulkkinen
84 Jakub Kornfeil

Ongetta-Rivacold - Honda

5 Romano Fenati
95 Jules Danilo

AGR Team - KTM

6 Maria Herrera

SIC Racing Team - Honda

7 Adam Norrodin
71 Ayumu Sasaki

Sky Racing Team VR46 - KTM

8 Nicolo Bulega
16 Andrea Migno

Kiefer Racing - Honda

11 Livio Loi
36 Joan Mir

Pull&Bear Aspar Mahindra - Mahindra

12 Albert Arenas
48 Lorenzo Dalla Porta

SIC58 Squadra Corse - Honda

14 Tony Arbolino
24 Tatsuki Suzuki

GB Team - Honda

17 John McPhee

RBA Racing Team - KTM

19 Gabriel Rodrigo
58 Juanfran Guevara

Del Conca Honda Gresini - Honda

21 Fabio Di Giannantonio
88 Jorge Martin

Red Bull KTM Ajo - KTM

23 Niccolo Antonelli
64 Bo Bendsneyder

Honda Team Asia - Honda

27 Kaito Toba
41 Nakarin Atiratphuvapat

Estrella Galicia 0,0 - Honda

33 Enea Bastianini
44 Aron Canet

Platinum Bay Real Estate - KTM

40 Darryn Binder
42 Marcos Ramirez

CIP-Unicom Starker - Mahindra

53 Marco Bezzecchi
99 Enzo Boulom

Schedl GP Racing - KTM

65 Philipp Oettl



Moto2: Składy zespołów na sezon 2017

Moto2

CarXpert Interwetten/ Garage Plus Interwetten - Kalex

2 Jesko Raffin
12 Thomas Luthi
27 Iker Lecuona

Italtrans Racing Team - Kalex

5 Andrea Locatelli
54 Mattia Pasini

Forward Team - Kalex

7 Lorenzo Baldassarri
10 Luca Marini

Federal Oil Gresini Moto2 - Kalex

9 Jorge Navarro

Dynavolt Intact GP Team - Suter

11 Sandro Cortese
23 Marcel Schrotter

Tasca Racing Scuderia Moto2 - Kalex

19 Xavier Simeon

Estrella Galicia 0,0 Marc VDS - Kalex

21 Franco Morbidelli
73 Alex Marquez

Speed-Up - Speed-Up

24 Simone Corsi
47 Axel Bassani

Idemitsu Honda Team Asia - Kalex

30 Takaaki Nakagami
89 Khairul Idham Pawi

SAG Team/ Teluru SAG Team - Kalex

32 Isaac Vinales
45 Tetsuta Nagashima

Paginas Amarillas HP 40 - Kalex

40 Fabio Quartararo
57 Edgar Pons

Red Bull KTM Ajo - KTM

41 Brad Binder
44 Miguel Oliveira

Sky Racing Team VR46 - Kalex

42 Francesco Bagnaia
62 Stefano Manzi

RW Racing GP - Kalex

49 Axel Pons

Kiefer Racing - Suter

52 Danny Kent
77 Dominique Aegerter

Petronas Raceline Malaysia - Kalex

55 Hafizh Syahrin

AGR Team - Kalex

68 Yonny Hernandez

Tech3 Racing - Tech3

87 Remy Gardner
97 Xavi Vierge

Polub fanpage na Facebooku





MotoGP: Składy zespołów na sezon 2017

MotoGP

Ducati Team:

04 Andrea Dovizioso
99 Jorge Lorenzo

Monster Yamaha Tech3:

5 Johann Zarco
94 Jonas Folger

Avintia Racing:

8 Hector Barbera
76 Loris Baz

Octo Pramac Yaknich:

9 Danilo Petrucci
45 Scott Redding

Pull&Bear Aspar Team:

17 Karel Abraham
19 Alvaro Bautista

Aprilia Racing Team Gresini:

22 Sam Lowes
41 Aleix Espargaro

Movistar Yamaha MotoGP:

25 Maverick Vinales
46 Valentino Rossi

Repsol Honda Team:

26 Dani Pedrosa
93 Marc Marquez

Team Suzuki Ecstar:

29 Andrea Iannone
42 Alex Rins

Honda LCR:

35 Cal Crutchlow

Red Bull KTM Factory Racing:

38 Bradley Smith
44 Pol Espargaro

Estrella Galicia 0,0 Marc VDS:

43 Jack Miller
53 Tito Rabat 




MotoGP: Nieoficjalne czasy testów na torze Sepang

Dzień 1 :

1. Valentino Rossi 2'00.150
2. Maverick Vinales 2'00.175
3. Johann Zarco 2'01.450
4. Jonas Folger 2'01.653

Dzień 2:

1. Valentino Rossi 2'00.097
2. Maverick Vinales 2'00.113
3. Johann Zarco 2'00.987
4. Jonas Folger 2'00.994



niedziela, 27 listopada 2016

WSBK: Wywiad z Lorenzo Savadorim

Miałeś inne oczekiwania co do pierwszych testów po rundzie w Katarze.

"   Oczywiście, pogoda znacznie wpłynęła na trzy dni testów na torze Jerez. Przez pierwsze dwa dni padał deszcz, w trzecim było trochę słońca, ale tor był mokry. Nie było to dla nas dobre, bo potrzebujemy dużej ilości przejechanych kilometrów."

Trzeba będzie się czegoś nauczyć...

"   Tak, oprócz testów w trakcie zimy, czeka mnie intensywna nauka języka angielskiego, zwłaszcza terminów technicznych, aby dokładnie wiedzieć, co się dzieje. Wierzę, że komunikacja jest podstawowym elementem pracy."

Co dał ci zespół IodaRacing?

"  Trudno teraz powiedzieć. Z pewnością dał mi wielką szansę, aby móc się rozwinąć w sezonie 2016. Ten sezon na pewno będzie dla mnie dobrym wspomnieniem."

Podczas nowej przygody, twoim zespołowym kolegą będzie Laverty...

"   Mieliśmy okazję do konfrontacji w Jerez no i się poznaliśmy. Myślę, że to bardzo doświadczony kierowca, od którego wiele się nauczę. Wyniki, które uzyskiwaliśmy w ostatnich latach są obiecujące."

