sobota, 31 grudnia 2016

WSS: Wywiad z Federico Caricasulo

W niesamowity sposób rozpocząłeś sezon...

"   Nigdy nie przypuszczałem, że w debiucie zanotuje tak świetny wynik. Muszę jednak powiedzieć, że od soboty sprawy zaczęły iść w bardzo dobrym kierunku, a w niedzielę stanąłem na podium. Ale nie przypuszczałem, że od razu będę tak szybki."

A jak oceniasz resztę sezonu?

"   Mieliśmy trochę wzlotów i upadków, ze względu na pewne problemy, oraz braku doświadczenia w tej kategorii. Od Misano udało nam się znaleźć właściwą drogę. Myślę, że jak na pierwszy sezon nie było źle."

Mimo, że sezon dopiero się rozpocznie, jak to jest być w fabrycznym zespole?

"   To ogromny powód do dumy, ale z tego powodu czuję również wielką odpowiedzialność. Jestem naprawdę szczęśliwy, że wybrano mnie do tego projektu, aby poprowadzić nową R6. Pakiet jest zdecydowanie na najwyższym poziomie."

Czy uważasz, że motocykl dla którego będzie to pierwszy sezon w mistrzostwach, może być jakimś problemem? W klasie Superbike tak było...

"   Myślę, że w Supersportach będzie mniej problemów z adaptacją, ponieważ motocykl jest bardzo podobny do starego, w przeciwieństwie do nowej R1, która zupełnie się różniła od poprzedniego modelu. Wiem, że Yamaha ma już jakieś dane, dlatego myślę, że fakt debiutu w mistrzostwach świata nie będzie dla nas wielkim problemem."

Czy trudno było opuścić zespół, który kilka lat temu zbudowano głównie pod Ciebie?

"   Byli dla mnie jak rodzina. W zespole panowała bardzo miła atmosfera. Spędziliśmy razem trzy intensywne sezony, więc nie było to łatwe, żeby się z nimi rozstać, ale zmieniłem zespół, po to żeby zrobić kolejny krok w mojej karierze, więc wszyscy uważamy, że jest to w porządku."

W 2015 r. walczyłeś o tytuł w Superstockach 600 wraz z Toprakiem Razgatlioglu, a teraz w Supersportach chcąc wywalczyć w niedalekiej przyszłości tytuł mistrzowski, będziesz musiał się zmierzyć z Kenanem Sofuoglu. Można powiedzieć, że zawodnicy z Turcji cię prześladują...

"   W rzeczywistości, zawsze walczyłem z Turkami ( śmiech)! Toprak jest bardzo dobrym zawodnikiem, niestety Kenan jest jeszcze lepszy, jednak uważam, że nie ma zawodników, których nie da się pokonać."

Na Misano w tym sezonie, prawie udało ci się go pokonać...

"   W rzeczywistości, zawsze myślę, że można go pokonać, bo też jest tylko człowiekiem. Ma bardzo duże doświadczenie, ale myślę, że mimo to jestem w stanie z nim wygrać."

Myślisz o tytule mistrzowskim?

"   Mam nadzieję, że go zdobędę! Teraz ciężko powiedzieć, jak będzie wyglądać nasza forma w przyszłym sezonie, bo nie mieliśmy jeszcze żadnych oficjalnych testów, ale nie możemy odrzucić takiej hipotezy."

W 2017 r. miasto z którego pochodzisz, czyli Ravenna, może mieć wiele powodów do radości. Ty będziesz jeździć w Supersportach, Faccani w Superstockach 1000, a Melandri w WSBK. Można by stworzyć oddzielny zespół...

"   To nie byłby zły pomysł! Ale mam jeszcze sporo do nauki, zanim zacznę osiągać sukcesy."


Źródło: gpone.com

   
 

MotoGP: Davide Tardozzi o sezonie 2017

Davide Tardozzi:

"   I pomyśleć, że przepisy zostały zmienione w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Skrzydła powodowały, że motocykle były bardziej stabilne na prostych, hamowaniach i zmniejszały efekt unoszenia się przedniego koła podczas przyspieszania. Fakt, że wszyscy to skopiowali, udowodnił że mieliśmy rację, nawet ci kierowcy, którzy mówili, że skrzydła wiele nie zmieniają, dopiero teraz naprawdę odczuwają różnicę, kiedy motocykl jest mniej stabilny, tak więc trzeba powiedzieć, że poziom bezpieczeństwa spadł, zamiast się podwyższyć. W Sepang zrobimy testy porównawcze pomiędzy starymi a nowymi owiewkami, wraz z Michele Pirro i Casey Stonerem, jednak na zewnątrz motocykla nie będzie zbyt dużych różnic. W Walencji, jedna z owiewek została już zatwierdzona na kolejny sezon. W 2017 r. będzie można stworzyć tylko dwie owiewki, z czego jedna z nich musi być zatwierdzona przed GP Kataru. Przez cały rok można użyć jednej z dwóch. Niestety, przepisy są bardzo nieprecyzyjne, więc nie wiemy do końca, co możemy zrobić, a czego nie, jednak ostatnie słowo należeć będzie do dyrektora technicznego Dorny, Danny Aldridge'a, który powie nam, czy zmiany które wprowadziliśmy, są w porządku, czy nie. Podczas testów musimy wszystko dobrze porównać, aby uzyskać podobne dane do tych, jakie otrzymywaliśmy w zeszłym sezonie, kiedy jeździliśmy ze skrzydłami. Na pewno będziemy się starać szukać jakiegoś kompromisu. Prawdziwym testem tego gdzie jesteśmy, będzie dopiero runda na torze Jerez, w miejscu, w którym od wielu lat mamy problemy. Jeżeli będziemy potrzebować przyspieszenia rozwoju motocykla, niewykluczone że oddamy go najpierw w ręce Danilo Petrucciego. Kiedy mamy w zespole mistrza świata wiadomo, że naszym celem jest mistrzostwo świata i mamy nadzieję, że osiągniemy ten cel w sezonie 2018. Jednak nie będzie łatwo, ponieważ nasi rywale mają wielu świetnych zawodników, którzy pokazali już wysokie umiejętności. Także Suzuki w przyszłym sezonie będzie mieć u siebie Andreę Iannone, do którego mamy wielki szacunek."


Źródło: gpone.com


MotoGP: Jorge Lorenzo ma nowego trenera

   Po ogłoszeniu, że Marc Rovira nie będzie już trenerem Jorge Lorenzo, dziennikarze postanowili sprawdzić, czy Hiszpan znalazł już na to miejsce kogoś innego. Okazało się, że tak i rozpoczął współpracę z Ivanem Lopezem Alarconem, który brał udział w kolarskich wyścigach długodystansowych i w 2013 r. pobił rekord świata, przejeżdżając na torze Calafat ponad 800 km w ciągu 24 godzin. Uczestniczył także w 24-godzinnym wyścigu rowerowym na torze Le Mans. Zapewne dlatego Lorenzo uznał, że to słuszny wybór, szczególnie że czeka go jazda na wymagającym fizycznie motocyklu Ducati.


Źródło: paddock-gp.com

piątek, 30 grudnia 2016

MotoGP: Aki Ajo " Jonas Folger ma duży talent "

Aki Ajo:

"   Jonas ma duży talent. Widzieliśmy to już wiele razy. Jego talent znajduje odzwierciedlenie również w tym, że bardzo szybko dostosowuje się do każdego motocykla i robi to szybciej niż inni. Dlatego też, nawet w trudnych warunkach, na mokrym torze również potrafi być bardzo szybki, nawet gdy dopiero zmienił klasę. Wolę nie dokonywać porównań, ale wiadomo, że Johann i Jonas będą jeździć w jednym zespole. Jonas jest bardzo szybki, jednak myślę, że powinien zapoznać się ze sposobem pracy Zarco. Jonas powinien skupić się nad tempem wyścigowym, przede wszystkim nad tym, aby było ono równe. W rzeczywistości, Johann był bardzo szybki na zużytych oponach, na co nikt nie zwrócił uwagi. Być może Johann potrzebuje trochę więcej czasu, żeby kręcić bardzo szybkie czasy okrążeń, musi poświęcić więcej czasu na zaznajomienie się z motocyklem. Obaj mają zupełnie inne podejście do tematu."


Źródło: speedweek.com

MotoGP: Marc Marquez o swojej przyszłości w MotoGP

Marc Marquez:

"   Nie będzie mi trudno znaleźć jeszcze większą motywację w sezonie 2017. Wielu kierowców zmieniło swoje zespoły i chcę pokonać ich po raz kolejny. Yamaha będzie mieć do dyspozycji bardzo mocny skład. Jorge przenosi się teraz do Ducati. Największym niebezpieczeństwem dla mnie będą teraz Vinales i Rossi. Jest jeszcze zbyt wcześnie, by powiedzieć, że Vinales będzie w przyszłym sezonie szybszy od Rossiego, ale podczas pierwszych testów na Yamasze pokazał, że jest bardzo szybki. Wielu kierowców jeździło w swojej karierze dla różnych producentów i niewielu było takich, którzy spędzali całą karierę w jednym zespole. W tej chwili moje serce podpowiada mi, że powinienem zostać w Hondzie i w nią wierzyć. Ale kto wie, czy za kilka lat nie będę szukał innych motywacji niż obecnie."


Źródło: speedweek.com

MotoGP: Śledztwo w sprawie potrącenia fanki przez Valentino Rossiego umorzone

   Hiszpański sąd umorzył sprawę przeciwko Valentino Rossiemu, jaką wytoczyła mu jedna z fanek, którą potrącił podczas rundy o Grand Prix Walencji na torze Ricardo Tormo w listopadzie br. Incydent stał się bardzo popularny w mediach społecznościowych, ponieważ całe zajście było nagrywane przez jednego z kibiców. Sąd zdecydował się zamknąć tą sprawę, ponieważ nie dopatrzył się w zachowaniu Rossiego żadnych złych intencji, które wskazywałyby na to, że zrobił to specjalnie. Z tego powodu nie można określić tego czynu za przestępstwo.


Źródło: gpone.com


czwartek, 29 grudnia 2016

MotoGP: Trener Jorge Lorenzo będzie trenerem Pola Espargaro

    Marc Rovira, trener Jorge Lorenzo w ostatnich trzech sezonach, będzie teraz trenerem Pola Espargaro. Rovira skoncentruje się teraz na przygotowaniu zawodnika z Granollers do rund mistrzostw świata, choć wydaje się, że raczej nie będzie mieć tyle okazji do świętowania dobrych wyników jak z Jorge Lorenzo. Rovira przeniesie się do Andory, gdzie opracuje plan treningowy dla Pola Espargaro, aby ten był w najwyższej dyspozycji od początku sezonu. Lorenzo musi zatem znaleźć nowego trenera przed sezonem 2017. Będzie to bardzo ważne ze względu na to, że motocykl Desmosedici jest znacznie bardziej wymagający fizycznie od Yamahy.


Źródło: motorsport.com


STK: Wywiad z Michaelem Rubenem Rinaldi

Michael, jak oceniasz sezon 2016?

"   To był bardzo dobry rok. Początek był bardzo dobry i przekroczył moje oczekiwania, ponieważ zacząłem sezon od podium, jednak potem nieco straciłem tempo. Myślę, że mogło się to zdarzyć, bo przeciwnicy byli bardzo szybcy i być może za bardzo ich zlekceważyłem. Ogólnie było to dla mnie przydatne doświadczenie."

Jaki był najlepszy moment? A jaki najgorszy?

"   Najlepszym momentem był wyścig w Aragonii, pierwszy w tym sezonie, byliśmy niespodziewanie bardzo szybcy i od razu zajęliśmy miejsce na podium. Chciałbym powiedzieć, że najgorszy był dla mnie wyścig na Imoli. Chciałem ukończyć wyścig na domowym torze na wysokim miejscu, a zakończył się on dla mnie wywrotką. Na Lausitzringu kiedy było sucho, byłem bardzo szybki, niestety w niedzielę padał deszcz, który uniemożliwił mi walkę o czołowe pozycje."

Co robisz w okresie przymusowej przerwy od wyścigów?

"   Tęsknie za jazdą na torze, tym bardziej, że mistrzostwa w których startuje, miały w tym sezonie tylko osiem rund, a zatem był to bardzo krótki sezon. W tej chwili trenuję na siłowni oraz jeżdżę na motocrossie. Pomimo tego, że teoretycznie trwa odpoczynek, musimy ciężko pracować."

Teraz popatrzymy w przyszłość, na twój drugi sezon w klasie Superstock 1000. Czy wierzysz, że to będzie twój sezon?

"   Na pewno będziemy dążyć w tym sezonie do tytułu mistrzowskiego. W pierwszym sezonie pracowaliśmy nad zdobyciem doświadczenia, teraz muszę uniknąć błędów z przeszłości, aby zwyciężyć. Chcę dać to Arubie i Ducati, ponieważ dali mi wielką szansę, za co bardzo im dziękuję."

Jak myślisz, co trzeba poprawić, żeby znaleźć się na szczycie?

"   Moim zdaniem wszystko jest w mojej głowie. Do tego muszę ciężko pracować. Muszę być bardziej stały pod względem tempa w wyścigu, w poprzednim sezonie w kwalifikacjach byłem często znacznie szybszy niż w wyścigu, a to mogło decydować o tym, że sezon nie ułożył się lepiej."

Gdzie można poprawić motocykl Ducati?

"   Ogólnie rzecz biorąc, jestem bardzo zadowolony z motocykla, więc nie muszą to być jakieś znaczące zmiany. Czekam na pierwsze testy, aby zobaczyć zmiany w motocyklu na kolejny sezon, ale nie spodziewam się rewolucji. Jestem podekscytowany ogromnym wsparciem, jakie otrzymujemy od Ducati."

W następnym sezonie twoim zespołowym kolegą będzie Mike Jones.

"   Szczerze mówiąc, nie znam go i nie jestem zbyt dobrze poinformowany na jego temat, jednak w zeszłym sezonie moim dużym błędem było skupianie się na moim koledze z zespołu, a nie na sobie i w tym roku nie zamierzam popełnić już tego błędu."

Więc Mercado za wiele ci nie pomógł?

"   Tati bardzo mi pomógł w przedsezonowych testach, ale różnimy się mocno fizycznie, więc zbytnie oglądanie się na niego, doprowadziło do wielu błędów."

Zmieńmy na chwilę temat, co myślisz o De Rosie, który zdobył tytuł w Superstockach 1000, a mimo ciężkiej pracy, nie może znaleźć miejsca w WSBK?

"   Nie chcę nikogo oskarżać, ale myślę, że De Rosa był już nieco za stary na jazdę w Superstockach 1000 w sezonie 2016, więc podejrzewam, że to główny powód, dla którego ciężko mu było znaleźć motocykl w klasie Superbike. Dla kogoś w moim wieku, czy wieku Leandro, jest to łatwiejsze, bo zespoły liczą na to, że zawodnik z czasem będzie jeszcze szybszy, natomiast w przypadku De Rosy ciężko to powiedzieć. Nie umniejszam jednak jego talentu, myślę że jest w stanie pokazać wiele w klasie Superbike."

Chciałbyś jeździć w klasie Superbike w przyszłości?

"   W tej chwili jest to trudne pytanie. W tej chwili myślę nad tym, żeby zdobyć tytuł w Superstockach 1000. To jest podstawowy cel do osiągnięcia, aby myśleć o jeździe w WSBK. Jeśli uda mi się zrealizować ten cel, możemy o tym porozmawiać, ale teraz jest jeszcze za wcześnie."

Polub fanpage na Facebooku

Źródło: gpone.com


środa, 28 grudnia 2016

MotoGP: Eugene Laverty o MotoGP

Eugene Laverty:

"   Klasa MotoGP jest na najwyższym poziomie. Tutaj walczą najlepsi zawodnicy na świecie. W MotoGP jest całe mnóstwo talentów, z dużym doświadczeniem i wielkimi umiejętnościami. Bardzo ciężko ich pokonać. W tym roku według mnie najlepszy był Marc Marquez. Był niewiarygodnie szybki. To dość oczywiste, że w tej chwili jest najlepszym kierowcą na świecie. Ma bardzo efektywny styl jazdy. Nie popełnia zbyt wielu błędów. Wielu kierowców popełnia drobne błędy, jednak on ich nie popełnia. Przerażające jest to, że co roku widzę u niego poprawę. On jest jeszcze bardzo młody i myślę, że przez następne kilka sezonów zgarnie jeszcze wiele tytułów. W porównaniu do Marqueza, Rossi i Lorenzo popełniają błędy, ale poza tym są nieznacznie gorsi od niego. Marquez pokazał już, że jest w stanie wygrywać na nie najlepszym motocyklu w stawce. Hamowanie jest jego największym atutem. On jest bardzo kompletnym zawodnikiem. W ubiegłym roku popełnił wiele błędów, ale wyciągnął z nich wnioski, dzięki czemu jego jazda stała się prawie doskonała. Nauczył się dojeżdżać do mety na niższych pozycjach, kiedy wiedział, że nie ma szans powalczyć o wyższą pozycję. Dzięki takiemu podejściu wywalczył tytuł mistrzowski. To było bardzo imponujące, jaki postęp zrobił w tym roku."


Źródło: speedweek.com


WSS: Wywiad z Alessandro Zaccone

Ostatni sezon chyba możesz zaliczyć do udanych?

"   Moim zdaniem był bardzo dobry, choć w drugiej połowie sezonu miałem trochę pecha i nie byłem w stanie walczyć o najwyższe miejsca, podobnie jak w Misano, gdy problem techniczny zmusił mnie do wycofania się z wyścigu. Muszę jednak podziękować zespołowi Pucetti, za to, że dali mi szansę. Dzięki nim, inne zespoły poważniej na mnie patrzą."

W przyszłym roku będziesz jeździć w fabrycznym zespole MV Agusty. To zespół, któy co roku ma wysokie aspiracje...

"   Szczerze mówiąc, nie oczekiwałem, że będę rozmawiać z MV Agustą, biorąc pod uwagę fakt, że test odbył się miesiąc temu, a przez długi czas nikt się ze mną nie kontaktował. W ostatnich tygodniach dowiedziałem się jednak, że są bardzo zadowoleni z moich wyników osiągniętych na testach i podpisaliśmy umowę, z której jestem bardzo zadowolony."

Mówi się o tym, że motocykl MV Agusty jest najbardziej wyścigowym ze wszystkich w klasie Supersport. Czy możesz to potwierdzić po pierwszym teście?

"   Potwierdzam! Motocykl jest fantastyczny. To jeden z nielicznych motocykli z silnikiem o pojemności 600cc, który ma elektroniczną przepustnicę, co pozwala w pełni ją wykorzystać, a także dostosować ją elektronicznie. Motocykl jest bardziej sztywny i węższy od innych, tak więc można powiedzieć, że powstał specjalnie na tory wyścigowe."

Wadą motocykla F3 jest niższa prędkość maksymalna od innych motocykli, co o tym sądzisz?

"   Silnik bardzo mi się podoba. Braku mocy nie odczułem, ale potrzebuje kolejnych testów, aby wyrazić swoje zdanie na ten temat. Potencjał motocykla z pewnością jest bardzo wysoki."

W 2017 r. wystartujesz tylko w europejskiej części mistrzostw Supersport. Czy nie żal ci, że nie wystartujesz w całych mistrzostwach?

"   Miesiąc temu nie miałem żadnej posady na ten sezon, więc i tak jest dobrze. Ten wybór jest dla mnie istotny ze względu na to, że pierwotnie Patrick Jacobsen miał być jedynym zawodnikiem MV Agusty w przyszłym sezonie, ale ze względu na doskonałe wyniki testu, zespół postanowił dać mi szansę i bardzo za to dziękuje."

Nie zmienia to mistrzostw, ale może zmienić cel.

"   Powiedzmy, że zaczynamy z innym nastawieniem. Naszym celem jest zwycięstwo w Pucharze Europy Supersport. Jednak najważniejsze będzie to, żeby we wszystkich wyścigach, w których pojawimy się na starcie, być w czołówce."

Biorąc pod uwagę twój młody wiek, w jaki sposób chcesz się poprawić?

"   Wiele rzeczy, takich jak strategia w wyścigu, człowiek uczy się wraz z doświadczeniem i wiekiem. Myślę, że doświadczenie Kenana Sofuoglu było w tym sezonie kluczowe dla losów mistrzowskiego tytułu. Klasa Supersport to zupełnie inny świat w porównaniu do tego, gdzie ścigałem się w przeszłości, więc mogę się wiele nauczyć. Byłem bardzo zaskoczony, jak dobrze sobie tutaj poradziłem już podczas pierwszej rundy na piątkowych treningach, będąc w stanie jechać z podobnymi czasami jak czołówka tej klasy."