W tym roku zająłeś dziesiąte miejsce. Czy przyszły rok będzie przełomem?

"   Naszym celem jest to, aby zdobywać doświadczenie. W 2017 r., do dyspozycji będziemy mieć więcej testów, więc myślę, że będziemy konkurencyjni od samego początku sezonu."

Kilkukrotnie byłeś blisko podium. Czy to priorytet na kolejny sezon?

"   Priorytetem jest to, żeby być szybkim na każdym torze. Nie musimy być na podium w każdym wyścigu za wszelką cenę, mimo że na pewno chcielibyśmy to osiągnąć."

Nad czym musicie się skupić wraz z Marco Melandrim?

"   Oboje dołożymy wszelkich starań. Widzimy, że Marco jest bardzo konkurencyjny na Ducati. Będziemy mieć bardzo mocnych przeciwników, ale trzeba sobie jakoś radzić."

Czy faworytem pozostaje Jonathan Rea?

"   Trudno powiedzieć, musimy poczekać na kilka pierwszych wyścigów, aby tego się dowiedzieć. Na pewno sezon 2017 będzie wielkim wyzwaniem dla wszystkich."

Jak spędzisz przerwę zimową?

"   Trochę odpocznę, potem rozpocznę treningi, a potem w końcu pójdę na stadion, wspierać mój ukochany klub piłkarski, Cesenę. Jestem wielkim fanem piłki nożnej, bo jako dziecko grałem na lewej obronie, a potem zdałem sobie sprawę, że większą karierę zrobię na motocyklu ( śmiech)."

Za niecały miesiąc jest Boże Narodzenie. Co chciałbyś znaleźć pod choinką?

"   Nie wiem. Może trochę mądrości i wiedzy."


Źródło: gpone.com

 

MotoGP: Danilo Petrucci o klasie Superbike

Danilo Petrucci:

"   Muszę przyznać, że motocykle Superbike były bardzo szybkie. Ale trzeba przypatrzeć się temu dużo bliżej. Wśród opon, które dostarczył dla nas w tym roku Michelin, mieliśmy dwie opcje na przód i jedną na tył. Te opony były twarde, co powodowało problemy, zarówno na torze Sepang jak i na Termas de Rio Hondo. Pamiętam, jakie były opony Pirelli. Używałem ich w Mistrzostwach Włoch, a także będąc kierowcą testowym Ducati Panigale. Opony kwalifikacyjne przygotowane przez Pirelli, pozwalały po krótkim czasie, poprawić czasy o jakieś dwie sekundy. Ponadto, miękkie opony Pirelli bardzo dobrze pracują przy niskich temperaturach. A w Jerez było dość zimno. Opony Michelin zachowują się inaczej. Czasami po 22 okrążeniach potrafią wyglądać jak nowe. Na tych oponach, mogłem utrzymywać się na regularnym poziomie, nie mając większej różnicy czasów niż pół sekundy. Koledzy z WSBK na początku byli szybcy, ale w okolicach 20 okrążenia, tempo było znacznie wolniejsze. Gdyby Michelin dał nam możliwość użycia miękkich opon, to myślę, że czasy okrążeń byłyby dużo lepsze. Pamiętam, że rok temu mieliśmy czasy w granicach 1'38.0. Jednak te opony zostały wycofane."


Źródło: speedweek.com

Moto2: Andrea Locatelli zadebiutuje w Monza Rally Show

   Andrea Locatelli zadebiutuje w samochodzie rajdowym i po raz pierwszy w swojej karierze wystartuje w rajdzie Monza Rally Show. Odcinki tego rajdu rozgrywane są na torze Monza. Rajd zgromadza na starcie nie tylko kierowców rajdowych, ale także zawodników z wyścigów samochodowych i motocyklowych. Oprócz Valentino Rossiego, który kilkukrotnie wygrywał tą imprezę, w przeszłości brali w niej udział choćby Andrea Dovizioso, Jorge Lorenzo, Mattia Pasini, Marco Simoncelli czy Simone Corsi. Locatelli będzie mieć do dyspozycji Forda Fiestę, który będzie przygotowany przez zespół D-MAX, jednak nie będzie to samochód WRC.


Źródło: gpone.com

MotoGP: Technicy Aprilii po testach w Jerez

Markus Eschenbacher:

"   Udajemy się na przerwę zimową w dobrych humorach. Aleix potwierdził to, co zrobiliśmy w Walencji, pod względem wydajności motocykla RS-GP. Wiemy, jaki obrać kierunek i zimą będziemy pracować nad tym, aby motocykl podczas testów na torze Sepang był jeszcze lepszy. Pogoda nam nie pomagała i mieliśmy przez nią pewne obsunięcia, jednak możemy patrzeć z optymizmem na sezon 2017."

Giulio Nava:

"   Sam wciąż odczuwa konsekwencje upadku w Walencji, ale na testach w Jerez, nadal uczył się jazdy tym motocyklem. Mamy długi sezon przed sobą, więc w tym momencie to jest bardzo ważne, aby kierowcy przejechali jak najwięcej kilometrów i nauczyli się pracy z zespołem. Uważam, że pomimo trudności fizycznych, testy były bardzo przydatne, w Malezji na pewno zobaczymy, że jego czasy okrążeń będą znacznie lepsze."