W swojej krótkiej karierze zdążyłeś już przeskoczyć z motocykla Superstock 600 na Supersport. Czy kiedykolwiek myślałeś o jeździe w Superstockach 1000?

"   Tak, ale najpierw chciałbym zdobyć mistrzostwo na motocyklu o pojemności 600cc, potem będę chciał przesiąść się na większy motocykl."

W 2017 r. czeka cię walka z kolegą z twojego miasta, Michaelem Canducci.

"   To będzie wspaniałe! Jesteśmy przyjaciółmi, jednak będziemy jeździć na dwóch różnych motocyklach, więc wszystko może się wydarzyć. On jest bardzo dobrym zawodnikiem, a od tego sezonu będziemy ścigać się razem, jestem ciekaw kto wygra tą rywalizację."


Źródło: gpone.com




  

wtorek, 27 grudnia 2016

Moto3: Gino Borsoi wyjaśnia różnicę poziomów pomiędzy Bagnaią a Martinem w zeszłym sezonie

Gino Borsoi:

"  Bagnaia jest naprawdę dobrym kierowcą. On jak i zespół wykonał bardzo dobrą pracę. Nawet Mahindra poczyniła pewne postępy przy rozwoju skrzyni biegów, zawieszenia, poprawiliśmy ustawienia w trakcie sezonu. Te czynniki odegrały bardzo ważną rolę, dzięki którym Bagnaia mógł dwukrotnie zwyciężyć w wyścigu. Bagnaia i Martin mają zupełnie różne style jazdy. To sprawiło, że trudno nam było dać im jednakowe warunki. Analiza danych często była trudna również dla nas. Bagnaia jest znacznie mocniejszy na hamowaniach. Martin jeździ lepiej w zakrętach. Myślę, że Martin miał w tym roku zbyt wiele trudności. Wielokrotnie skarżył się na przód motocykla. Ale nie sądzę, że to z powodu braku talentu. Być może cechy tego motocykla nie pasowały do jego stylu jazdy. Dowiemy się jak spisze się w 2017 r., bo teraz będzie jeździć Hondą. Będziemy mieć ciekawe porównanie pomiędzy naszym motocyklem a Hondą."


Źródło: speedweek.com


STK: Lista startowa Mistrzostw Europy Superstock 1000 na sezon 2017


poniedziałek, 26 grudnia 2016

Wywiad z Carlem Fogarty

Carl, co sądzisz o obecnych brytyjskich kierowcach?

"   W MotoGP i w WSBK mamy wiele świetnych kierowców, więc brytyjscy fani mają z czego się cieszyć. Jednak mam wrażenie, że BSB bardziej przypomina atmosferę mistrzostw świata niż MotoGP i WSBK. Dla mnie to dziwne."

Czy fanom brakuje kogoś takiego, jak Carl Fogarty?

"   Ciężko odpowiedzieć mi na to pytanie. Kiedy ja się ścigałem w WSBK było mnóstwo świetnych zawodników: Kocinski czy Edwards, a wszyscy mieli niezwykłe charaktery, co było bardzo interesujące. Podobnie jak w zeszłym roku, walka pomiędzy Marquezem, Rossim i Lorenzo. W tej chwili wszyscy starają się być przyjaciółmi i wspólnie spędzać czas. Za moich czasów tak nie było. Byłem ja i Edwards. Oboje mieliśmy bardzo dużo fanów. Byliśmy w stanie wziąć udział w pojedynku bokserskim po przepychankach na torze. Teraz tego brakuje, wszystko musi być politycznie poprawne. W MotoGP też kiedyś było inaczej. Był Schwantz, Rainey, Doohan, Gardner, to były niegrzeczne typy. Dzisiaj jest inaczej, Rossi jest dla każdego miły."

Jonathan Rea powiedział, że jego zespołowy kolega, Tom Sykes nie jest jego przyjacielem poza torem. Czy to dobrze dla mistrzostw?

"   Gdy zawodnicy walczą w obrębie jednego zespołu, to zawsze jest dobre. Trwa rywalizacja. Lubię, gdy koledzy z zespołu nie są najlepszymi przyjaciółmi. Spójrz na Rossiego i Lorenzo."

Czy nadal oglądasz wyścigi?

"   Tak, śledzę BSB, MotoGP, WSBK i TT."

Gdzie widzisz poziom najlepszego zawodnika Superbike wśród zawodników MotoGP?

"   Jonathan Rea jest bardzo szybki. Moim zdaniem jest na podobnym poziomie co Cal Crutchlow, jednak Johnny zdecydowanie rzadziej się przewraca. Wielu zawodników z WSBK ma ambicje, żeby ścigać się w MotoGP. Również w MotoGP mamy bardzo dobrych zawodników, takich jak Scott Redding. Bradley Smith zaliczył nieudany sezon, ale cały rok pewnie myślał o przesiadce na KTM-a."

Czy problemem WSBK jest to, że dominują Brytyjczycy?

"  Tak, kibicom się to nie podoba. Chcieliby zobaczyć dobrego zawodnika z USA czy Australii. Jednak chcą, żeby Brytyjczyk z nim walczył. To stwarza rywalizacje. Publiczność to kocha. Ale dzisiaj nie można być już takim jak kiedyś, bo na wszystko uwagę zwracają media i sponsorzy. Musisz uważać na to, co masz do powiedzenia i zawsze z uśmiechem, trzeba powiedzieć dziękuję. Kiedyś gdybym przegrał wyścig z powodu opon, nie zostawiłbym suchej nitki na producencie tych opon. Teraz już tak nie można. Czy to lepiej? Nie jestem pewien."


Źródło: speedweek.com



Moto2: Fabio Quartararo o faworytach w klasie Moto3

Fabio Quartararo:

"   Myślę, że Enea Bastianini będzie tym zawodnikiem, którego będzie bardzo ciężko pokonać. Ale Antonelli również może pokazać się z bardzo dobrej strony, myślę że ten zespół jest dobry dla kogoś, kto potrzebuje wsparcia. Joan Mir i Nicolo Bulega także są kandydatami do tytułu. Szybki może być również Philipp Oettl. Jego zaletą jest to, że w przeciwieństwie do wielu innych zawodników, potrafi pojechać szybkie okrążenie, bez pomocy tunelu aerodynamicznego. Zawsze stara się przejechać szybkie okrążenie wtedy, kiedy nie ma przed nim nikogo, podczas gdy inni zawodnicy ciągle czekają na to, aż ktoś ich wyholuje. To bardzo mądre podejście, gdyż oczekiwanie na to, czy będziemy mieć szansę za kimś się wyholować, zawsze jest bardzo ryzykowne. Wszyscy są świadomi tego, jak wielkim atutem jest jego szybkość."


Źródło: speedweek.com


MotoGP: Terminy prezentacji zespołów MotoGP

   Znamy już terminy prezentacji części zespołów na sezon 2017. Pierwszym zespołem, który zaprezentuje swój motocykl w barwach na sezon 2017 będzie Movistar Yamaha. Prezentacja odbędzie się 19 stycznia w Madrycie o godzinie 11:00 w siedzibie firmy Telefonica. Dzień później, o godzinie 10:00 w Bolonii odbędzie się prezentacja Ducati. Wtedy po raz pierwszy ujrzymy Jorge Lorenzo w nowych barwach. W przeddzień pierwszych testów w 2017 r., czyli 29 stycznia zespół Suzuki zaprezentuje swój motocykl wraz z Andreą Iannone i Alexem Rinsem. Oficjalna prezentacja zespołu Repsol Honda ma nastąpić dopiero po pierwszych testach, 3 lutego i ma się odbyć w Indonezji. Trzy dni później, w Salzburgu zaprezentowany zostanie zespół Red Bull Honda, startujący w klasie Superbike. 20 lutego, w tym samym miejscu, zostanie zaprezentowany zespół KTM.


Źródło: speedweek.com


niedziela, 25 grudnia 2016

WSBK: Zespół Toth Yamaha nie dostał miejsca na starty w klasie Superbike

   Do ostatniej chwili ważyły się losy zespołu Toth Yamaha w klasie Superbike. Zespół nie otrzyma miejsca w tej klasie, ponieważ nie ma do swojej dyspozycji zawodników, którzy byliby odpowiednio szybcy, aby startować w Mistrzostwach Świata. W trakcie minionego sezonu Dorna zapowiedziała zespołowi, że jeśli nie znajdą szybkich kierowców, nie będą mogli wystawiać dalej zespołu na pełen etat w klasie Superbike. Josh Brookes był głównym kandydatem do jazdy w tym zespole, ale kwestie finansowe okazały się nie do przeskoczenia. Anthony West również był zbyt kosztowny dla zespołu. Ostatnią opcją wydawał się być Saeed Al Sulaiti, który był w stanie zapłacić za swoje starty, jednak Dorna nie wyraziła na to zgody, ponieważ w przekonaniu organizatorów nie jest to wystarczająco szybki zawodnik. W związku z tym, zespół Toth Yamaha skupi się na klasie Supersport 300, w której będą startować Brytyjczyk Alex Murley, oraz Amerykanin Ashton Yates, syn Aarona, który jeszcze niedawno ścigał się w klasie Superbike w zespole Buell. Istnieje również możliwość wystawienia dzikiej karty przez zespół Toth w klasie Superbike podczas jednej lub więcej rund mistrzostw świata.


Źródło: speedweek.com

WSS: Alessandro Zaccone w fabrycznym zespole MV Agusty

   Zespół MV Agusta Reparto Corse postanowił podpisać kontrakty z włoskim zawodnikiem Alessandro Zaccone na starty w sezonie 2017. 17-letni Włoch będzie ścigać się w Pucharze Europy Supersport, który jest równolegle rozgrywany wraz z Mistrzostwami Świata Supersport podczas europejskich rund. Jego kolegą zespołowym będzie Patrick Jacobsen, który będzie startować w całych mistrzostwach. 

Alessandro Zaccone:

"  Jestem bardzo zadowolony z okazji, jaką dał mi zespół MV Agusta Reparto Corse. MV Agusta jest historyczną marką i dla mnie dołączenie do tego zespołu znaczy bardzo wiele. Miałem już kontakt z F3 podczas testów w Jerez i od razu poczułem się dobrze na motocyklu jak i dobrze dogaduję się z zespołem. Nie mogę się już doczekać następnych testów."

   Alessandro Zaccone urodził się w 1999 r. w Rimini. W wieku zaledwie 4 lat, zaczął ścigać się na motocyklach. Z biegiem lat, zdobył kilka trofeów w krajowych mistrzostwach, przyciągając zainteresowanie zespołów, w ten sposób otrzymując możliwość startów w klasie Supersport.