Źródło: gpone.com

sobota, 26 listopada 2016

WSBK: Jonathan Rea po testach w Jerez

Jonathan Rea:

"   Testy w Aragonii były dobre, więc praca uzyskana tam, była naszą podstawą. Zrobiliśmy dwa duże kroki naprzód, mamy nowy silnik w motocyklu, a drugim jest nowe zawieszenie, które daje mi większą przyczepność i nowy widelec. Motocykl łatwiej składa się w zakręty i mam więcej pewności siebie. We wtorek mieliśmy drobne problemy, ale następnego dnia nie było już żadnych problemów. Problemy związane były ze skrzynią biegów. Wróciłem do specyfikacji skrzyni, której używałem podczas swoich pierwszych testów na Kawasaki pod koniec 2014 r. To było lepsze, niż to co miałem w tej chwili. Nowy silnik ma bardzo podobny charakter do silnika, który używaliśmy podczas sezonu 2016, jednak ma większy moment obrotowy, wciąż czekamy na kolejne ulepszenia w silniku. Motocykl nie jest rewolucją, jest bardzo podobny, ale podczas testów warto dowiedzieć się dokładnie, co dzieje się z motocyklem. W ubiegłym roku nasz program testowy był znacznie bardziej napięty i nie udało nam się zrealizować wszystkiego w przerwie zimowej i musieliśmy organizować testy w trakcie sezonu. Podczas ostatnich testów nie było takich problemów. Nasz plan był prosty, np. przejechać 20 okrążeń na twardych oponach, a potem to samo zrobić na miękkich oponach. Przez wszystkie trzy dni prezentowałem bardzo podobny poziom, więc możemy wyciągnąć z tego wnioski, czasy moich okrążeń były bardzo podobne. Moje najszybsze okrążenie przejechałem na oponie kwalifikacyjnej, bez większych błędów. Udało mi się stworzyć niezłe zamieszanie. Mówi się o tym, dlaczego MotoGP nie było tak szybkie, jednak to dowód na to, że różnica poziomu technologicznego pomiędzy MotoGP a WSBK wcale nie jest duża. To bardzo proste porównanie na jednym torze w tym samym dniu i tej samej temperaturze. Nie tylko ja, ale także Chaz i Tom, wykonali wiele świetnych okrążeń. Czasy 1'38 na torze Jerez są niesamowite. Największą różnicą jest moc. Oni mają prędkości większe o 25 km/h. Z zakrętów wychodzimy w dość podobnym tempie. To chyba dało do myślenia chłopakom z MotoGP i wyrobili sobie trochę szacunku do nas. Dla mnie najważniejsze jest jeździć w WSBK i wygrywać wraz z moim zespołem niż jeździć w MotoGP."


Źródło: bikesportnews.com


BSB: Sylvain Guintoli w zespole Hawk Racing

   Kolejnym zawodnikiem w przyszłym sezonie, który opuszcza mistrzostwa świata Superbike na rzecz brytyjskich mistrzostw, będzie Francuz Sylvain Guintoli, który był mistrzem świata w 2014 r. Francuski kierowca będzie jeździć w zespole Hawk Racing na motocyklu Suzuki. Wcześniej kontrakt z zespołem Tyco BMW, podpisał Davide Giugliano.


Źródło: gpone.com

piątek, 25 listopada 2016

MotoGP: Wyniki testów w Jerez - piątek

MotoGP:

1. Michele Pirro 1'51.651
2. Takuya Tsuda 1'53.626
3. Mika Kallio 1'53.814
4. Hiroshi Aoyama 1'54.326

Superbike:

1. Chaz Davies 1'54.446
2. Marco Melandri 1'54.567
3. Michael van der Mark 1'56.363

WSBK: Kalendarz na sezon 2017

   Znamy kalendarz mistrzostw świata Superbike na sezon 2017. Na przyszły sezon zaplanowano 13 rund mistrzostw świata. Nie wiadomo jeszcze, gdzie odbędzie się runda, która odbędzie się w dniach 13-15 października, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to runda w Brnie. W kalendarzu nie zaszły większe zmiany, poza tym, że do kalendarza wraca runda na torze Algarve, a weekend na torze Losail będzie trwać od czwartku do soboty.

Kalendarz na sezon 2017:

24-26.02 Phillip Island **
10-12.03 Buriram **
31.03-02.04 Motorland Aragon ***
28-30.04 Assen ***
12-14.05 Imola ***
26-28.05 Donington Park ***
16-18.06 Misano ***
07-09.07 Laguna Seca *
18-20.08 Lausitzring ***
15-17.09 Algarve ***
29.09-01.10 Magny-Cours ***
13-15.10 Do potwierdzenia ***
02-04.11 Losail **

* - tylko klasa Superbike
** - tylko klasy Superbike i Supersport
*** - wszystkie klasy ( Superbike, Supersport, Supersport 300, Superstock 1000)

Oficjalne testy w sezonie 2017:

20-21.02 Phillip Island
03.04 Motorland Aragon
18.09 Algarve


Źródło: worldsbk.com


STK: Zespół Triple-M zmienia motocykle

   Zespół Triple-M postanowił, że w Mistrzostwach Europy Superstock 1000, w przyszłym sezonie będzie korzystać z motocykli Kawasaki. Do tej pory, dostawcą motocykli dla zespołu prowadzonego przez Matthiasa Mosera było Ducati, które dostarczało motocykle od 2012 r. Powodem jest brak odpowiedniego rozwoju motocykla i brak pożądanych wyników. Zespół liczy na to, że uda mu się uzyskać duże wsparcie od Kawasaki, co przełoży się na dobre wyniki. Wiadomo również, kto będzie jeździć w tym zespole w sezonie 2017. Będą to Marc Moser oraz Ilya Mikhalchik, który w tym sezonie ścigał się w pucharze Europy, przy mistrzostwach świata Supersport. 


Źródło: speedweek.com

MotoGP: Wypowiedzi po czwartkowych testach w Jerez

Karel Abraham:

"   Jestem szczęśliwy, że zespół jest szczęśliwy. Już w środę byliśmy zadowoleni, teraz jeszcze bardziej. Kiedy skończyłem mój dzień testów, byłem w klasyfikacji na czwartym albo na piątym miejscu. Tylko Baz  i trzech zawodników Superbike było ode mnie szybszych. Niemniej jednak zawodnicy z klasy Superbike byli bardzo szybcy. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo nie spodziewałem się, że będę w stanie pojechać tak szybko. Przetestowaliśmy różne opony. Na koniec dnia, byliśmy wolniejsi o 0.010 sek. od Danilo Petrucciego. Mimo to jestem zadowolony, z czasu jaki wykręciłem. Ale jestem zadowolony również z tego, ile pracy wykonaliśmy. Testowaliśmy opony i niektóre ustawienia. Zauważyliśmy również, że na motocykl mocno wpłynął fakt, że nie ma na nim skrzydeł. Nie znam ich z doświadczenia, ale to było widoczne w danych. Teraz świetnie się bawię, jeżdżąc na motocyklu, dokładnie wiem co się dzieje. To bardzo ważne. Czwartek był naszym ostatnim dniem testów. Moim celem na sezon 2017 jest cieszyć się jazdą. Jestem przekonany, że wtedy przyjdą wyniki."

Mika Kallio:

"   Poszliśmy z elektroniką o krok wstecz, wcześniej było lepiej. W pierwszym dniu nie czułem się dobrze, mieliśmy kilka problemów technicznych. Mieliśmy problemy z przyczepnością, w czwartek zdecydowaliśmy się na powrót do wcześniejszej wersji elektroniki. To działało lepiej, niż ta elektronika, którą używaliśmy podczas weekendu w Walencji. Pierwszy dzień był katastrofą, po zmianie motocykl zachowuje się normalnie. Tak więc elektronika przyczyniła się do poprawy wyników. Testowaliśmy nowe opony Michelin. Na tylnej oponie mieliśmy znacznie większą przyczepność. W zakrętach było znacznie lepiej, co wcześniej stanowiło nasz główny problem. To pomogło poprawić czasy okrążeń. Niestety, nadal mamy problemy. Na wcześniej używanych oponach, nadal nie rozwiązaliśmy problemów. Musimy popracować nad przyczepnością tyłu, więc musimy coś pozmieniać w podwoziu i wahaczu. W piątek ma padać deszcz, ale to dobrze, bo będziemy mogli się czegoś nauczyć. Zobaczymy jaka będzie pogoda. To bardzo ciekawe, że wraz z Bradleyem próbowaliśmy różnych pomysłów i dyskutowaliśmy na ten temat, co było bardzo interesujące. To przyniosło pozytywne jak i negatywne wnioski."

Bradley Smith:

"   Nie chodziło o dobre czasy, ale o zebranie informacji. Zawsze byłem typem człowieka, który potrzebuje spędzić 80-90% czasu podczas testów, na sprawdzeniu wielu różnych rzeczy, czy idziemy w dobrym, czy złym kierunku. Środa była bardzo trudna, bo próbowaliśmy wielu nowych rzeczy, ale nic nam nie pomogły. Jednak przynajmniej wiemy, że to nie działa. W czwartek zmieniliśmy balans motocykla. Tak więc dowiedzieliśmy się, co musimy zrobić w przyszłości. Po zapoznaniu się z danymi, widać wyraźnie, że wygląda to zupełnie inaczej w przypadku mnie i Miki, jednak mamy podobne czasy okrążeń. Pracujemy nad przyczepnością. Jeżeli będzie dobra na przodzie jak i na tyle, to możemy zrobić krok naprzód. W czwartek mieliśmy do dyspozycji nowe opony Michelin, ale używanie ich było dla mnie bez sensu, bo musieliśmy się skupić na innych podstawowych rzeczach. Nie jedziemy tutaj, żeby uzyskiwać dobre czasy, ale po to żeby zebrać dane dla mojej załogi i inżynierów. Mika testował kilka moich pomysłów. Moje i jego idee mają mocne jak i słabe strony. Teraz możemy pomyśleć w fabryce, co trzeba zrobić. To właśnie powód, dlaczego mamy kierowcę testowego, na tak dobrym poziomie."

Danilo Petrucci:

"   Jestem szczęśliwy z tych dwóch dni testów, bo znalazłem coś czego nie miałem w sezonie 2016, a mianowicie dobrego czucia motocykla, zwłaszcza podczas hamowania i przyspieszania. Byłem bardzo skupiony, ponieważ pracowałem nad moim stylem jazdy. Nie miałem czasu na to, żeby walczyć o jak najlepsze czasy. Kończę ten rok w bardzo dobry sposób. Oczywiście, musimy dowiedzieć się więcej. Jestem ciekaw, co o motocyklu powiedzą Lorenzo i Dovizioso. Ten rok był dla mnie bardzo męczący. Najpierw kontuzja, potem walka ze Scottem o motocykl na sezon 2017. Teraz cieszę się, że sezon się skończył, dobrze się czuję na motocyklu i bawię się jazdą. Teraz trochę odpocznę, a potem będę się przygotowywał do testów na torze Sepang. To był jeden z najtrudniejszych sezonów w mojej karierze."

Loris Baz:

"   Nie jestem do końca zadowolony. Z jednej strony, byłem w stanie potwierdzić wielki potencjał tego motocykla. Ponadto przetestowaliśmy wiele nowych opon Michelin. Ale nie jestem w pełni usatysfakcjonowany. W Walencji mieliśmy problemy ze skrzynią biegów, teraz mieliśmy je ponownie. Musiałem zakończyć testy już o 15. Rano testowałem opony, a potem mieliśmy problem techniczny. Moja druga maszyna będzie dostępna dopiero na pierwszy test w 2017 r., więc musiałem przedwcześnie zakończyć testy. Mam nadzieję, że w Malezji wszystko będzie działać prawidłowo."

Scott Redding:

"   W pewnym momencie, nie byłem w stanie poprawić czasów okrążeń. Pod koniec dnia, zmieniliśmy mapowanie, co pomogło. Ale byłem zbyt wyczerpany fizycznie. Byłem bardzo zaskoczony czasami okrążeń niektórych zawodników, jak np. Alvaro Bautisty, nie wiem, czy niektórzy po prostu dobrze się tu czują, kiedy nie jest tak ciepło. Niemniej jednak wydaje mi się, że wszystkie zeszłoroczne maszyny, spisywały się tutaj bardzo dobrze. Szczerze mówiąc, ten dzień nie był zbyt dobry, ale bez skrzydeł nie mamy praktycznie żadnych danych. W porównaniu do ubiegłego sezonu, tracimy dużo na prostych. Jestem zaskoczony czasami okrążeń innych, choćby Abrahama, Baza, Barbery no i Bautisty, ale nie jestem pewien, czy nie chodziło tylko wyłącznie o kwestię toru i warunków na nim panujących. Podczas sezonu wszystkich pokonywałem, a teraz są szybsi ode mnie o sekundę. Jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby się martwić, bo motocykl ma spory potencjał. Danilo który prowadził nowy motocykl, także nie pokazał nic specjalnego. Na zeszłorocznym motocyklu byłem prawie sekundę szybszy. Myślę, że inni są bardziej zaniepokojeni niż ja. Nie czuję się źle na motocyklu, ale nie mamy dobrych czasów okrążeń. Nie wiem, czy jest to spowodowane brakiem skrzydeł. Musimy spojrzeć na dane, brakowało nam prędkości w zakrętach. Mieliśmy możliwość, aby pojeździć tu trzy dni, ale ponieważ mamy do dyspozycji tylko pięć dni testowych, postanowiliśmy nie tracić cennego czasu na kolejny dzień. Teraz chcę odpocząć. Czuję się wyczerpany. To był długi sezon i chcę wrócić do domu."