Źródło: worldsbk.com

WSBK: Leon Camier komentuje nowe przepisy

Leon Camier:

"   Nie wydaje mi się, że są złe i rzeczywiście wydają mi się dobrym pomysłem. Kolejność w drugim wyścigu w BSB ustalana jest przez najlepsze okrążenia w pierwszym wyścigu. U nas będzie inaczej, ale nie sądzę, że jest to niebezpieczne. Pierwszych dziewięciu zawodników na polach startowych zawsze są szybkimi, więc nie zmieni to aż tak dużo i Davies, Sykes czy Rea, będą liczyć się w walce o zwycięstwo także w drugim wyścigu. Zmiana może być dobra dla takich zespołów jak nasz, bo będziemy mieć większe szanse na to, żeby walczyć o najwyższe miejsca w wyścigu."


Źródło: gpone.com

STK: Wywiad z Roberto Tamburinim

Co poszło nie tak w tym sezonie?

"   W testach zawsze byliśmy bardzo konkurencyjni, natomiast podczas wyścigów zawsze pojawiały się jakieś problemy. Największym problemem był przód motocykla, który w normalnych warunkach zawsze był moją mocną stroną, a podczas wyścigu z okrążenia na okrążenie coraz bardziej traciłem do niego zaufanie. Może to zależeć od wielu czynników, ale nie udało nam się rozwiązać problemu, a to jest niefortunne."

Zapłaciłeś za przesiadkę z BMW na Aprilię?

"   Z pewnością są to dwa bardzo różne motocykle. Aprilia musi być naprawdę dobrze przygotowana, aby można było być na niej szybkim. Problem polegał na tym, że w wyścigu nie byliśmy w stanie być tak konkurencyjni podczas wyścigów, jak podczas treningów i byliśmy tym rozczarowani, zarówno ja, jak i zespół."

Ale teraz przechodzisz na Yamahę...

"   Zespół będzie wspierany przez ludzi, którzy byli ze mną w sezonie 2015, dzięki czemu dobrze czułem się na motocyklu. Muszę podziękować europejskiemu działowi Yamahy za danie mi tej szansy. Zdecydowanie chcę pokazać w przyszłym sezonie, że nadal jestem konkurencyjny."

Testowałeś już nowy motocykl?

"   Testowałem go po zakończeniu mistrzostw na torze Vallelunga. Na torze był bardzo duży ruch, więc nie mogłem jeździć po torze, tak jakbym tego oczekiwał, z drugiej strony można jednak powiedzieć, e pierwsze podejście było pozytywne. Pierwsze analizy zaczniemy dokonywać po naszym pierwszym oficjalnym teście. Motocykl niewątpliwie jest szybki, a zwycięstwa Lucasa Mahiasa w zeszłym sezonie są tego dowodem."

Twoim celem jest tytuł mistrzowski?

"   Ostatecznym celem jest pokazanie, że nadal się liczę po ostatnim trudnym sezonie. Musimy uważać na to, żeby nie popełniać błędów. Regularność będzie miała kluczowe znaczenie."

A wszystko po to, żeby w przyszłości znaleźć się w klasie Superbike.

"   Mam nadzieję, że przyjdzie taki moment, że znajdę się w tej klasie, ale żeby tam dotrzeć, niezbędne są dobre wyniki w niższych seriach, takich jak Superstock 1000. Wierzę również, że kiedy będę miał okazję przejść do klasy Superbike będę mieć okazję jazdy na konkurencyjnym motocyklu, nie chcę być jedynie tłem dla całej reszty, więc ewentualny awans rozpatrzę także i pod tym kątem."

Myślałeś kiedyś o tym, żeby jeździć w cyklu grand prix?

"   W życiu nigdy nie mów nigdy. Na pewno jeśli nadarzy się taka okazja, to ją przemyślę, bo nie chcę popełnić błędów z przeszłości. Moja głowa skupia się jednak w tej chwili nad tym, aby znaleźć się w Mistrzostwach Świata Superbike."


Źródło: gpone.com


MotoGP: Wywiad z Michele Pirro

Jak oceniasz sezon 2016?

"   Myślę, że na 7,5-8 w skali do 10. Jeździłem w tym sezonie na różnych motocyklach, takich jak GP14 czy GP16. Jedynym minusem jest to, co się stało w mistrzostwach Włoch, gdzie mimo tego, że byłem bezkonkurencyjny, nie zdobyłem tytułu mistrzowskiego.

Lorenzo powiedział, że uśmiechnął się po przetestowaniu Ducati. 

"   Jorge przyszedł do Ducati we właściwym czasie, trzy lata temu sytuacja byłaby inna. Teraz motocykl jest na dobrym poziomie, nie mamy w tej chwili tak dużo do pracy. W zasadzie myślę, że motocykl jest dobry mimo kilku wad, które trzeba jeszcze poprawić."

Ciabatti powiedział, że motocykl nadal jest wymagający z fizycznego punktu widzenia.

"   Dokładnie. Gdy wchodzimy w zakręt, trzeba zużywać trochę za dużo siły fizycznej. Staramy się nad tym pracować. W dniu 24 stycznia będziemy na torze Sepang w celu oceny postępów, które zrobiliśmy przez zimę."

Jak motocykl prowadzi się bez skrzydeł?

"   Ciężko je porównać, ponieważ jechałem na motocyklu ze skrzydłami z innymi ustawieniami motocykla. Pracowaliśmy nad skrzydłami półtora roku i teraz naszym zadaniem jest nie stracić tej przewagi. Na pewno sprawia to, że Ducati jest jeszcze bardziej cięższe od strony fizycznej, więc może oznaczać to, że różnica jest w setupie motocykla."

Mówiłeś, że Lorenzo przyszedł we właściwym momencie do Ducati. Myślisz, że zdobędzie tytuł?

"   Myślę, że możemy się liczyć w mistrzostwach. Wygrać nie będzie łatwo, ale zaczynamy na takich samych warunkach co wielu naszych rywali. Jestem przekonany, że oprócz Lorenzo, także Dovizioso i Petrucci będą konkurencyjni. Tworzymy motocykl, który odpowiada każdemu, niezależnie od stylu jazdy."

W 2017 r. będziemy cię widzieć w Mistrzostwach Włoch?

"   Spodziewam się dzikiej karty w MotoGP, 3-4 razy w ciągu sezonu, natomiast nadal rozważamy, czy pojadę w Mistrzostwach Włoch, ponieważ priorytetem są dla mnie testy w MotoGP. Mistrzostwa Włoch są dla mnie bardzo ważne, bo dzięki nim, mogę trochę potrenować i szybko pojeździć. W najbliższych tygodniach będziemy więcej wiedzieć."

Myślisz, że zobaczymy Chaza Daviesa w MotoGP?

"   Jestem bardzo ciekawy i chciałbym zobaczyć go w akcji. Często się pyta o MotoGP i opony Michelin. Jest bardzo szybki na Ducati Panigale, więc zasługuje na to, aby dać mu taką szansę."


Źródło: gpone.com
 


sobota, 24 grudnia 2016

WSBK: Nicky Hayden o nowych przepisach

Nicky Hayden:

"   Bardzo mi się podobają. Naprawdę. Rozmawialiśmy o tym podczas komisji bezpieczeństwa. Mieliśmy kilka pomysłów na zmiany. Ktoś powiedział, że bardzo lubi być czwarty albo piąty wiele razy w ciągu sezonu. Myślę, że możemy postarać się o to, aby stworzyć lepsze wyścigi, niestety znam wielu zrzędliwych ludzi, którzy zachowują się tak, jakby pracowali w sklepie z narzędziami od 50 lat i nadal chcieliby robić wszystko tak samo. To nie jest całkowite wywrócenie pól startowych. Zmiany dotyczą trzech pierwszych rzędów. Chaz Davies wygrał wiele wyścigów w zeszłym sezonie rozpoczynając je od piątej, szóstej czy siódmej pozycji. Więc to nie jest tak, że nie będzie możliwości wygrania wyścigu. Można jednak tworzyć nieprzewidywalne sytuacje. MotoGP jest inne i bądźmy szczerzy, World Superbike potrzebuje trochę emocji. Myślę, że fani są zmęczeni oglądaniem naszej serii, widząc że od dwóch lat wygrywają cały czas ci sami kierowcy na tych samych motocyklach. Naszym obowiązkiem jest dotrzeć do naszych kibiców i myślę, że trick z ustawieniem na polach startowych może przynieść pozytywny efekt."


Źródło: gpone.com

 

MotoGP: Tor Bugatti z nowym asfaltem

   Władze toru Bugatti w Le Mans wykorzystały przerwę zimową do wymiany asfaltu. Martin Goureau, jedna z osób z organizacji Automobile Club de l’Ouest, wyjaśnił cele inwestycji:

"   Wymianę asfaltu zaczęliśmy planować dwa lata temu. Docierały do nas głosy zawodników MotoGP, że asfalt nie jest już w najlepszym stanie i nie miał przyczepności, ale przede wszystkim w wielu miejscach był bardzo nierówny, co powodowało wibracje motocykla. Wykonywanie prac zajęło nam trzy tygodnie. Najpierw usunęliśmy stary asfalt, a potem musieliśmy wyeliminować wszystkie niedoskonałości toru, co zajęło nam trzy dni, a potem asfalt musiał wyschnąć. Nowy asfalt jest bardzo imponujący i bardzo szybki nawet na mokrej nawierzchni. Do tej pory byliśmy w stanie jechać w zakręcie Chapelle z prędkością 70 km/h, a teraz da się przejechać ten zakręt z prędkością 110 km/h. Nie chcę mówić zbyt wiele, ale czas pole position w przyszłym sezonie, na pewno będzie szybszy o 1-2 sek."


Źródło: gpone.com



MotoGP: Michelin rezygnuje z Mistrzostw Włoch na rzecz MotoGP

   Po trzecim z rzędu tytule w Mistrzostwach Włoch, Michelin postanowił zakończyć działalność we Włoszech i skupić się tylko i wyłącznie na MotoGP. Dla francuskiego producenta możliwość rywalizacji we Włoszech stanowiła ważny punkt doświadczalny, tworząc możliwości do rozwoju nowych technologii. Michelin chcę zwiększyć swoje wysiłków pracach badawczo-rozwojowych opon przygotowywanych na rundy mistrzostw świata. Dzięki serii CIV, firma Michelin zdobyła niezbędne doświadczenie do tego, aby wejść do MotoGP. Do sukcesu przyczynili się również kierowcy oraz zespoły, które zasługują na podziękowania ze strony francuskiej firmy.