Źródło: speedweek.com 



WSBK: Wywiad z Giorgio Barbierem, szefem firmy Pirelli

Jak skomentujesz to, co pokazał Rea w porównaniu do motocykli MotoGP na jednym okrążeniu?

"   Jestem zaskoczony, ale przeprowadziliśmy kilka testów na torze w Jerez i niskie temperatury nam sprzyjają. Cieszę się również z tego, że Melandri na Ducati oraz Lowes na Yamasze byli bardzo mocni. Ale jeśli podczas weekendu wyścigowego w Andaluzji będzie cieplej, to czasy będą znacznie gorsze. Choć nie jestem tego pewien, bo jest wiele czynników, które powodują, że motocykl będzie lepszy. W takich przypadkach, przepowiadanie przyszłości nie jest proste."

W Jerez testowaliście nowe opony?

"   Nie, opony były takie same jak pod koniec sezonu. Nie było żadnych opon przeznaczonych konkretnie do tego testu."

W użyciu były miękkie opony na Superpole?

"   Szczerze mówiąc, nie. Niektóre zespoły chciały używać tutaj opon kwalifikacyjnych. Jednak myślę, że tempo było bardzo dobre, również ze względu na to, że nie było tutaj czołowych zawodników z MotoGP, a Michelin miał tutaj problemy w tym roku. Więc klasyfikacja mogłaby być nieco inna. Ale muszę powiedzieć, że Michelin pracuje bardzo dobrze, nie jest łatwo zaczynać od zera, więc poziom jaki osiągnęli w tym roku jest bardzo dobry."

Czy uważasz, że różnice w elektronice pomiędzy MotoGP a WSBK zaważyły na różnicach w Jerez?

"   Mówi się, że w tej chwili klasa Superbike jest znacznie bardziej rozwinięta elektronicznie, niż kategoria MotoGP. MotoGP jest dobrą klasą do znajdowania wielu różnych nowych rozwiązań, więc myślę, że poziom technologiczny jest na tym samym poziomie. Ponadto w MotoGP, zawodnicy mają do dyspozycji bardziej wyważone podwozie, mocniejsze hamulce i bardziej zbalansowany rozkład masy."

Jak pracowały opony w Jerez?

"   Układ hiszpańskiego toru jest bardzo szczególny, są na nim krytyczne momenty, które oddziałują mocno, zarówno na przednią jak i na tylną oponę. Nie jest to prosta sprawa."


Źródło: gpone.com


WSBK: Wypowiedzi zespołu Milwaukee Aprilia po testach w Jerez

Eugene Laverty:

"    Dzisiaj udało mi się przejechać ok. 60 okrążeń, korzystając ze słonecznej pogody i suchej nawierzchni. Porównałem wiele części silnika i podwozia. Czuje się coraz bardziej komfortowo na Aprilii, jestem pod wrażeniem pracy z zespołem, który jest bardzo profesjonalny. Myślę, że sezon 2017 może być dla nas bardzo dobry. Już nie mogę się doczekać pierwszego wyścigu na torze Phillip Island, gdzie Aprilia wygrywała wiele wyścigów w przeszłości."

Lorenzo Savadori:

"   Te testy były dla mnie bardzo ważne jak i dla całego mojego zespołu. Po tym, jak mieliśmy niestabilną pogodę, jazda na suchym torze, ułatwiła mi jazdę na motocyklu. Nie jest mi łatwo komunikować się z mechanikami w języku angielskim, ale jesteśmy zadowoleni z trzech ostatnich dni. Wiem, że trzeba będzie popracować nad kilkoma rzeczami w motocyklu RSV4, ale będziemy ciężko pracować nad tym, żeby rozwiązać problemy. Mamy czas na to, żeby przygotować się do sezonu 2017 i jestem już podekscytowany, na myśl pierwszego wyścigu."


Źródło: gpone.com

MotoGP: Yamaha po testach na torze Sepang

   Yamaha zakończyła wczoraj dwudniowe testy na torze Sepang. Na malezyjskim obiekcie byli obecni kierowcy, zarówno fabrycznego zespołu Yamahy jak i zawodnicy zespołu Tech3. Rossi po raz pierwszy jeździł na motocyklu, który w całości jest przeznaczony na sezon 2017, po tym jak w Hiszpanii używał tylko nowego silnika lub nowej ramy. Zawodnicy nic nie powiedzieli o nowym motocyklu, ale z tego co wiadomo, są zadowoleni z nowego motocykla. W ciągu dwóch dni Yamaha była w stanie zrealizować wszystkie zaplanowane prace. Vinales po raz pierwszy jechał na motocyklu na sezon 2017, podczas wcześniejszych testów w Walencji, jeździł tylko na modelu z 2016 r. Maverick również był zadowolony z nowego motocykla. Yamaha miała drobne kłopoty pogodowe, ponieważ w godzinach porannych padał deszcz, jednak wysoka temperatura powodowała, że tor robił się suchy bardzo szybko i popołudniu można było zrealizować program testowy. Zarówno Rossi jak i Vinales, przejechali każdego dnia po ok. 60 okrążeń.


Źródło: gpone.com

czwartek, 24 listopada 2016

MotoGP: Davide Brivio po testach w Jerez

Davide Brivio:

"   Udało nam się osiągnąć dobry wynik w tych testach, w ciągu tylko jednego dnia pracy z Andreą Iannone. Po utracie nieograniczonej liczby dni testowych, wolimy je oszczędzić i postanowiliśmy zakończyć pracę na jednym dniu. Naszym celem nie było zrobienie najlepszego okrążenia, ale pozwolić Andrei poczuć się lepiej na motocyklu i nakreślić jakieś wskazówki co do rozwoju. Przywieźliśmy różne specyfikacje silnika, aby określić nasz kierunek pracy podczas zimy. Nie będziemy potrzebować zupełnie nowego silnika na sezon 2017. Andrea zrobił świetną robotę i musimy mu za to podziękować. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Alex wraca do zdrowia. Teraz jest w domu i będzie mógł trochę odpocząć, ponieważ nie może trenować przez cztery tygodnie. Niedobrze, że nie było go tutaj z nami, gdzie mógłby uczyć się jazdy na motocyklu GSX-RR, jednak jesteśmy zadowoleni, że jest coraz lepiej. Cieszymy się, że będziemy mogli ponownie go zobaczyć podczas testów na torze Sepang, myślę że tam będzie w pełnej formie."


Źródło: gpone.com

MotoGP/WSBK: Czasy testów w Jerez - czwartek

MotoGP

1. Alvaro Bautista 1'38.946
2. Loris Baz 1'39.184
3. Hector Barbera 1'39.542
4. Aleix Espargaro 1'39.675
5. Danilo Petrucci 1'39.766
6. Karel Abraham 1'39.776
7. Michele Pirro 1'39.887
8. Scott Redding 1'39.985
9. Jack Miller 1'40.307
10. Mika Kallio 1'40.505
11. Takuya Tsuda 1'40.942
12. Hiroshi Aoyama 1'41.003
13. Bradley Smith 1'41.621
14. Sam Lowes 1'42.312

Superbike:

1. Jonathan Rea 1'38.721
2. Chaz Davies 1'39.116
3. Tom Sykes 1'39.461
4. Marco Melandri 1'39.694
5. Alex Lowes 1'40.142
6. Leon Camier 1'40.693
7. Michael van der Mark 1'41.328





środa, 23 listopada 2016

MotoGP/WSBK: Czasy testów w Jerez - środa

MotoGP:

1. Hector Barbera 1'39.614
2. Loris Baz 1'39.806
3. Alvaro Bautista 1'39.862
4. Scott Redding 1'40.085
5. Aleix Espargaro 1'40.086
6. Michele Pirro 1'40.092
7. Andrea Iannone 1'40.149
8. Jack Miller 1'40.340
9. Danilo Petrucci 1'40.432
10. Karel Abraham 1'40.484
11. Mika Kallio 1'41.889
12. Takuya Tsuda 1'42.003
13. Bradley Smith 1'42.362
14. Hiroshi Aoyama 1'42.531
15. Sam Lowes 1'43.021

WSBK:

1. Jonathan Rea 1'39.739
2. Chaz Davies 1'40.409
3. Tom Sykes 1'40.611
4. Alex Lowes 1'40.985
5. Lorenzo Savadori 1'41.048
6. Marco Melandri 1'41.288
7. Leon Camier 1'41.486
8. Eugene Laverty 1'41.692
9. Michael van der Mark 1'41.830





MotoGP: Andrea Dovizioso weźmie udział w Lamborghini Blancpain Super Trofeo

   Andrea Dovizioso rozpocznie przerwę zimową od motocykli, przesiadając się na cztery koła. Kierowca Ducati weźmie udział w światowym finale pucharu Lamborghini Blancpain Super Trofeo, podczas którego zasiądzie za kierownicą Lamborghini Huracana. Andrea Dovizioso testował już ten samochód, w maju tego roku na Imoli, wraz z Casey Stonerem. Impreza odbędzie się w dniach 1-4 grudnia na torze Ricardo Tormo w Walencji.

Andrea Dovizioso:

"   Jestem naprawdę szczęśliwy, że będę mógł przeżyć to doświadczenie z Lamborghini. Dla mnie, będzie to pierwszy samochodowy wyścig w tak ważnych mistrzostwach. Ostatnio jeździliśmy w Walencji podczas wyścigu MotoGP, ale nie wiem jak odmienna będzie jazda po tym torze samochodem, ale nie mogę się już doczekać. Nie wiem, z jakimi rywalami będę się ścigał, ale na pewno łatwo nie będzie."


Źródło: gpone.com

WSBK: Czasy testów w Jerez - wtorek

1. Jonathan Rea 1'40.8
2. Tom Sykes 1'41.8
3. Lorenzo Savadori 1'42.3
4. Stefan Bradl 1'42.5
5. Jordi Torres 1'42.8
6. Eugene Laverty 1'43.1
7. Markus Reiterberger 1'43.5
8. Jeremy Guarnoni 1'44.1
9. Marco Faccani 1'44.5
10. Patrick Jacobsen 1'45.1
11. Alessandro Zaccone 1'45.2
12. Ayrton Badovini 1'55.0
13. Ondrej Jezek 1'56.0


Źródło: speedweek.com

Moto2/Moto3: Wypowiedzi kierowców testujących w Walencji

Fabio Quartararo:

"   Wcześniej mieliśmy już dwa dni testów na torze w Jerez, gdzie udało mi się zapoznać z motocyklem Kalex. Przejechaliśmy tam bardzo wiele okrążeń. Również w Walencji było bardzo dobrze i zebraliśmy cenne doświadczenie. Motocykl jest znacznie większy, cięższy i ma znacznie więcej mocy, ale w tej chwili jestem już dobrze obeznany. Mój nowy zespół jest fantastyczny. Zmiana kategorii miała dla mnie bardzo duży sens, ponieważ z powodu budowy mojego ciała, ciężko mi było przyjąć dobrą pozycję aerodynamiczną na motocyklu Moto3. Teraz czuję się o wiele lepiej, bo mam więcej miejsca. Masa motocykla jest dla mnie największą różnicą. Ale styl jazdy również jest zupełnie inny, trzeba inaczej hamować, inaczej dodawać gazu, no i motocykl jest cięższy, więc trudniej go przerzucać w zakrętach. Teraz muszę skupić się na pracy nad oponami oraz pozycją na motocyklu. Teraz już lepiej rozumiem tą maszynę i wiem, jak ją prowadzić. Tutaj trzeba przejeżdżać szerzej zakręty, po to, aby móc wcześnie dodać gazu, to dla mnie nowość, ale bardzo mi się to podoba. Maszyna Moto3 jest zupełnie inna, tutaj jest zabawa."