Źródło: gpone.com

piątek, 23 grudnia 2016

WSS: Davide Pizzoli w zespole ATK

   Davide Pizzoli zadebiutuje w przyszłym sezonie w klasie World Supersport. Do tej pory Włoch ścigał się w klasie Moto3 w mistrzostwach FIM CEV Repsol, zaliczając kilka startów z dziką kartą w mistrzostwach świata Moto3. Będzie jeździć w zespole ATK, na MV Aguście, a jego kolegą zespołowym będzie Alex Baldolini. 


Źródło: gpone.com

WSBK: Listy startowe na sezon 2017

Superbike

Supersport

Supersport 300

Polub fanpage na Facebooku

czwartek, 22 grudnia 2016

EWC: Team April Moto Motors Events stawia sobie wysokie cele

   W sezonie 2016 zespół April Moto Motors Events był gorszy tylko od zespołów SERT i Yamaha GMT94. Na sezon 2016/17, zespół ustalił sobie wyższe cele. Przed ostatnią rundą sezonu 2016, zespół znajdował się na szczycie klasyfikacji mistrzostw świata, ale Gregg Black nie wytrzymał wielkiej presji i wywrócił się już po dziesięciu minutach jazdy. Po ośmiu godzinach wyścigu, ekipa zajęła jedenaste miejsce, przez co musiała zadowolić się trzecim miejscem w klasyfikacji końcowej mistrzostw. Zespół postanowił zmienić motocykl na sezon 2016/2017 z Suzuki GSX-R 1000 na Hondę CBR1000RR Fireblade. Do Gregory Fastra, dołączą dwaj wybitni specjaliści od wyścigów endurance: Gregory Leblanc i Matthieu Lagrive. W przeszłości byli oni zawodnikami zespołu SRC Kawasaki, który pięciokrotnie zwyciężył w Le Mans oraz czterokrotnie w wyścigu Bol d'Or. Dla zespołu najbliższym celem jest walka o zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu na torze Le Mans, który odbędzie się w połowie kwietnia 2017 r.


Źródło: speedweek.com


Moto2: Edgar Pons podsumowuje sezon 2016

Edgar Pons:

"   W Walencji byliśmy w stanie przetestować wiele nowych części w moim Kalexie. Znaleźliśmy dobre rozwiązania. Jestem bardzo zadowolony z tego testu. Mój pierwszy sezon w Moto2 był trudniejszy niż przypuszczałem. Sezon jeszcze bardziej skomplikowała mi choroba w początkowej fazie sezonu. Brakowało mi tych kilku wyścigów w początkowej fazie sezonu, co sprawiło że było znacznie trudniej. Jednak po sezonie 2017 oczekuję znacznie lepszych wyników. Pomiędzy Mistrzostwami Europy a Mistrzostwami Świata jest bardzo duża różnica. W Mistrzostwach Europy konkurencja nie jest tak szybka, jak tutaj. W Mistrzostwach Świata wszyscy zawodnicy są szybcy - od pierwszego do ostatniego. Małe rzeczy sprawiają tutaj wielką różnicę i powodują, że można znaleźć się na szarym końcu. To jest bardzo trudne dla psychiki. Różnica jest ogromna, ale trzeba przyzwyczaić się do tego. Musiałem poznać wiele nowych torów wyścigowych w tym roku. To było dla mnie trudne. Dlatego nie mogłem być szybki od samego początku, tylko musiałem zapoznawać się z torem. Musiałem zrozumieć również opony, ponieważ w CEV mieliśmy do dyspozycji bardzo miękkie opony, a w Mistrzostwach Świata są one znacznie twardsze. To sprawia dużą różnicę w jeździe. Wszystko zachowuje się inaczej, więc musisz zrozumieć jak zachowuje się ten motocykl."


Źródło: speedweek.com


Moto3: Debiut Ducati nie wcześniej niż w sezonie 2019

   Jak już wiadomo od jakiegoś czasu, Ducati poważnie rozważa przystąpienie do klasy Moto3 w niedalekiej przyszłości. Jak zapowiedział Paolo Ciabatti, nie nastąpi to jednak przed sezonem 2019, ponieważ włoski producent potrzebuje w tej chwili czasu na to, aby skupić się nad prowadzeniem zespołu w MotoGP. 

Paolo Ciabatti:

"   Mistrzostwa Moto3 są bardzo ciekawe i Ducati oceniło, że jest w stanie stworzyć motocykl, który będzie rywalizować w tej kategorii, ale tylko wtedy, gdy uda nam się osiągnąć nasze cele w MotoGP. Jeśli uda nam się szybko dojść do bycia bardzo konkurencyjnymi w MotoGP, wtedy nie będziemy musieli prowadzić prac rozwojowych motocykla w tak intensywny sposób, dzięki czemu będziemy mieli czas na to, aby stworzyć motocykl Moto3. Na pewno nie stanie się to w 2018 r., bo technicznie nie zdążymy na czas, ale decyzja, kiedy mielibyśmy rozpocząć ten projekt, nie została jeszcze podjęta."


Źródło: motorsport.com


WSS: Kyle Ryde w zespole Pucetti Kawasaki

   19-letni Brytyjczyk, Kyle Ryde, podpisał kontrakt na sezon 2017 na starty w zespole Pucetti Kawasaki w klasie Supersport. Jego kolegą zespołowym będzie wielokrotny mistrz świata tej klasy, Kenan Sofuoglu. Brytyjczyk zaskoczył wszystkich, gdy w 2015 r. podczas startu z dziką kartą na torze Donington Park zajął miejsce na podium. W zeszłym sezonie ścigał się na trzech różnych motocyklach: Yamasze, Kawasaki i MV Aguście. Doświadczenie zdobyte na motocyklu ZX-6R będzie bardzo przydatne, Brytyjczyk po raz pierwszy przetestuje nowy motocykl w dniach 24-25 stycznia.

"    Jestem bardzo szczęśliwy i wdzięczny wielu ludziom, którzy pracowali bardzo ciężko nad tym, abym miał możliwość jazdy w tym zespole. Zaledwie tydzień temu nie wierzyłem, że znajdę jeszcze jakieś miejsce w mistrzostwach świata i szukałem miejsca dla siebie w Wielkiej Brytanii. Kiedy dowiedziałem się o tej możliwości, aż ciarki przeze mnie przeszły. W ciągu kilku dni, wraz z Manuelem załatwiliśmy wszystkie sprawy. Kenan cały czas wysyłał mi informacje, jak sprawy się rozwijają. To było dla mnie bardzo motywujące, mimo że nie byliśmy jeszcze częścią jednego zespołu. On jest szczęśliwy z mojego wyboru. Jonathan Rea miał dużą rolę w zatrudnieniu mnie w tym zespole, więc dobrze jest mieć koło siebie zawodnika takiego jak on."


Źródło: gpone.com

MotoGP: Wywiad z Danilo Petruccim

Co chciałbyś znaleźć pod choinką?

"   Szczerze mówiąc, teraz już chyba trochę za późno na pisanie listów. Myślę, że Ducati dało mi już piękny prezent, jakim jest motocykl GP17. Kupiłem motocykl enduro, ale nie sądzę, że dotrze na Boże Narodzenie."

Iannone dostał 1299...

"   Ja nawet nie mam odpowiedniego prawa jazdy, żeby jeździć po ulicy tym motocyklem. A 1299 jest dobry, żeby trzymać go w salonie, bo to dzieło sztuki."

W 2016 pogoda miała ogromny wpływ na wyniki. Czemu nie byłeś tak konkurencyjny jak w sezonie 2015?

"   W Assen byłem w czołówce, ale potem zepsuł mi się motocykl, co było dla mnie wielkim rozczarowaniem. W Niemczech miałem takie same tempo jak Rossi, ale się przewróciłem. W Malezji nie mogłem znaleźć odpowiedniego zaufania do przodu motocykla. Myślę, że na wyniki wpłynął fakt jazdy na satelickim motocyklu, pod koniec sezonu nie byliśmy nawet blisko czołówki. Wtedy na to wszystko wpływ miała również dyskusja na temat fabrycznego motocykla."

Dla GP17 zdawałeś się zrobić wszystko, tak jak Scott Redding...

"   Ja go nie znam, ale dla mnie to była okazja do wykorzystania. Mój sezon rozpoczął się w Le Mans, chciałem jedynie pokazać się dobrze po kontuzji na początku sezonu. GP17 był jedynym celem, który był w moim zasięgu."

Wypadek na torze Phillip Island zmienił ten sezon?

"   Myślę, że straciłem wtedy nadzieję, że znajdę się w przyszłym sezonie w fabrycznym zespole, ponieważ byłem wyeliminowany z gry przez kontuzję ręki. Musiałem się wtedy mocno uspokoić, jednak teraz jestem bardziej spokojny, niż kiedykolwiek wcześniej."

Jakiś czas temu powiedziałeś, że musiałeś się zmagać z wieloma problemami w sezonie 2016...

"   Miałem na myśli fakt, że straciłem zaufanie do motocykla jak i opon po mojej wywrotce. W rzeczywistości nie miałem pewności, co jest mi potrzebne, żeby ścigać się na oponach Michelin. Dodatkowo musiałem się ścigać z moim zespołowym kolegą, to nie było przyjemne, bo miałem unikać ryzyka."

Szedłeś łeb w łeb ze Scottem Reddingiem. Nowym wyzwaniem jest dla ciebie model GP17. Czy myślisz, że jesteś w stanie zawstydzić Jorge lub Doviego?

"   Przede wszystkim chciałbym powrócić do walki z tymi zawodnikami, którzy mają do swojej dyspozycji fabryczne motocykle. Chciałbym wiele się nauczyć, czerpiąc z doświadczenia Jorge i Doviego. Jeżeli będę blisko nich, to już będzie świetne miejsce na początku sezonu. Lorenzo wygrał kilka tytułów mistrza świata, więc z pewnością nie będzie łatwo ukończyć wyścig przed nim."

Jaki będzie klimat w twoim zespole w przyszłym sezonie po walce ze Scottem?

"   Szczerze mówiąc, nigdy nad tym nie myślałem. Jego kolega jest pierwszy przeciwnikiem, który ma nowszy motocykl i powinien być od niego szybszy. Moim celem nie jest być szybszym od Reddinga, ale utrzymywać się na zbliżonym poziomie do Dovizioso i Lorenzo."

Ciabatti powiedział, że opony są coraz lepsze.