Romano Fenati:

"   Z każdym wyjazdem na tor było coraz lepiej. Oznacza to, że zespół pracuje we właściwym kierunku. Teraz udajemy się na przerwę zimową, podczas której będę się przygotowywać do przyszłorocznych testów."

Jules Danilo:

"   W suchych warunkach mamy jeszcze wiele do poprawy. Każdy z nas dokonał jedynie niewielkie zmiany, ponieważ staramy się znaleźć dobre wrażenia przy wejściach w zakręty."

Patrik Pulkkinen:

"   Nawet w deszczu poszło zaskakująco dobrze. Teraz będę zawodnikiem w mistrzostwach świata, dla mnie to jak sen. Motocykl różni się od tego z pucharu Red Bulla. Sprzęgło jest inne, silnik jest bardziej wydajny, motocykl ma lepsze hamulce, jest znacznie łagodniejszy i ma wiele zalet. Odnosi się to także do podwozia. Moim największym problemem jest w tej chwili jazda w zakrętach, muszę być bardziej agresywny. W tej chwili jeżdżę zbyt miękko i szeroko. Agresywna jazda będzie najważniejszą rzeczą, której muszę się nauczyć przed rozpoczęciem sezonu."

Jakub Kornfeil:

"   Myślę, że silnik Peugeot jest bardzo dobry. Znacznie lepszy, niż się tego spodziewałem. Jestem bardzo zadowolony, że wybrałem ten zespół. Szczególnie jestem zadowolony z tego, jak działa motocykl, pierwszy dzień był bardzo przyjemny. Gdy po raz pierwszy usiadłem na nowej maszynie, zauważyłem że pozycja na motocyklu jest zupełnie inna. Po 60 okrążeniach, byłem w stanie jeździć z dobrymi czasami. Na razie nie eksperymentowałem z motocyklem. Jestem bardzo szczęśliwy. Drugiego dnia przejechałem tylko 20 okrążeń, ale szybko się zorientowałem, że motocykl na mokrej nawierzchni ma świetny potencjał. Nie ryzykowałem zbyt wiele, ale chciałem dobrze się poczuć na motocyklu." 

Enea Bastianini:

"   Zespół jest dla mnie nowy, ale nadal jeżdżę na Hondzie. Dlatego było mi łatwiej. W tym teście, czułem się o wiele lepiej niż w Jerez. Współpraca z moją nową ekipą, przebiegała znacznie sprawniej. Moje pierwsze doświadczenia z tym zespołem są bardzo dobre. Mieliśmy całkiem dobre tempo i jesteśmy zadowoleni. Dla mnie zmiana zespołu nie była jakąś wielką zmianą, bo język włoski i hiszpański, są do siebie bardzo podobne. Rozumiemy się z moim zespołem bardzo dobrze. Testy poszły gładko."

Miguel Oliveira:

"   Jestem zadowolony z motocykla, zespół pracuje bardzo dobrze. Ale oczywiście, wiele jest jeszcze do zrobienia. Mieliśmy tylko trzy dni testów na nowej maszynie w suchych warunkach. Znaleźliśmy już kilka ciekawych rzeczy, dzięki czemu motocykl powinien być łatwiejszy w obsłudze nawet dla mechaników, jestem bardzo optymistycznie nastawiony przed kolejnym testem w lutym. Kalex jest dla nas największym punktem odniesienia, bo oni są najbardziej doświadczeni i mają najwięcej informacji. Nasz motocykl naprawdę jest bardzo dobry. Z przyczepności jestem bardzo zadowolony. Oczywiście, oprócz tego są aspekty, które musimy jeszcze poprawić. Jednym z przykładów jest to, że motocykl musi być bardziej stabilny, nawet na nowych oponach. To byłby wielki krok."

Remy Gardner:

"   Osiągnęliśmy znaczny postęp, dlatego byłem przekonany, że w drugim dniu będzie jeszcze lepiej. Mieliśmy pewne problemy w poniedziałek, ale zespół zorientował się, co było nie tak, więc popołudniu udało nam się wprowadzić zmiany do ustawień i było znacznie lepiej. Ale wciąż mamy sporo pracy. "

Francesco Bagnaia:

"   Jestem bardzo zadowolony z naszej pracy, którą wykonaliśmy w poniedziałek i wtorek. Byliśmy bardzo szybcy, zarówno na suchym jak i na mokrym torze, co jest dla nas bardzo ważne z punktu widzenia przyszłego sezonu. W poniedziałek skoncentrowaliśmy się na ustawieniach na suchy tor. Pracowaliśmy bardzo dobrze i osiągnęliśmy wielkie postępy. To było bardzo ważne, żeby przejechać wiele okrążeń na używanych oponach. Czasy w granicach 1'36.0 są dla mnie bardzo dobre jak i dla całego zespołu. Na mokrym torze byłem szybki już od pierwszych okrążeń. W przyszłym roku być może nie będę zaniepokojony, kiedy będzie padać deszcz. Jestem nowicjuszem, mój zespół także debiutuje w klasie Moto2, jednak na przerwę zimową udajemy się z dobrym samopoczuciem, to bardzo ważne, sezon 2017 będzie bardzo ciekawy. Lubię motocykl Moto2, pasuje do mojego stylu jazdy. To ważny aspekt przy zmianie klasy."


Źródło: speedweek.com

WSBK: Tom Sykes niezadowolony ze zmian przepisów

Tom Sykes:

"   Mój styl jazdy powoduje, że w tej chwili ciężko jest mi wchodzić w zakręty, a potem z nich wychodzić. Próbuje przystosować się do nowych przepisów. Czuję, że w Aragonii zrobiliśmy kilka małych kroków, więc dalej będziemy nad tym pracować. Ale jedno jest pewne, przepisy zmieniają się co chwila. Ludzie mówią, żeby było miło, jakby mistrzostwa były tanie, ale nie może tak być, kiedy co roku zmieniamy przepisy, bo musimy szukać różnych alternatyw. Zasadniczo, dla mnie to kolejny kopniak w zęby. To rozczarowujące i denerwujące, ponieważ przez to nie jestem konkurencyjny. Ludzie mogą mówić co chcą, ale w tej chwili jestem daleko od dobrego poziomu. Co mogę powiedzieć? Chyba tylko to, że będę starał się to wszystko poprawić. Na mokrym torze było stosunkowo ok, żeby być uczciwym. Dzisiaj było dość stabilnie. Z punktu widzenia wydajności nie było za dobrze, ale mieliśmy kilka rzeczy do zrobienia, które chcieliśmy wykonać w deszczowych warunkach. Jeśli świeci słońce, nie musimy tracić na to czasu. Tak więc z naszego punktu widzenia było dobrze. Mieliśmy coraz lepsze wrażenia, choć część z wprowadzonych dzisiaj zmian, nie miała w tym żadnego znaczenia. Generalnie pracujemy i testujemy motocykl na sezon 2017. Podwozie jest bardzo podobne, ale części silnika są cięższe."


Źródło: crash.net

WSBK: Jordi Torres po testach w Jerez

Jordi Torres:

"   Dobrze jest próbować rożne części, ponieważ zawodnicy mogą w ten sposób uzyskać wiele różnych informacji i mogę zrozumieć co dzieje się z motocyklem. W tej chwili nie wiem, co jest dla mnie lepsze, ale wiem, że musimy jeszcze poprawić niektóre rzeczy, być może potrzebujemy więcej czasu z wahaczem Fortis, ale w tej chwili oba, które testujemy, dają doskonałą wydajność. Korzyść używania z wahacza Fortis jest taka, że mechanikom łatwiej się na nim pracuje. Szybciej można wymienić niektóre części, co powoduje że jest łatwiejszy w obsłudze. Ale muszę zdecydować, który wahacz da mi najlepsze tempo, a nie który będzie umożliwiał szybszą wymianę części. We wtorek zrobiliśmy najwięcej okrążeń, bo potrzebowaliśmy informacji o momentach, w których zaczyna padać, bo nie mamy zbyt dobrego tempa na mokrej nawierzchni. Musieliśmy zebrać więcej informacji i próbować różnych rozwiązań w deszczu, aby znaleźć więcej stabilności na tyle motocykla. Po dwóch dniach w Jerez, wiemy więcej i mamy informacje, jak zachowuje się motocykl w takich warunkach. Potem tor zrobił się suchy i mieliśmy wiele problemów z elektroniką, więc nie byliśmy w stanie pojechać zbyt szybko. Ale dla mnie najważniejsze jest to, że udało nam się uzyskać wartościowe informacje, kiedy na torze było wilgotno."


Źródło: worldsbk.com

WSBK: Stefan Bradl o testach na torze w Jerez

Stefan Bradl:

"   Na pewno nie był to idealny czas na testy. Wczoraj przejechaliśmy 35 okrążeń na mokrej nawierzchni, żeby dobrze poczuć się na mokrej nawierzchni, a także żeby sprawdzić, jak zachowują się opony. Dzisiaj miało być trochę lepiej, mimo deszczu aż do południa. Popołudniu udało się zrobić 20 okrążeń na slickach. Niestety, w niektórych miejscach na torze nadal były mokre plamy, więc ciężko powiedzieć, że te testy były miarodajne, nie zmieniliśmy żadnych ustawień motocykla. Na szczęście udało nam się pojeździć po suchym torze i moje uczucia były bardzo podobne do tych z Aragonii. Myślę, że to było dobre doświadczenie, przed nami teraz trochę relaksu, aby naładować baterie przed kolejnym sezonem."


Źródło: gpone.com

STK: Marco Faccani w zespole Althea BMW

   Po testach w Jerez, Genesio Bevilacqua, szef zespołu Althea BMW, podjął decyzję, że Marco Faccani będzie kierowcą tego zespołu w klasie Superstock 1000. Włoski zawodnik będzie jeździć na motocyklu, na którym Raffaele De Rosa wywalczył w tym sezonie tytuł mistrzowski. 

Marco Faccani:

"   Motocykl S1000RR wydaje się dość prosty. Nie byłem przyzwyczajony do jazdy przez tyle okrążeń, ale podobało mi się. Cieszę się, że miałem taką okazję. Chciałbym w przyszłym sezonie zaprezentować bardzo dobre wyniki zarówno dla BMW, jak i zespołu Althea."

Genesio Bevilacqua:

"   Marco jest świetnym facetem, ma wspaniały charakter, zdecydowaliśmy się na niego, również dlatego, że ma nieprzeciętną osobowość. Jego praca z naszym zespołem, może przynieść nam wiele satysfakcji. Mamy pracę do zrobienia, ale jesteśmy na to gotowi pod względem technicznym, a także uczynić z Marco profesjonalistę."


Źródło: gpone.com

wtorek, 22 listopada 2016

Moto2/Moto3 - Wyniki testów w Walencji - drugi dzień

Moto2:

1. Francesco Bagnaia 1'48.173
2. Miguel Oliveira 1'48.437
3. Fabio Quartararo 1'49.115
4. Remy Gardner 1'49.336
5. Steven Odendaal 1'49.565
6. Stefano Manzi 1'50.313
7. Taiga Hada 1'50.370
8. Takaaki Nakagami 1'50.477
9. Axel Bassani 1'50.766
10. Khairul Idham Pawi 2'11.290

Moto3:

1. Niccolo Antonelli 1'50.519
2. Fabio Di Giannantonio 1'50.693
3. Bo Bendsneyder 1'51.128
4. Tatsuki Suzuki 1'51.274
5. Mattia Casadei 1'51.557
6. Jules Danilo 1'52.451
7. Jakub Kornfeil 1'52.644
8. Romano Fenati 1'52.970
9. Jorge Martin 1'53.075
10. Marco Bezzecchi 1'53.408
11. Patrik Pulkkinen 1'53.725
12. Kaito Toba 1'54.375
13. Nakarin Atiratphuvapat 1'54.391