"   Myślę, że zmieniły się one w trakcie sezonu. Wierzę, że zdobywanie doświadczeń przez Michelin pozwoliło im na dobranie najskuteczniejszych typów opon na kolejny sezon. Może być lepiej, choć od początku jestem dość szybki."

Czy Ducati jest w stanie zdobyć tytuł w sezonie 2017, czy Honda i Yamaha nadal mają coś, co zapewnia im krok przewagi?

"   Ducati skupiło się szczególnie nad tym, aby Jorge był w stanie zdobyć tytuł. Nie wiem co nas czeka w przyszłym sezonie, ale myślę, że możemy otrzymać motocykl na którym można zdobyć tytuł mistrza świata."


Źródło: gpone.com

    


środa, 21 grudnia 2016

WSS300: Scott Deroue w zespole MtM Racing

   Belgijski zespół MtM Racing podejmuje nowe wyzwanie, jakim będzie udział w nowej klasie Supersport 300 w sezonie 2017. Kierowcą belgijskiego zespołu będzie Scott Deroue, który znany jest z serii Red Bull Rookies Cup oraz mistrzostw świata Moto3. W 2015 r. został mistrzem brytyjskiej klasy Motostar. Zespół będzie korzystać z motocykla Kawasaki Ninja300.


Źródło: worldsbk.com

MotoGP: Nowe zmiany przepisów od sezonu 2017

   Komisja wyścigowa w dniu 15 grudnia 2016 r. podjęła następujące zmiany przepisów na sezon 2017:

Przepisy techniczne - MotoGP:

Automatyczne wykrywanie typów opon

We współpracy z Michelin oraz wszystkimi producentami w klasie MotoGP, stworzony zostanie nowy system, który będzie wykrywać jakie opony mają założone zawodnicy w swoich motocyklach, dzięki czemu informacja będzie mogła zostać przesłana do wszystkich zawodników, zespołów a także mediów. System będzie oparty na technologii bezprzewodowej. Informacje te będą przesyłane do elektroniki w motocyklach, a stamtąd zostaną przesłane do systemu zbierającego wszystkie informacje o tym, co dzieje się na torze.

Alokacja opon

Aby rozwiązać problem braku dostatecznej ilości opon, dla zawodników którzy przechodzą z części Q1 do Q2, będą mieli możliwość wyboru dodatkowej tylnej opony slick. Całkowita liczba dostępnych opon dla takich zawodników pozostanie niezmieniona.

Uzupełnienie - Alokacja opon

W informacji wydanej przez Komisję Wyścigową w dniu 2 grudnia, stwierdzono że maksymalna liczba opon na suchy i mokry tor pozostaje niezmieniona. To była pomyłka. Maksymalna liczba opon deszczowych została zmieniona na pięć przednich i sześć tylnych, przy czym dyrektor wyścigu może pozwolić na użycie dodatkowej przedniej i tylnej mieszanki w wyścigu, w przypadku gdy wszystkie treningi i sesje kwalifikacyjne odbywały się na mokrym torze.


Źródło: motogp.com


MotoGP: Alex Rins czuje presję związaną z wynikami Mavericka Vinalesa

Alex Rins:

"   Zastępuje Mavericka w Suzuki, więc czy to mi się podoba, czy nie, muszę się postarać o lepsze wyniki od niego, które przecież nie były złe. W związku z tym odczuwam dużą presję. Na pewno nie będzie łatwo, ponieważ w MotoGP mamy elektronikę i wiele znacznie bardziej zaawansowanych rzeczy niż w Moto2. Ale będę walczyć, za każdym razem, gdy będę na torze. Nie powiem, że będę szybki już od samego początku, ale on po przesiadce na Yamahę bardzo szybko zaadaptował się do motocykla i był bardzo szybki w Walencji i Malezji, więc mam nadzieję, że i ja szybko nabiorę prędkości. Po upadku w Walencji spędziłem miesiąc w domu, czuję się teraz o wiele lepiej i mogę wieść normalne życie. W ostatni czwartek jeździłem na rowerze, aby sprawdzić w jakim stanie są moje plecy i czułem się świetnie. W pierwszym teście w Walencji chciałem zobaczyć, jak wszystko działa. Zauważyłem dużą zmianę w porównaniu do Moto2."


Źródło: motorsport.com


Ryuichi Kiyonari wraca do Japonii

   Ryuichi Kiyonari nie będzie się już ścigać w serii BSB, decydując się na powrót do Japonii i starty w Mistrzostwach Japonii. Japończyk zdobył w przeszłości trzy tytuły mistrza BSB ( 2006, 2007, 2010). Teraz powraca do Hondy, dołączając do zespołu Moriwaki Racing na sezon 2017, aby walczyć w klasie Superbike oraz podczas ośmiogodzinnego wyścigu na torze Suzuka. 

"   Jestem bardzo podekscytowany, że znów będę współpracował z Hondą. Szczerze mówiąc, musiałem kiedyś podjąć tą decyzję. Ścigałem się w BSB dłużej niż w jakiejkolwiek innej serii i Wielka Brytania była moim domem przez bardzo długi czas. Miałem do wyboru oferty od zespołów w BSB, ale także od japońskich zespołów i to była bardzo trudna decyzja. Ale Moriwaki ma długą historię w wyścigach, a ich plany na przyszłość są dostosowane do tego co chcę dalej robić, a to że wracam na Hondę było dodatkowym powodem, dla którego zgodziłem się na powrót do Japonii. Będę jechać w jednym zespole z Yukim Takahashim podczas wyścigu na torze Suzuka, więc nie mogę się już doczekać. Chciałbym podziękować wszystkim kierowcom i zespołom w BSB, a także organizatorom oraz wszystkim fanom w Wielkiej Brytanii, którzy okazywali mi wsparcie. Będę ścigać się gdzie indziej w przyszłym roku, ale mam nadzieję, że nadal będą mnie wspierać, tak jak japońscy fani. Jestem szczęśliwy, że wracam do Japonii i będę mógł się przed nimi zaprezentować."


Źródło: motorcyclenews.com

STK: Nowa struktura zespołu Althea BMW

   Zespół Althea BMW ogłosił, że wystawi w klasie Superstock 1000 nowy zespół pod nazwą Althea MF84 Team, którego kierowcami będą wcześniej wybrany Marco Faccani oraz Julian Puffe. Ich trenerem będzie Michele Fabrizio, który będzie odpowiedzialny za pracę tego zespołu, będąc jego kierownikiem, a także będzie mieć za zadanie szkolenie młodych kierowców.   


Źródło: gpone.com

WSBK: Wywiad z Jordi Torresem

W tym roku jeździłeś na BMW.

"   Myślę, że sezon 2016 można zaliczyć do udanych. W tym sezonie było kilka trudności, szczególnie kontakty z Niemcami pod względem języka, jednak jest z tym coraz lepiej. Musieliśmy zrozumieć, co zrobić, żeby iść naprzód. Zajęto nam jakieś pięć, sześć rund."

Czy można było oczekiwać, że ta przygoda będzie tak skomplikowana?

"   Genesio ma wielkie ambicje, ale z tego powodu czasami zbyt duże ciśnienie, jednak jest to potrzebne, aby iść do przodu. Jeśli stanęlibyśmy na podium, byłby szczęśliwy, jednak ta klasa nie jest łatwa i Kawasaki czy Yamaha również nie zaczęły od najwyższego poziomu."

Czy twoim celem na sezon 2017, jest zakończyć sezon w pierwszej trójce?

"   Pewnie, że chcemy doprowadzić BMW na podium. Istnieją jednak różne aspekty, które mogą nam przeszkodzić. Mamy dobry punkt wyjścia, jednak musimy zrobić kolejny postęp. Powinniśmy szybciej wprowadzać zmiany w motocyklu i nie tracić zbyt wiele czasu."

Co jest dobre w tym motocyklu?

"   BMW ma mocny silnik, mam bardzo duże zaufanie do przodu motocykla. Powinniśmy popracować jeszcze nad tym, aby tył motocykla pracował odpowiednio."

Czego wam brakuje do Kawasaki i Ducati?

"   Jesteśmy 0.8 sek. za nimi. Jestem przekonany, że w przyszłym roku do zespołów walczących o podium dołączy MV Agusta, ale również Yamaha i Honda."

W ostatnich latach Hiszpanie są nacją dominującą w Mistrzostwach Świata. Czy widzisz w tym swoją szansę?

"   W Hiszpanii nie ma wielkiego zainteresowania wyścigami Superbike, media interesują się jedynie MotoGP. Mamy nadzieję, że Dorna będzie w stanie rozwinąć naszą serię."

Tęsknisz za MotoGP?

"    Nie sądzę. Jestem szczęśliwy z tego, że jestem w klasie Superbike. To zupełnie inna klasa niż MotoGP, tutaj jesteśmy znacznie bliżej fanów."

Co sądzisz o nowych przepisach?

"   Mówiąc prawdę, nic nie rozumiem."


Źródło: gpone.com

  

MotoGP: Casey Stoner kupił nowy dom

   Casey Stoner postanowił kupić nową willę o powierzchni 1114 metrów kwadratowych, która znajduje się w znanym australijskim kurorcie Gold Coast w pobliżu Brisbane. Wcześniej, dom należał do byłego właściciela zespołu w serii V8 Supercars, Craiga Gore, który sprzedał willę ze względu na długi wynoszące ponad 282 miliony dolarów. Nowa willa ma kino domowe, salę gier, winiarnię, pawilon dla gości, aneks dla dozorcy, siłownie z sauną i basenem, a także arenę jeździecką i lądowisko dla helikopterów, które może być bardzo przydatne, gdy Jorge Lorenzo poprosi Stonera o bycie jego trenerem. Dla Ducati, w którym wszyscy mechanicy oraz Jeremy Burgess, wielokrotnie w trakcie sezonu wracali do Australii, w czasie gdy jeździł tam Valentino Rossi, nie było problemem, więc i ta przeszkoda nie powinna być wielka dla Ducati.


Źródło: gpone.com


wtorek, 20 grudnia 2016

WSBK: Brookes, De Rosa i Al Sulaiti prawdopodobnie nie pojadą w przyszłym sezonie

   Coraz więcej wiemy o tym, kogo nie zobaczymy w przyszłym sezonie Mistrzostw Świata Superbike. W bardzo niekorzystnej sytuacji, znalazł się tegoroczny mistrz klasy Superstock 1000, Raffaele De Rosa. Zespół Althea BMW chciał nawet wystawić dla niego trzeci motocykl, albo zapewnić mu miejsce w innym zespole, jednak kosztowałoby to 700000 euro, w związku z czym BMW ma budżet tylko dla dwóch kierowców. 

   Saeed Al Sulaiti prawdopodobnie również pożegna się z marzeniami o przyszłym sezonie w WSBK. Lucio Pedercini chciał, aby był drugim kierowcą w jego zespole, ale Katarczyk zrezygnował z jazdy w tym zespole, z powodu problemów technicznych, jakie napotkał w tym sezonie. Al Sulaiti chciał kupić sobie miejsce w zespole VFT Ducati, jednak ten wycofał się z mistrzostw, więc jedyną opcją pozostał zespół Barni. Zespół ten oświadczył mu jednak, że nie otrzyma od Ducati drugiego motocykla. Ostatnią szansą był dla niego zespół Toth, jednak Al Sulaiti odrzucił i tą ofertę.

   Josh Brookes również pożegna się z tą klasą po bardzo nieudanym sezonie. Australijczyk miał możliwość jazdy w zespole Totha, jednak odrzucił ofertę tego zespołu. Wygląda na to, że będzie zmuszony do jazdy w różnych seriach np. za kontuzjowanych zawodników, bądź będzie jeździć w Mistrzostwach Świata Endurance, ponieważ wszystkie dobre miejsca w BSB są już zajęte.


Źródło: speedweek.com

MotoGP: Dorna szuka nowych atrakcji dla widzów

   Dorna szuka nowych ulepszeń dla kibiców z całego świata, śledzących przed telewizorami zmagania zawodników w MotoGP. W tym roku zakończyły się testy nowej, zdalnie sterowanej kamery " Cable-Cam" w Barcelonie i Walencji. Instalacja była montowana nad stanowiskami zespołów na pit lane. Kamera ta jest używana m.in. podczas zawodów skoków narciarskich, narciarstwa alpejskiego czy piłki nożnej. Kamera oprócz przesuwania, może się obracać. Dorna nie chce ujawnić, czy te kamery wejdą do stałego użytku.


Źródło: speedweek.com

WSS300: Dani Valle zawodnikiem zespołu Halcourier MS Racing

   Halcourier MS Racing będzie kolejnym zespołem, który wystawi swojego zawodnika w nowej klasie Supersport 300. Kierowcą będzie młody Hiszpan, Dani Valle. Zaczynał on karierę w motocrossie, a od czterech lat ściga się na torach wyścigowych i będzie zdobywać nowe doświadczenie. Do tej pory ma na swoim koncie starty w mistrzostwach Hiszpanii klasy Moto3 i Moto4. Teraz musi nauczyć się nowych torów w Europie, jednak on jak i jego zespół mają nadzieję, że będzie w stanie szybko się uczyć.

Dani Valle:

"   Czuje się szczęśliwy, będąc częścią projektu zespołu Halcourier MS Racing i współpracą z takim producentem, jak Yamaha. Wyzwaniem będzie dowiedzieć się jak najwięcej w krótkim okresie czasu, większość torów będzie dla mnie nowa, a chcę być częścią grupy, która co wyścig będzie walczyć o podium."


Źródło: worldsbk.com


MotoGP: Iannone zawsze miał szacunek do Dovizioso

Andrea Iannone:

"   Przykro mi, że on tak uważa. Znamy się od zawsze, ponieważ ścigał się z moim bratem w minimoto. Dla mnie to nie jest wielka przyjaźń, ale go szanuję. Szanuję go jako osobę i zawodnika, choć na torze oczywiście rywalizujemy ze sobą. Najwyraźniej po tym, co stało się w Argentynie mogę przepraszać tysiąc razy, a i tak to nic nie da. Myślę, że dla niego to były dwa trudne lata z kolegą, którego ciężko pokonać. Dokładnie tak samo było dla mnie. Często upadałem, bo chciałem być szybszy. Ogólnie sezon był pozytywny. Wygrałem wyścig wraz z Ducati po długiej przerwie. Prawie zawsze walczyłem o podium, a kiedy się wywróciłem starałem się wrócić do walki. Upadałem zbyt wiele razy,ale po prostu chciałem więcej. Zamiast zadowolić się trzecim miejscem, chciałem być drugi. Szkoda, że przytrafiła mi się kontuzja, bo w drugiej części sezonu Ducati było bardzo konkurencyjne, może brakowało nam kilku drobnych szczegółów, by wygrywać, ale byliśmy cały czas w czołówce. Myślę, że gdybym ścigał się w tych wyścigach, to mógłbym wygrać jeszcze jakiś wyścig."


Źródło: motorsport.com




Moto2: Franco Morbidelli przeszedł operację

   Franco Morbidelli w ostatnich dniach przeszedł kolejną operację nogi. Włoch doznał złamania kości piszczelowej i strzałkowej w sierpniu 2015 r., co zmusiło go wtedy do opuszczenia rund mistrzostw świata na torach: Silverstone, Misano, Motorland Aragon i Motegi. Operacja została przeprowadzona pomyślnie i Włoch będzie mógł w styczniu wznowić treningi. Celem włoskiego zawodnika na sezon 2017 jest walka o tytuł mistrzowski w klasie Moto2.


Źródło: gpone.com

poniedziałek, 19 grudnia 2016

MotoGP: Francesco Guidotti wyjaśnia użycie skrzydeł w testach

Francesco Guidotti, menedżer Zespołu Pramac Ducati:

"   Skrzydła będą w przyszłym roku zakazane, ale nowy pakiet nie jest jeszcze gotowy i wierzymy, że nie zmieni on zbyt dużo. oczywiście będziemy testować motocykl bez skrzydeł, ponieważ tylko taki będziemy mogli wystawić w wyścigu. Testy nie były idealne, patrząc na naszą konkurencję, czasy okrążeń nie był zbyt dobre. Ale ogólnie testy były pozytywne, Danilo po raz pierwszy przetestował nowy motocykl i rozwiązaliśmy wiele podstawowych kwestii. Był bardzo podekscytowany tym, że otrzymał nowy motocykl, chyba aż za bardzo, bo był bardzo ostrożny, żeby nie uszkodzić nowego motocykla, więc czasy okrążeń nie były najlepsze. Ale to dobrze, czasy testów i tak nie mówią zbyt wiele. Zdobyliśmy wiele cennych informacji, a to wszystko czego potrzebujemy w tej chwili, więc jesteśmy zadowoleni. Skupiliśmy się na naszych głównych zadaniach, bez większego stresu i to było dla nas bardzo ważne."


Źródło: speedweek.com

WSS: Wywiad z Niki Tuulim

Czy to prawda, że masz problemy z jazdą w wyścigach z powodu konieczności odbycia obowiązkowej służby wojskowej?

"   Tak, byłem w wojsku przez cały rok, na szczęście w tej chwili do zakończenia służby zostały mi już tylko 4 dni, potem będę mógł się skupić na wyścigach. Na szczęście mogłem otrzymać przepustki, dzięki czemu nie zrujnowało to całkowicie moich planów wyścigowych w tym sezonie."

Nie musiałeś więc negocjować z wojskiem, kiedy chciałeś udać się na wyścigi?

"   Tak to prawda, armia fińska wspierała mnie w ten sposób. Nie będę już w wojsku w przyszłym roku, ale bieganie z karabinem maszynowym to dobra zabawa."

Nie mamy pełnych informacji, jak rozpoczęła się twoja kariera, język fiński jest trudny. Możesz nam to przybliżyć?

"   Zacząłem się ścigać w 2004 r. na Minimoto, kiedy miałem 10 lat, ale wtedy ścigałem się wyłącznie na Minimoto. W 2012 r. zacząłem się ścigać w Pucharze Yamahy R6 przy mistrzostwach IDM. Po tym, jak zdobyłem mistrzowski tytuł, przeniosłem się do klasy Superstock 600 z własnym zespołem, a wtedy zauważył mnie Vesa i zaczął mi pomagać. Mój ojciec był dość dobrym zawodnikiem. Był pierwszym Finem, który wziął udział w Mistrzostwach Świata Supersport, więc myślę, że zainteresowanie wyścigami motocyklowymi w naszym kraju wtedy ożyło, mimo że był on popularny tylko w Finlandii. Może byłem nim jakoś zainspirowany, ale tak naprawdę sam doszedłem do tego, gdzie jestem. Nie chciałem robić tego dla zabawy, od początku byłem nastawiony na to, że chcę zrobić karierę. Moi rodzice bardzo mnie wspierają, jednak głównym wsparciem jest mój dziadek."

Pogoda z pewnością nie ułatwia podjęcia decyzji o rozpoczęciu kariery w wyścigach motocyklowych w twoim kraju?

"   Dla mnie nie ma wielkich przeszkód. W okresie letnim temperatury są w porządku i mamy sześć torów, na których możemy się ścigać. Jedynym ich problemem jest to, że są bardzo krótkie w porównaniu do torów znanych z najważniejszych serii. Największym problemem w jeździe na torach wyścigowych oczywiście jest zima, ale dzięki temu możemy trenować swoje umiejętności, ścigając się na motocyklach przeznaczonych do wyścigów na lodzie. W Ameryce mają dirt track, my wyścigi na lodzie. Jedynym problemem mogą być kolce w oponach, ale my nie mieliśmy żadnych problemów."

W takim razie twoje umiejętności w wyścigach biorą się również z jazdy na lodzie?

"   Tak, zdecydowanie. To bardzo trudna forma wyścigów, jednak mogę je ćwiczyć przez długie, zimowe miesiące. W moich ostatnich wyścigach w klasie Supersport zauważyłem, że te umiejętności bardzo mi pomogły."

Opowiedz nam o zespole Kallio Racing.

"   To zespół prowadzony przez brata Miki Kallio, Vesę, który pomaga wielu fińskim zawodnikom, takim jak ja. Mika od czasu do czasu też nam pomaga, ale w tej chwili jest bardzo zajęty projektem KTM. Mamy paru młodych, utalentowanych zawodników w Finlandii, jeden z nich będzie się ścigać w Hiszpanii, dwóch zawodników będzie jeździć w Supersportach i jestem jednym z nich. Współpracuję z zespołem od 2014 r., kiedy ścigałem się w klasie Superstock 600 w Mistrzostwach Europy i muszę powiedzieć, że to był ciężki sezon, wygrałem tylko jeden wyścig na torze w Assen i zakończyłem sezon na czwartym miejscu. Czuje się bardzo dobrze w zespole, ponieważ wszyscy mówią po fińsku, mamy dobrą bazę dla zawodników, mam do dyspozycji trzech mechaników i 10-12 osób łącznie, w zależności od rundy. Ojciec Miki i Vesy też przychodzi pomagać. Zawsze jeździłem Yamahą, więc zespół wydaję się być skazany na ten motocykl."

Czy zespół uzyskał oficjalne wsparcie ze strony Yamahy?

"   Nie w sezonie 2016, ale w przyszłym roku mamy otrzymać oficjalne wsparcie ze strony Yamahy."

Jak doszło do tego, że udało ci się wystartować w tym sezonie w Supersportach?

"   W pierwszej części sezonu ścigałem się i trenowałem w Finlandii, bo nie byłem w stanie jeździć w mistrzostwach świata. Musiałem służyć w wojsku, więc pierwsza runda, na której mogłem się pojawić, to były Niemcy, jednak kiedy wróciłem do serii World Supersport, okazało się, że wszystko poszło zgodnie z planem."

Jak czułeś się na polach startowych przed tym wyścigiem?

"   Byłem bardzo zdenerwowany, bo to bardzo duża różnica poziomów między mistrzostwami świata a wyścigami w Finlandii. Szczerze mówiąc, z innej strony było to łatwe, gdyż nie miałem żadnej presji i nie walczyłem o tytuł mistrzowski. Byłem bardzo zdenerwowany, ale też dlatego, że przez cały rok musiałem czekać na rywalizację w międzynarodowej serii."

Czy masz jakieś oczekiwania?

"   Jak już powiedziałem, byłem zdenerwowany, ale nie czuję żadnej presji na wyniki. Już podczas testów i treningów wiedzieliśmy, że jesteśmy w stanie liczyć się w wyścigu na danym torze, co dodawało motywacji, naszym planem były miejsca na podium i go wykonaliśmy. Oczywiście, w Supersportach jest bardzo silna konkurencja i choć wiedziałem, że mam dobry motocykl, to mimo wszystko miejsca na podium mnie zaskoczyły. Nawet zwycięstwo było w zasięgu ręki. W tej chwili, Yamaha wydaje się być tak samo dobrym motocyklem jak Kawasaki i MV Agusta, a to są najlepsze motocykle w klasie Supersport."

Jak jedziesz pierwszy raz w sezonie i nie walczysz o mistrzostwo, to nie czujesz presji związanej z tym, żeby pokazać się jak najlepiej w oczach innych?

"   Ale przecież to jest łatwe, wystarczy atakować. Bardzo lubię ścigać się z takimi zawodnikami jak Kenan. Walka z nimi znaczy dla mnie bardzo wiele."

W ostatnim wyścigu wyglądało to tak, jakby zwycięstwo faktycznie było możliwe. 

"   Kenan był bardzo mocny podczas dwóch ostatnich okrążeń wyścigu, chciałem być na podium, więc stwierdziłem, że lepiej trochę odpuścić, niż znaleźć się w pułapce żwirowej. Nie mogłem wrzucić jednego z biegów, co tylko umocniło moją decyzję."

Czy twoja kariera zmieniła się po tych imponujących osiągnięciach?

"   Tak, może trochę. Więcej rozmawiam z mediami i cieszę się, że muszę udzielać więcej wywiadów, bo muszę podszkolić swój angielski. Myślę, że będę musiał nad tym mocno popracować, aby być przygotowanym na udzielanie wywiadów w sezonie 2017."

Co nas czeka w 2017 r.?

"   Cóż, będzie o wiele łatwiej, ponieważ Yamaha da nam wsparcie i nowe motocykle. Na początku sezonu będziemy korzystać ze starego motocykla, jednak podczas europejskich rund, dostaniemy do dyspozycji nowy model Yamahy. Będziemy jeździć na rundy mistrzostw świata, z dodatkowym wsparciem. Naszym celem jest mistrzostwo."

Podpisałeś kontrakt z zespołem Kallio Racing?

"   Tak."

Byli mistrzowie świata Supersport to m.in. Sam Lowes, Chaz Davies, czy Cal Crutchlow. Jaki model dalszej kariery widzisz dla siebie?

"   Myślę, że podobnie jak Sam Lowes. Jestem pod wrażeniem jego jazdy. Moim dalszym celem jest przejście do Moto2, tak jak on to zrobił."


Źródło: crash.net
 

 






WSBK: Alex De Angelis w zespole Pedercini Kawasaki

   Alex De Angelis przez bardzo długi czas szukał miejsca w mistrzostwach świata Superbike, jednak w końcu jego wysiłki się opłaciły i podpisał umowę z zespołem Pedercini Kawasaki. 

"   Jestem szczęśliwy, że doszliśmy do porozumienia, jazda na bardzo konkurencyjnym motocyklu będzie bardzo ekscytująca. Jednak jazda w takim zespole jak Lucio Pederciniego obarczona jest wielką odpowiedzialnością. Wiem, że w przyszłym sezonie czeka nas dużo walki, wiedząc o zmianie zasad ustawienia na polach startowych. Myślę, że mam wystarczające doświadczenie i umiejętności, aby być w czołówce, a przede wszystkim liczyć na dobry zespół i szybki motocykl."


Źródło: gpone.com

niedziela, 18 grudnia 2016

EWC: Zespół Penz13.com wycofuje się z wyścigów endurance

   Od 2010 r. zespół Penz13.com uczestniczył w Mistrzostwach Świata Endurance. Uczestniczył, bo zespół korzystający z motocykli BMW postanowił wycofać się z rywalizacji, skupiając się na wyścigach ulicznych. Niemiecki zespół w ciągu siedmiu lat zdołał osiągnąć wiele sukcesów. W latach 2010-2014 rywalizował w klasie Superstock, w której raz udało się zwyciężyć, a po dwa razy zająć drugie i trzecie miejsce. W ostatnich dwóch latach rywalizowali oni w klasie Superbike, zajmując odpowiednio czwarte i osiemnaste miejsce. 

Rico Penzkofer:

"   Byliśmy tutaj przez siedem lat i zawsze szło nam dobrze. Myślę, że możemy wycofać się z wyścigów długodystansowych z podniesioną głową. Byliśmy jedynym zespołem BMW, który liczył się w walce o najwyższe pozycje. Chciałbym kontynuować tą przygodę, ale niestety nie jest to możliwe. Naszym celem była pierwsza trójka mistrzostw świata. Jednak musieliśmy dokonać cięć budżetowych. Jednak sam koszt opłacenia zawodników, ich zakwaterowania i wszystkiego, co z nimi związane wynosił ponad 100000 euro. Nie było dla nas opcji, że wrócimy do klasy Superstock, tam już udowodniliśmy swoją wartość. Po długich rozważaniach podjęliśmy decyzje o zakończeniu przygody z Mistrzostwami Świata Endurance i skupimy się na wyścigach ulicznych. Dwóch kierowców podpisało już ze mną umowy. Więcej nie mogę w tej chwili powiedzieć. W połowie stycznia powinno dojść do pozytywnego zakończenia wszystkich negocjacji."


Źródło: speedweek.com

Moto2: Wywiad z Fabio Quartararo

Fabio, dlaczego podjąłeś decyzję, żeby przenieść się do klasy Moto2, po tak nieudanym sezonie w kategorii Moto3?

"   To było dla mnie bardzo ważne, aby zrobić to właśnie teraz, bo jestem już zbyt wysoki na motocykl Moto3. Mam 176 cm wzrostu. W sezonie 2016 urosłem o cztery centymetry. Miałem problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi. Poza tym miałem możliwość podpisania umowy z zespołem Sito Ponsa. Moim zdaniem to najlepszy zespół w klasie Moto2. Jestem bardzo szczęśliwy i już nie mogę się doczekać przyszłego sezonu."

Sezon 2016 w zespole Leopard był dla ciebie pełen wzlotów i upadków. Jakie były powody?

"   To był bardzo trudny sezon. Czasami gubiliśmy się w ustawieniach maszyny, co nie było zbyt dobre. Wiedziałem, że jestem szybki, gdy uda się ustawić poprawnie motocykl, tak jak w Mugello i Austrii."

Kiedy wchodziłeś do Mistrzostw Świata, byłeś dwukrotnym mistrzem CEV Moto3, oczekiwania wobec ciebie były ogromne. Czy spodziewałeś się większej ilości sukcesów w minionych dwóch sezonach?

"   Tak, na pewno. Zwłaszcza w tym roku, ale nie miałem zbyt dobrych wyników. W pierwszym wyścigu mieliśmy trochę pecha. I od tego się zaczęło. Poza tym, w moim pierwszym sezonie, media upatrzyły sobie, że będę następcą Marqueza. To sprawiło, że ciężko mi było się skoncentrować i mieć dobry wyścig, mimo że zawsze chciałem być w czołówce."

Nacisk na ciebie w sezonie 2017 powinien być niższy, ponieważ to bardzo trudna klasa dla debiutantów. Z drugiej strony, Alex Rins pokazał, że można szybko osiągnąć bardzo dobre wyniki.

"   Tak, oczywiście. Kategoria Moto2 jest bardzo trudna. Rozumiem to. Muszę iść krok po kroku i robić coraz większe postępy. Dla mnie szczególnie ważne jest to, żeby mieć dobre wrażenia z jazdy na motocyklu i uzbroić się w cierpliwość. W ostatnich latach, wielu zawodników w zespole Sito Ponsa radziło sobie świetnie. Choćby Pol Espargaro, Maverick Vinales czy Alex Rins. To dla mnie dobry znak, jednak muszę jeszcze poczekać i zrozumieć, jak będzie wyglądać mój styl jazdy w Moto2. Jestem bardzo szczęśliwy, że teraz będę jeździć na większej i mocniejszej maszynie, bo było mi naprawdę ciężko."

Sito Pons jest bardzo doświadczonym szefem zespołu. Możesz się od niego czegoś nauczyć?

"   Tak, jestem tego pewien. Mają bardzo dobrą organizację pracy zespołowej. To widać po ich kierowcach. Wystarczy spojrzeć na to, jak szybko rozwinęli się Pol, Maverick i Alex, aby przejść do klasy MotoGP. Dla mnie to dobra informacja, kiedy mój zespół jest dobrze przygotowany. Jeżeli nie miałbym możliwości przejścia do dobrego zespołu w Moto2, pozostałbym na kolejny sezon w klasie Moto3, ale nie mogłem przegapić takiej okazji. Mam dwuletni kontrakt. Jeżeli wszystko potoczy się tak jak trzeba, to mój sen o MotoGP się spełni. Jednak, aby tak się stało, muszę ciężko pracować."


Źródło: speedweek.com